Kazachstán má nového prezidenta: Volby vyhrál Tokajev, policie rozháněla protestující

Nedělní prezidentské volby v Kazachstánu vyhrál podle předběžných výsledků úřadující šéf státu Kasym-Žomart Tokajev. Získal skoro 71 procent hlasů. Oznámily to dnes místní úřady. Volby doprovázely protesty, proti nimž rázně zasahovala policie.

"Kasym-Žomart Tokajev dostal 6,5 milionu hlasů, čili 70,76 procenta hlasů voličů," řekl novinářům náměstek předsedy ústřední volební komise Konstantin Petrov podle agentury TASS. Volební účast podle komise dosáhla 77,4 procenta.

Z voleb poprvé po téměř třiceti letech vzešel jiný vítěz než Nursultan Nazarbajev (78), který této středoasijské zemi vládl od roku 1990 a Tokajeva (66) doporučil za svého nástupce. Vítězství Nazarbajevova spojence se tak všeobecně očekávalo.

O funkci prezidenta se ucházelo sedm kandidátů, ale kromě úřadujícího prezidenta neměli ostatní velkou šanci na úspěch. Druhý nejúspěšnější kandidát, opoziční aktivista Amiržan Kosanov, získal podle předběžných výsledků podporu necelého půldruhého milionu voličů, tedy 16,02 procenta hlasů. Výsledky ostatních uchazečů se pohybují mezi jedním až pěti procenty hlasů.

Podle nevládních organizací se v zemi nekonala skoro žádná volební kampaň. Nedělní hlasování, stejně jako předchozí volby v 18milionovém Kazachstánu, označují některé nevládní organizace i opozice za nedemokratické.

V neděli se v zemi konaly protesty, při nichž bylo zadrženo nejméně 500 lidí. Rozhlasová stanice Svobodná Evropa a její sesterské Rádio Svoboda (RFE/RL) uvedly, že kazašské úřady krátce zadržely i dva jejich reportéry a dalším sedmi odmítly udělit akreditaci.

Protestů v největším kazašském městě a bývalé metropoli Almaty se účastnily tisíce lidí. Podle agentury AFP byly tyto demonstrace největší za poslední tři roky.

Nespokojenci s výsledky voleb vyšli protestovat v Almaty i dnes, ale policejní kordony jim přehradily přístup k centrálnímu náměstí a policisté zadrželi více než 30 lidí, uvedl z místa zpravodaj agentury Interfax. V hlavním městě panuje klid, v ulicích jsou ale v pohotovosti stovky těžkooděnců.

Tokajev dnes v reakci na demonstrace prohlásil, že svoboda názoru je v Kazachástu "naprostá". Avšak někteří občané, "podněcovaní informacemi zvenčí", si počínali "nedůstojně" a "provokovali", a tak policie musela podniknout nezbytná opatření, aby ochránila bezpečnost jiných občanů. "Tři policisté, zranění demonstranty, byli hospitalizovaní," prohlásil nový prezident na své první povolební tiskové konferenci.

Odmítl také kritiku pozorovatelů Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE), kteří podle agentury Reuters vytkli úřadům nedostatečné respektování demokratických norem, přehlížení volebních přešlapů i základních práv, včetně zadržování pokojných demonstrantů. OBSE je podle Tokajeva "jen jedna z mezinárodních organizací" a trpí "politickými předsudky".

Nazarbajev byl v roce 2015 popáté a naposledy zvolen prezidentem skoro 98 procenty hlasů. Mezinárodní pozorovatelé nicméně nikdy jeho volební výhry neuznali za svobodné a spravedlivé, poznamenala AFP.

Podle některých analytiků je ale vítězství úřadujícího prezidenta Tokajeva, loajálního Nazarbajevovi, důležité pro stabilitu země a pozitivní zejména pro její sousedy Rusko a Čínu, stejně jako pro zahraniční investory. Kazachstán je významným vývozcem ropy a dalších surovin.

Tokajev před volbami sliboval pokračovat v díle svého předchůdce. Jedním z jeho prvních rozhodnutí jako úřadující hlavy státu bylo přejmenovat hlavní město Astanu na Nur-Sultan na Nazarbajevovu počest.

Související

Více souvisejících

kazachstán Kasym-Žomart Tokajev Nursultan Nazarbajev

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

včera

včera

Teroristé Hamásu

Návrh dohody o příměří má tři fáze, tvrdí Hamás

Návrh dohody o příměří v pásmu Gazy, s níž souhlasilo palestinské hnutí Hamás, má tři fáze a každá trvá 42 dní. Uvedl to v pondělí vysoce postavený představitel Hamásu Chalíl Hajjá v rozhovoru pro katarskou televizi Al-Džazíra, píše agentura Reuters.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Chřestýš

Extrémní změny počasí povedou k masové migraci. Vědci varují před rozšířením jedovatých hadů

Podle nové studie, na kterou upozornil server The Guardian, se očekává, že změna klimatu povede k masové migraci jedovatých hadů do nových oblastí a zemí, které na to nejsou připravené. To zvýší zranitelnost obyvatel vůči uštknutí hady. Vědci ve studii modelovali možné geografické rozšíření 209 druhů jedovatých hadů, které mohou ohrozit lidský život. Závěry ukazují, že největší riziko nesou lidé v nízkopříjmových zemích v jižní a jihovýchodní Asii a v částech Afriky.

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Rusko vyhlašuje cvičení. Použije jaderné zbraně

Ruské ministerstvo obrany v pondělí oznámilo, že uspořádá cvičení s taktickými jadernými zbraněmi. Před několika dny Kreml rozzlobeně reagoval na komentáře vysokých západních představitelů o válce na Ukrajině.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Proč USA odkládaly pomoc pro Ukrajinu? Jeden z politiků konečně prozradil důvod

Hakeem Jeffries, vůdce demokratické menšiny v americké Sněmovně reprezentantů, v neděli zdůraznil, že USA musí nadále podporovat Ukrajinu, aby zabránily rozsáhlejší válce. Za zdržení dodávek pomoci pro Ukrajinu obvinil frakci v řadách Republikánské strany, která je nakloněna Rusku, informuje stanice CBS News.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy