Na oslavě bývalé filipínské první dámy se otrávilo 261 lidí

Na dnešní oslavě devadesátin bývalé filipínské první dámy Imeldy Marcosové se otrávilo jídlem 261 lidí, kteří museli být následně převezeni do nemocnic v hlavním městě Manile. S odkazem na sdělení nemocničního personálu o tom informovala agentura Reuters. Marcosová zdravotní potíže neměla. Bývalá první dáma je v zemi stále významnou politickou postavou, ačkoliv od roku 1986, kdy byl svržen režim jejího muže, čelí desítkám korupčních žalob.

Nemocnice ve čtvrti Pasig byly podle svědků zaplavené pacienty, kteří zvraceli a trpěli průjmem a závratí. Hosté na oslavě jedli rýži, vařená vejce a Adobo, tradičně upravené kuřecí maso dušené v octě a sojové omáčce.

"Jídlo sice mohlo být zkažené, ale my zůstáváme silní," napsala na facebooku dcera bývalé první dámy Imee Marcosová, která se nedávno stala senátorkou.

Imelda Marcosová nechvalně proslula především díky své rozsáhlé sbírce bot, šperků a umění, kterou po sobě zanechala v prezidentském paláci po pádu režimu svého manžela Ferdinanda Marcose. Jeho dvacetiletá prezidentská éra se zapsala do dějin země zejména kvůli jeho diktátorské vládě a zneužívání státních peněz pro soukromé aktivity jeho a rodiny. Odhaduje se, že do svého svržení Ferdinand Marcos, jeho manželka a další příbuzní rozkradli až deset miliard dolarů (asi 225 miliard korun).

Marcosová již několik desetiletí čelí mnoha obviněním z korupce. Loni ji soud odsoudil k 11 letům vězení za nelegální bankovní převody v hodnotě 200 milionů dolarů (asi 4,5 miliardy korun) ve prospěch švýcarské nadace v době, kdy byla guvernérkou Manily (v 70. letech minulého století). Marcosová obvinění popírá, proti rozsudku se odvolala a je nyní propuštěna na kauci.

I přes tato obvinění se rodina Marcosových stala v novém režimu mocnou, i když kontroverzní, politickou silou. Bývalá první dáma zasedala do minulého měsíce v dolní komoře filipínského parlamentu a její dcera v politice dál zůstává, od minulého měsíce je senátorkou.

Související

Velikonoce

Velikonoce ve světě. Jak se slaví v Asii, Africe nebo Austrálii?

Pomlázka, malovaná vajíčka nebo mazanec – to jsou typické symboly našich Velikonoc. Oslavy Velikonoc mají v různých zemích světa svou specifickou podobu, stejně tak charakteristické zvyky. Odráží se v nich zbožnost, staré rituály i prvky lidové kultury. Jak se slaví Velikonoce za hranicemi Evropy?

Více souvisejících

Filipíny Ferdinand Marcos otrava

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

včera

včera

Londýnský starosta Sadiq Khan

Londýn beze změny. Starostou metropole bude nadále Sadiq Khan

V čele Londýna bude nadále labourista Sadiq Khan, který byl v sobotu zvolen na rekordní třetí po sobě jdoucí funkční období. Podle agentur je jeho aktuální vítězství nad konzervativci o to důležitější, že Velkou Británii čekají za několik měsíců všeobecné volby. Labouristé v nich budou favority. 

Aktualizováno včera

včera

včera

Kim Čong-un

VIDEO: Diktátor Kim Čong-un se stal hvězdou TikToku s propagandistickou písní „Přátelský otec“

Severokorejská propagandistická píseň "Friendly Father" (Přátelský otec) oslavující Kim Čong-una zaznamenala obrovský úspěch na sociální platformě TikTok, kde získala miliony zhlédnutí. Tato píseň, která chválí komunistického diktátora Severní Koreje, si získala oblibu zejména mezi mladou generací Z, která ji sdílela a komentovala s obrovským nadšením. Jeden uživatel ji označil jako "to, co jsem potřeboval dneska slyšet", zatímco další se dokonce zeptal, zda je k dispozici na hudební platformě Spotify.

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Hasiči, ilustrační fotografie.

Požár v Tlumačově zaměstnal hasiče. Dva se zranili

Hasiči v sobotu zasahovali u požáru na autovrakovišti v Tlumačově na Zlínsku. Dva z nich se při zásahu, během kterého byl vyhlášen třetí stupeň poplachu, zranili. Zasahovalo celkem třináct hasičských jednotek, příčina je předmětem vyšetřování. 

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Ústav pro studium totalitních režimů.

Kudrnův ÚSTR: Nákladné soudy, odborná ostrakizace, matení veřejnosti

Od nástupu Ladislava Kudrny do funkce ředitele Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) uplynuly dva roky. Letmé ohlédnutí za jeho dosavadním působením v čele uvedené instituce neskýtá příliš povzbudivý pohled. Pro politickou reprezentaci, která o směřování ústavu naneštěstí fakticky rozhoduje, by mělo jít o příležitost zamyslet se nad tím, zda je ve veřejném zájmu nadále podporovat management, který se krom banálních proklamací na adresu nedávné historie může pochlubit především sérií prohraných soudních sporů s ředitelovými kritiky a současnými i bývalými zaměstnanci.

včera

včera

Pekarová Adamová ocenila Tulejovu reakci. Fiala čeká na další návrh TOP 09

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) ocenila rozhodnutí Pavla Tuleji, který se v pátek vzdal nominace na ministra pro vědu, výzkum a inovace. Ve vládě měl nahradit končící ministryni Helenu Langšádlovou. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy