Kdo nejvíc zamořuje planetu? Expertka má překvapivou odpověď

Ve většině oblastí rozvinutého světa je pravidelně odvážen odpad, konstatuje Helena Varkkeyová, která přednáší mezinárodní a strategická studia na malajsijské University of Malaya. V komentáři pro server CNN poukazuje, že když západní spotřebitelé pilně třídí recyklovatelné a organické materiály, věří, že místní recyklační systém je zbaví většiny mentální viny, kterou cítí kvůli své spotřebě.

Domov lidstva je pouze jeden

"Tam začíná globální rozměr problému," vysvětluje odbornice. Podotýká, že pro rozvinuté země je často levnější poslat kontejner plastového odpadu před půlku světa k "recyklaci" v rozvojových zemích, než aby si s odpadem poradily samy.

Dovoz plastů a jejich recyklace může být legitimní a lukrativní "zelený" byznys v rozvojovém světě, avšak pro mnohé tamní firmy je výnosnější tyto plasty spálit nebo vyhodit na skládku, uvádí Varkkeyová. Připomíná, že pálení plastu produkuje škodlivé emise, zatímco plastové skládky uvolňují jedy, které spolu s částí samotných plastů mohou skončit ve vodě.

Akademička pokládá otázku, zda vinu nesou "darebné" firmy, místní vlády, které danou praxi umožňují, nebo vývozci a jejich vlády, které se psychologicky distancují od odpadu odvezeného geograficky daleko. "Je ironií, že nehledě na to, jak je tento odpad daleko, stále končí na vesmírné lodi Země, jediném domovu lidstva," pokračuje expertka. Dodává, že bezprostřední negativní dopady dovozu odpadu se sice nejvíce projevují lokálně, ale dlouhodobě tím trpí celý globální ekosystém.

Nedokonale spalované plasty výrazně zvyšují emise oxidu uhličitého a posilují globální změnu klimatu, připomíná Varkkeyová. Doplňuje, že ty plasty, které se dostanou do pobřežních vod, nakonec skončí v globálních oceánských proudech a absence recyklace navíc celosvětově zvyšuje poptávku pro plastech nových.

Jde o staré klišé v debatách o ochraně životního prostředí mezi rozvinutým a rozvojovým světem, konstatuje odbornice. Vysvětluje, že bohaté země tlačí na ty chudé, aby se chovaly udržitelněji - šetřily lesy, spoléhaly na čistší energii a omezovaly průmyslové znečištění -, zatímco rozvojový svět poukazuje na to, že rozvinuté státy zbohatly díky těm samým metodám nešetrným k životnímu prostředí, které nyní odmítají.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Akademička odkazuje na knihu lobbisty Paula Driessena "Ekologický imperialismus. Zelená energie, černá smrt", která tvrdí, že nová forma "imperialismu" spočívá v tom, že rozvinutý svět odmítá nechat využívat rozvojové země to, co mu dalo výhodu.

Zbožné přání

Zprávy o plastových odpadcích s evropskými logy objevenými na asijských skládkách zdůrazňují nový rozměr této diskuze - distanc od odpadu, tvrdí Varkkeyová. Odkazuje na vědkyni Jennifer Clappovou, která zmapovala, jak globální ekonomika umožnila spotřebitelům geograficky a psychologicky se distancovat od svého odpadu, což dále podporuje nadměrnou spotřebu.

Zabránit převozu nebezpečného odpadu z rozvinutých do rozvojových zemí měla Basilejská úmluva, která zavazuje vývozce - zpravidla rozvinuté země - nepodílet se na nezodpovědném skladování odpadu v jiné oblasti, poukazuje expertka. Slabinu vidí v tom, že úmluva nerozlišuje mezi recyklovatelnými plasty a smíšeným plastovým odpadem, což vytváří skulinu pro vývoz jakéhokoliv plastového odpadu, navíc největší vývozce plastového odpadu na světě, USA, dokument nepodepsaly.

"Po letech, kdy byla světovou skládkou, Čína v lednu 2018 zakázala dovoz veškerého plastového odpadu," pokračuje odbornice. Dodává, že tento rázný krok ovšem nepřesměroval odpadkové kontejnery daleko, ale do zemí jihovýchodní Asie.

Úprava Basilejské úmluvy vstoupí v platnost až v roce 2021 a teprve poté bude možné volně obchodovat pouze s čistými, vytříděnými, snadno recyklovatelnými nehalogenovanými polymery, nastiňuje Varkkeyová. Obává se, že do té doby budou ironii "ekologického imperialismu" ukazovat především vysoce medializované akce zemí jako Malajsie a Filipíny, které zveřejňují jména vývozců odpadu a posílají plné kontejnery do země jejich původu.

Tento nový přístup umožňuje rozvojovým zemím vymezovat se proti pro-ekologickým a údajně anti-rozvojovým požadavkům bohatých zemí, míní akademička. Zdůrazňuje, že zaměřování se na prohřešky rozvinutého světa by ale nemělo odvést pozornost od skutečnosti, že ochrana životního prostředí v mnoha rozvojových zemích je pouhé zbožné přání.

Jako příklad uvádí Varkkeyová incidenty v malajsijském státě Johor z letošního roku, kde se u čtyř tisíc obyvatel rozvinuly záhadné nemoci, které byly později spojeny s vypouštěním toxického odpadu do řeky Sungai Km Kim, v důsledku čehož došlo k dočasnému uzavření 111 škol v oblasti.

Rámcová úmluva OSN o změně klimatu operuje s principem sdílené, ale diferencované odpovědnosti, která přiznává společnou povinnost všem zemím postavit se ničení životního prostředí, ačkoliv větší odpovědnost přiznává rozvinutým státům, uvádí akademička. To by však podle ní nemělo ospravedlňovat mnohé dosavadní praktiky rozvojových zemí "ve jménu rozvoje".

"Zároveň, (závazky) porušující rozvinuté země musejí být volány k zodpovědnosti za to, že se skrývají za environmentalistický kredit a tajně využívají slabých institucí v rozvojových státech k tomu, aby zametly své environmentální prohřešky," uzavírá odbornice.

Související

Ilustrační fotografie

Téměř tři čtvrtiny odpadu v Česku se dají dále vytřídit

Téměř tři čtvrtiny odpadků, které Češi vyhazují do popelnic na směsný komunální odpad, by se daly dále vytřídit. Vyplývá to z analýz společnosti JRK a Institutu cirkulární ekonomiky provedených v letech 2021 a 2022. Nejčastěji lidé nesprávně vyhazují bioodpad, zejména pak odpadky z kuchyně. S velkým odstupem následují plast, papír a textil.
Evropský parlament

Europoslanci schválili přísnější pravidla pro vývoz odpadu do třetích zemí

Evropští poslanci chtějí, aby sedmadvacítka přestala vyvážet plastový odpad do zemí za hranicemi EU a více dbala na to, jak se vyvezený odpad dokumentuje a zpracovává. Návrh nových pravidel dnes schválili na zasedání ve Štrasburku. Evropská unie se zbavuje čím dál většího objemu odpadu tak, že jej vyváží do třetích zemí.

Více souvisejících

odpady životní prostředí nelegální skládka plasty

Aktuálně se děje

před 15 minutami

před 36 minutami

před 1 hodinou

Andrzej Duda

Duda čelí kritice za kondolenci k úmrtí íránského prezidenta

Polský prezident Andrzej Duda čelí kritice za to, že přirovnal smrt íránského prezidenta Ebráhima Raísího ke smrti polského prezidenta Lecha Kaczyńského při letecké nehodě před 14 lety. Íránský prezident zahynul v neděli při nehodě vrtulníku. O incidentu informovala agentura DPA.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

včera

MS v hokeji

Fiala tentokrát Švýcarům proti Kanadě nepomohl, Rakušané nadále drží naději. Lotyši udolali Slováky v nájezdech

Čtyřmi zápasy pokračoval v neděli domácí hokejový světový šampionát. Odpoledne se představilo opět překvapení z Rakouska, které je po nečekaných výsledcích s Kanadou a Finskem stále ve hře o senzační postup do čtvrtfinále. A můžou na něj nadále myslet i po nedělním zápase s Norskem, se kterým si poradilo 4:1. Ve večerním pražském duelu dvou největších favoritů skupiny A mezi Švýcarskem a Kanadou se hrál vyrovnaný a ostrý hokej, který ovlivnil výrazně Kevin Fiala svým zbytečným vyloučením do konce zápasu. I díky tomu Kanaďané došli k výhře 3:2. Důležitý zápas se večer hrál v Ostravě mezi Slovenskem a Lotyšskem. Ten nakonec dospěl za stavu 2:2 až do samostatných nájezdů, kde se stal hrdinou gólman Gudlevskis, jenž vychytal výhru a lotyšskou naději a postup. To Slováci si na jistotu čtvrtfinále musí ještě počkat. USA pak rozstřílely Kazachstán. 

včera

včera

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Netanjahu se poprvé vyjádřil k zatykači na svou osobu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v pondělí odsoudil rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykače proti jeho osobě. Podle Netanjahua jde o absurdní krok a útok na izraelskou armádu a celý Izrael. Uvedla to agentura AP.

včera

včera

včera

včera

včera

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

včera

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

Zdroj: Petr Hanisch

Další zprávy