Deset let politických změn: Vrátí volby Austrálii politickou stabilitu?

Po deseti letech politických změn dávají parlamentní volby v Austrálii, které se uskuteční v sobotu 18. května, naději na obnovu stability v zemi. Vnitřní boje ve dvou hlavních politických stranách vedly k tomu, že se za posledních 12 let vystřídalo v úřadu pět premiérů, což mělo za následek mimo jiné ekonomickou nejistotu. Obě hlavní politická uskupení ale v poslední době změnila svá pravidla, takže nový předseda vlády by měl jako první vůdce země od roku 2007 strávit ve funkci celé volební období, píše server Bloomberg.

Největší pozornost bude v hlasování věnována souboji středopravé koalice v čele s Liberální stranou Austrálie premiéra Scotta Morrisona a opoziční středolevé Australské labouristické strany vedené Billem Shortenem. Průzkumy veřejného mínění naznačují vítězství labouristů, jejich náskok se ale snižuje. Ústředními tématy kampaně jsou hospodářství, migrace a klimatické změny.

Morrison a Shorten se stali šéfy svých stran po dlouhém období politické nestability. Bývalý odborový vůdce Shorten vede labouristickou stranu od roku 2013, kdy labouristé doplatili na vnitrostranické rozbroje a prohráli parlamentní volby. Shorten ve straně znovu zavedl disciplínu a vyjasnil její politický program. Někdejší ministr financí Morrison je třetím vůdcem liberálů za uplynulé čtyři roky a v čele strany stojí teprve od srpna. Hluboké názorové neshody v liberální straně vyústily nejprve v nahrazení Tonyho Abbotta z pravého křídla strany umírněným politikem Malcolmem Turnbullem, kterého posléze vystřídal Morrison.

Obě strany již přijaly opatření, díky nimž bude odvolání vůdce strany složitější. Poté, co rozštěpená Australská labouristická strana vyměnila mezi roky 2010 a 2013 premiéra Kevina Rudda za Julii Gillardovou a zase zpět, je nyní při hlasování stranických poslanců zapotřebí 75procentní většina pro svržení stranického vůdce ve funkci předsedy vlády a 60procentní většina, je-li strana v opozici. Liberálové zase v prosinci rozhodli, že k výměně úřadujícího premiéra je nutná podpora dvou třetin poslanců strany.

Morrison během pětitýdenní volební kampaně propagoval hodnoty sociálního konzervatismu a vyzdvihoval úspěchy vlády v ekonomice, která zaznamenává 28. rok nepřerušeného růstu a je na cestě dosáhnout po více než deseti letech poprvé rozpočtového přebytku. Ústředními body Morrisonovy kampaně je šestiletý plán na snížení daní z příjmu či omezení přílivu migrantů.

Shorten předložil detailní politický program, který slibuje více peněz na sociální podporu lidí s nižšími příjmy a zvýšení minimální mzdy. Labouristé rovněž chtějí zásadně omezit emise skleníkových plynů a finančně podpořit obnovitelné energie.

Voliči rozhodují o obsazení 151 křesel v dolní komoře parlamentu. Po překreslení hranic volebních okrsků a doplňovacích volbách má nyní vládnoucí koalice vedená liberální stranou v Poslanecké sněmovně teoreticky 73 míst a labouristé 72. Žádná ze stran si tedy nemůže dovolit ztratit křeslo.

Boj o hlasy v klíčových okrscích, kde je poměr sil vyrovnaný, komplikuje přítomnost populistických politických uskupení, jako je protiimigrační strana Jeden národ a Sjednocená australská strana, kterou založil miliardářský důlní magnát, jenž slibuje, že "učiní Austrálii znovu velkou".

Ačkoli ani jedna z těchto stran patrně nezíská v dolní komoře žádné mandáty, mohly by společně s nezávislými kandidáty a dalšími okrajovými stranami držet rovnováhu sil v Senátu, kde je ve hře 40 ze 76 křesel.

Související

Ilustrační fotografie.

Bloomberg varuje před nedostatkem nafty. Dotkl by se všeho, upozorňuje

Žádné palivo na světě není pro světovou ekonomiku tak důležité jako nafta. Pohání nákladní a osobní auta, autobusy, lodě a vlaky, ale také stroje ve stavebnictví, výrobě a zemědělství. Používá se také při vytápění domácností a vzhledem k vysoké ceně zemního plynu se na některých místech používá k výrobě elektřiny. V nejbližších měsících ale bude téměř každý region na této planetě bojovat s nedostatkem nafty, a to v době, kdy krize v zásobování téměř všech světových trhů s energie zhoršila inflaci a utlumila ekonomický růst. Důsledky mohou být obrovské, upozornila agentura Bloomberg.
CNN, foto: stevosdisposable

CNN ukončí vysílání v Rusku, CBC a Bloomberg tam pozastaví svoji práci

Zpravodajská stanice CNN ukončí vysílání v Rusku, uvedla dnes agentura Reuters. Kanadská CBC jen o chvíli dříve oznámila, že dočasně pozastavuje zpravodajství z této země kvůli novému ruskému zákonu, který hrozí tvrdými postihy za šíření toho, co úřady označí za dezinformaci o ruské armádě či diskreditaci ruských ozbrojených sil. Práci svých novinářů v Rusku dočasně pozastaví také agentura Bloomberg. Ukončení činnosti v Rusku kvůli hrozbě trestních postihů už dříve oznámila ruskojazyčná služba BBC.

Více souvisejících

Bloomberg.com Austrálie

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 7 hodinami

raketový systém Patriot

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

včera

včera

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

včera

včera

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

včera

Korupce na Ukrajině: Soud poslal do vazby jednoho z členů vlády

Ukrajinský soud v pátek nařídil vazbu pro ministra zemědělství Mykolu Solského kvůli podezření z účasti na nelegálním získání státní půdy v hodnotě téměř sedmi milionů eur. Informaci poskytla agentura TASR s odvoláním na Reuters.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy