Duterte se bouří. Zprávu expertů OSN má za vměšování

Úřad filipínského prezidenta se ohradil proti kritice expertů OSN, kteří v pátek vyzvali k mezinárodnímu vyšetřování násilností spáchaných v souvislosti s protidrogovou kampaní prezidenta Rodriga Duterteho. Jeho mluvčí dnes označil tuto snahu expertů OSN za vměšování do svrchovanosti Filipín a uvedl, že vychází ze špatných informací. Informovala agentura Reuters.

Protidrogová vládní kampaň na Filipínách si za tři roky, kdy je Duterte v úřadu prezidenta, vyžádala přes 5000 obětí, převážně z řad drobných překupníků a narkomanů. Nezávislí experti OSN viní Duterteho z podněcování násilí vůči obchodníkům s drogami, ale také ze zastrašování aktivistů a soudců nejvyššího soudu a z ponižování žen.

"Zaznamenali jsme šokující množství případů mimosoudního zabíjení v souvislosti s tažením proti drogám, jakož i zabíjení ochránců lidských práv," uvádí se ve zprávě 11 nezávislých expertů OSN. Ta vyzývá Radu OSN pro lidská práva, jejíž 47 členských států se 24. června sejde k třítýdennímu zasedání, aby zahájila nezávislé vyšetřování situace lidských práv na Filipínách, která se podle nich radikálně zhoršila.

Mluvčí filipínského prezidenta Salvador Panelo dnes experty OSN označil za "zahraniční propagandisty, kteří se maskují jako ochránci lidských práv". Podle Panela se vměšují do svrchovanosti Filipín, kde "funguje demokracie" a "instituce vykonávají své povinnosti v souladu s ústavou".

Duterte vyhrál volby v roce 2016 mimo jiné díky slibu vymýtit v zemi ilegální obchod s drogami. Minulý měsíc autoritářský prezident upevnil svou moc, když jeho koalice vyhrála místní volby a zajistila si většinu kromě dolní komory parlamentu i v Senátu. Duterte tak bude moci snáze prosadit například svůj plán obnovení trestu smrti, snížení věku trestní odpovědnosti z 15 na 12 let či změny ústavy, díky nimž by mohl kandidovat znovu na prezidenta. Jeho nynější mandát vyprší za tři roky a podle nynější ústavy se o druhý mandát ucházet nemůže.

Související

Velikonoce

Velikonoce ve světě. Jak se slaví v Asii, Africe nebo Austrálii?

Pomlázka, malovaná vajíčka nebo mazanec – to jsou typické symboly našich Velikonoc. Oslavy Velikonoc mají v různých zemích světa svou specifickou podobu, stejně tak charakteristické zvyky. Odráží se v nich zbožnost, staré rituály i prvky lidové kultury. Jak se slaví Velikonoce za hranicemi Evropy?

Více souvisejících

Filipíny Rodrigo Duterte OSN

Aktuálně se děje

před 27 minutami

před 1 hodinou

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Netanjahu se poprvé vyjádřil k zatykači na svou osobu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v pondělí odsoudil rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykače proti jeho osobě. Podle Netanjahua jde o absurdní krok a útok na izraelskou armádu a celý Izrael. Uvedla to agentura AP.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

před 6 hodinami

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 12 hodinami

Biden pracuje na trvalém míru, který by zahrnoval vytvoření palestinského státu

Americký prezident Joe Biden v neděli vyzval k okamžitému příměří v Gaze a uvedl, že pracuje na trvalém míru, který by zahrnoval vytvoření palestinského státu. Informaci přinesla agentura AFP.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy