V Jihočínském moři narůstá napětí. Filipíny zuří kvůli potopené lodi

Ministr obrany Filipín protestuje kvůli incidentu ve sporném Jihočínském moři, při němž údajně čínské plavidlo potopilo filipínskou rybářskou loď a 22 členů posádky zanechalo na širém moři. Dnes o tom informovala agentura AP.

Ministr obrany Delfin Lorenzana ostře odsoudil potopení filipínské lodi v oblasti mělčiny Reed Bank v Jihočínském moři, které v neděli v noci způsobila kolize s pravděpodobně čínskou rybářskou lodí. Poděkoval také vietnamským rybářům, kteří filipínskou posádku objevili a převezli ji do bezpečí.

Čína a Filipíny vedou vleklý spor o strategickou oblast v Jihočínském moři, kterým procházejí významné námořní trasy a v němž jsou předpokládána rozsáhlá naleziště nerostných surovin. Čína v posledních letech do oblasti Reed Bank blokuje filipínským vojenským i rybářským plavidlům přístup. Konfliktní území zahrnuje též nedaleký řetězec útesů a skalnatých ostrůvků, který je v Číně nazýván Chuang-jen a na Filipínách Scarborough Shoal (Mělčina Scarborough). Neobydlené ostrůvky obsadila Čína po krátkém konfliktu s filipínskými loděmi v roce 2012.

Peking považuje za své téměř celé Jihočínské moře a u útesů v tomto moři buduje umělé ostrovy, na kterých zřizuje letištní dráhy a další zařízení, která mohou sloužit civilním, ale i vojenským účelům. Čínské nároky neuznal v roce 2016 mezinárodní rozhodčí soud v Haagu, Peking však oznámil, že se rozhodnutím nebude řídit. Na různé části Jihočínského moře si kladou nárok Filipíny, Brunej, Indonésie, Malajsie, Tchaj-wan, Vietnam a Japonsko.

Lorenzana vyzval k důkladnému vyšetření incidentu a řekl, že filipínská posádka označila plavidlo, které jejich loď potopilo, za čínskou rybářskou loď. Agentuře AP sdělil, že "je na místě ostře formulovaný diplomatický protest". Podle něj byla filipínská rybářská loď v době srážky zakotvená na mělčině, což by naznačovalo, že do ní čínské plavidlo narazilo úmyslně.

Čínští představitelé incident dosud nekomentovali.

Související

Velikonoce

Velikonoce ve světě. Jak se slaví v Asii, Africe nebo Austrálii?

Pomlázka, malovaná vajíčka nebo mazanec – to jsou typické symboly našich Velikonoc. Oslavy Velikonoc mají v různých zemích světa svou specifickou podobu, stejně tak charakteristické zvyky. Odráží se v nich zbožnost, staré rituály i prvky lidové kultury. Jak se slaví Velikonoce za hranicemi Evropy?

Více souvisejících

Filipíny Jihočínské moře Čína Lodní nehody

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Teroristé Hamásu

Návrh dohody o příměří má tři fáze, tvrdí Hamás

Návrh dohody o příměří v pásmu Gazy, s níž souhlasilo palestinské hnutí Hamás, má tři fáze a každá trvá 42 dní. Uvedl to v pondělí vysoce postavený představitel Hamásu Chalíl Hajjá v rozhovoru pro katarskou televizi Al-Džazíra, píše agentura Reuters.

před 2 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Chřestýš

Extrémní změny počasí povedou k masové migraci. Vědci varují před rozšířením jedovatých hadů

Podle nové studie, na kterou upozornil server The Guardian, se očekává, že změna klimatu povede k masové migraci jedovatých hadů do nových oblastí a zemí, které na to nejsou připravené. To zvýší zranitelnost obyvatel vůči uštknutí hady. Vědci ve studii modelovali možné geografické rozšíření 209 druhů jedovatých hadů, které mohou ohrozit lidský život. Závěry ukazují, že největší riziko nesou lidé v nízkopříjmových zemích v jižní a jihovýchodní Asii a v částech Afriky.

před 8 hodinami

Ruská armáda, ilustrační foto

Rusko vyhlašuje cvičení. Použije jaderné zbraně

Ruské ministerstvo obrany v pondělí oznámilo, že uspořádá cvičení s taktickými jadernými zbraněmi. Před několika dny Kreml rozzlobeně reagoval na komentáře vysokých západních představitelů o válce na Ukrajině.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 13 hodinami

Netanjahu: Pokud se neubráníme sami, nikdo nás neubrání. Zvládneme to i sami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu odmítl tlak mezinárodního společenství, které požaduje pozastavení válečného tažení v Pásmu Gazy. Podle agentur AP a DPA zdůraznil, že Izrael má schopnost bránit se sám, pokud bude potřeba.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy