Přes 60 Rohingů ztroskotalo na ostrově blízko Thajska

Thajské úřady našly na ostrůvku na jihozápadním pobřeží Thajska více než 60 rohingských mužů, žen a dětí. Jde o uprchlíky z Barmy, jejichž loď ztroskotala na skalnatém pobřeží, uvedla dnes agentura AP.

V dřevěném plavidle bylo kromě Rohingů také několik Thajců a Barmánců, kteří na lodní neštěstí místní úřady upozornili. Úřady loď nalezly zničenou a po krátké prohlídce zjistily, že vezla přes 60 Rohingů, podle kterých Thajci a Barmánci plavidlo řídili. Ti však popřeli, že příslušníky rohingské menšiny převáželi.

Úřady Rohingy odvezly do pevninského Thajska a zahájily vyšetřování. To má dát odpověď na otázku, zda nejde o oběti obchodu s bílým masem nebo o migranty, kteří do země vstoupili nelegálně.

Muslimská menšina Rohingů pochází z barmského Arakanského státu, kde jim hrozí tvrdá perzekuce jak od úřadů, tak od buddhistické většiny. Barma je neuznává jako samostatné etnikum a vnímá je jako nelegální přistěhovalce z Bangladéše. Rohingové ze země utíkají, mnohdy na nebezpečných bárkách, které často okolní státy odmítají přijmout a obrací je zpátky na širé moře.

LPG is reducing tree loss and making #Rohingya refugees safer, but more support is needed. pic.twitter.com/133z4W7aLY

— IOM Bangladesh (@IOMBangladesh) 11. června 2019

Uprchlíci nejčastěji směřují do Bangladéše, který s barmským Arakanským státem sousedí. Kvůli tvrdému zákroku armády tam v roce 2017 uprchlo přes 700.000 Rohingů. Příslušníci menšiny utíkají i do dalších okolních států, jako jsou Thajsko, Malajsie nebo Indonésie.

Související

OSN, ilustrační foto

OSN požádala asijské státy o pomoc Rohingům na unášeném člunu

Andamanským mořem je unášen porouchaný člun, na němž jsou uprchlíci z menšinového etnika Rohingů. Upozornil na to dnes Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR), podle jehož informací někteří z nich již zemřeli kvůli nedostatku jídla a vody. Úřad vyzval vlády jihoasijských zemí, aby uprchlíkům pomohly.

Více souvisejících

Rohingové Thajsko uprchlíci

Aktuálně se děje

před 21 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Izraelská armáda

Izrael opatrně rozšířil operace v Rafahu, Nechce naštvat Bidena

Izraelský bezpečnostní kabinet schválil "mírné rozšíření" operací armády ve městě Rafah na jihu Pásma Gazy. Zároveň nařídil svým vyjednavačům pokračovat ve snahách o uzavření dohody o výměně rukojmí s militantním hnutím Hamás. S odvoláním na server Axios o tom v pátek informovala agentura Reuters.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

MS v hokeji

Švýcaři si v úvodu bez potíží poradili s Nory, Němci dali Slovákům lekci z produktivity

Dvěma odpoledními zápasy vypuklo v pátek v pořadí již 87. mistrovství světa v ledním hokeji, které se letos koná v Praze a Ostravě. Prvními mužstvy, která se střetla v rámci pražské skupiny A, byla mužstva Švýcarska a Norska. V tomto duelu nakonec k žádnému překvapení nedošlo, přestože po první třetině byl stav nerozhodný 1:1. Druhá třetina ale byla v režii favoritů ze Švýcarska, když v ní díky brankám Löffela, Sentelera a Scherweye šli postupně do vedení 4:1. Niederreiter pak přidal poslední pátou švýcarskou branku, Norové už jen korigovali na konečných 5:2. To v Ostravě se hrál do konce druhé třetiny vyrovnaný duel, když se Slovákům v zápase s Němci podařilo dorovnat z 0:2 na 2:2. Závěrečná třetina ale ukázala, že stříbrní medailisté z posledního šampionátu byli více produktivní a nakonec to i přes snahu Slováků dotáhli k výhře 4:6. 

před 8 hodinami

před 14 hodinami

Česko - Finsko 1:0 (po sn)

Češi vstoupili do mistrovství světa infarktovým zápasem. Finy porazili až v nájezdech

V zahajovacím duelu mezi Českem a Finskem na Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 v Praze to byla bitva až do samotného konce. Ani v základní hrací době, ani v prodloužení nepadl jediný uznaný gól, a tak o vítězi rozhodly až samostatné nájezdy. Ondřej Kaše a kapitán Roman Červenka se blýskli góly, zatímco brankář Lukáš Dostál zůstal na stodesetprocent čistý.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Mandelu jako hlavu státu uznávali prakticky všichni Jihoafričané, uvádí afrikanista Skalník

Uplynulo 30 let od chvíle, kdy se jihoafrickým prezidentem stal čelní bojovník proti rasovému apartheidu Nelson Mandela. Během pětileté vlády procházela země především transformací, kdy klíčové státní i ekonomické pozice přebírali černí Afričané, připomíná Petr Skalník v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Afrikanista, antropolog a bývalý diplomat v něm také upozorňuje, že Mandela byl mnohem více nacionalistou než socialistou a za jeho prezidentství Jihoafrická republika získala mezinárodní prestiž a začala hrát rozhodující politickou i hospodářskou roli na kontinentu. Mandelovo působení v čele státu tak považuje za úspěšné, navzdory tomu, že se první hlavě státu černé pleti nepodařilo zkrotit bující kriminalitu a překlenout majetkovou propast ve společnosti.

Zdroj: Matěj Bílý

Další zprávy