Nový japonský císař přijal prvního zahraničního hosta, byl jím Trump

Nový japonský císař Naruhito dnes ve svém paláci v Tokiu přijal amerického prezidenta Donalda Trumpa, který se tak stal jeho prvním zahraničním hostem po nástupu na trůn na začátku měsíce. Historickou událost vysílala v přímém přenosu celostátní televize, podle agentury Reuters nicméně státní návštěvě amerického prezidenta dominuje napětí v obchodních vztazích mezi Spojenými státy a Japonskem.

Trumpa a jeho ženu Melanii Naruhito v císařském paláci přivítal společně s chotí Masako. Pompézní ceremonii přihlížely podle agentury AP děti "horečně mávající americkými a japonskými vlajkami", hymny obou zemí zahrála vojenská kapela.

Nikdo ze zúčastněných během slavnostního přijetí veřejně nepromluvil a Trump během ceremonie neprojevil prakticky žádné emoce, jen zamával, když procházel kolem dětí s vlaječkami. Část dětí měla kvůli stání na prudkém slunci problémy a později je reportéři viděli sedět stranou s kalíšky vody a chladnými obklady na čele.

Naruhito se ujal trůnu 1. května a Trump dal jasně najevo spokojenost s tím, že je prvním zahraničním hostem nového císaře. "Je to více než 200 let, co se něco takového stalo, takže je to velká čest reprezentovat Spojené státy," řekl v neděli Trump na večeři s japonským premiérem Šinzóem Abem. Dnes první pár USA povečeří s císařem a císařovnou.

Mezi návštěvami u císaře měl Trump na programu formální jednání s premiérem Abem, s nímž v neděli hrál golf a přihlížel zápasu sumó. Během dnešního rozhovoru podpořil zájem japonského premiéra využít dobré vztahy Japonska s Íránem a pomoci dojednat možný dialog mezi USA a touto blízkovýchodní zemí.

"Premiér už o tom se mnou mluvil a já věřím, že Írán bude ochoten jednat. A když budou ochotni jednat oni, my budeme také ochotni. Uvidíme, co se stane... nikdo nechce, aby se staly nějaké hrozné věci. A já už vůbec ne," řekl americký prezident.

Během své vlády Trump uvalil na Írán nové sankce a koncem minulého týdne oznámil, že kvůli eskalaci napětí rozmístí na Blízkém východě 1500 amerických vojáků. Spojené státy už do Perského zálivu vyslaly letadlovou loď a bombardéry B-52.

Trump se během jednání s Abem vyjádřil i k situaci se Severní Koreou, když prohlásil, že má "dobrý pocit", že se jadernou krizi s KLDR podaří vyřešit. Sešel se také s příbuznými japonských občanů, které v 70. a 80. letech unesla KLDR. Ujistil je, že tato otázka je pro Abeho prioritou, a také on ji má na paměti.

Na programu jednání byly také ekonomické otázky. Trump hrozí japonským výrobcům aut vysokými poplatky za dovoz ve snaze snížit obchodní přebytky jiných zemí s USA. Washington a Tokio nyní jednají o dohodě o vzájemném obchodu, avšak Trump s výrazným pokrokem v nejbližších dnech a týdnech nepočítá.

Do Japonska americký prezident přiletěl v sobotu, státní návštěvu zakončí v úterý.

Související

Papež František

Papež František ukončil historickou návštěvu Japonska. Mluvil o nebezpečí jádra

Papež František dnes po čtyřech dnech odletěl z Japonska, kde se vyslovil pro celosvětové globální odzbrojení, a zamířil zpátky do Říma. Jaderná energie by podle něho neměla být využívána, dokud nebudou jasné záruky, že je bezpečná pro lidi i životní prostředí. Hlava římskokatolické církve završila svou týdenní asijskou cestu, během níž navštívila i Thajsko.

Více souvisejících

Naruhito Japonsko USA (Spojené státy americké) Donald Trump

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

před 4 hodinami

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy