Lidé budou tlustší, hloupější a v depresi. Důvodem jsou klimatické změny, tvrdí studie

Klimatické změny způsobí, že lidé budou hloupější, tlustší a budou se potýkat s nemocemi vzešlých z jídel jako je salmonela. Tvrdí to nová studie organizace Global Health Alliance Australia (GHAA).

GHAA, která sestává z 47 zdravotnických organizací, tvrdí, že zvláště budou globálním oteplování zasaženy Austrálie a země v Asii a Pacifiku. Z nich pak venkovské oblasti, kdy redukce agrikulturních produktivity v důsledku změn v počasí povede k větší míře depresí, úzkostí, užívání drog a sebevražd v těchto komunitách.

Globální oteplování se negativně podepíše na jejich tělech, kdy v důsledku nižší fyzické aktivity se stanou tlustšími. Nedostatek látek se podepíše i na jejich podvýživě.

Zpráva poukazuje, že v důsledku nekvalitní stravy plné chemikálií narušujících endokrinní systém a měnících mikrobiální obsah střeva, se mohou rodit děti s změněnými prekurzory adipocytů (tukové buňky) – tedy budou mít větší predispozice k tomu, být tlustí.

Nejedná se o jediný negativní efekt klimatických změn na děti. Zpráva poukazuje na rostoucí doklady toho, že děti žen, které během svého těhotenství zažily extrémní povětrnostní události, jako jsou povodně, požáry, sucha a cyklóny, mají horší kognitivní a jazykové schopnosti.

Globální oteplování též vede k šíření z jídla vzešlých nemocí jako je salmonela. Jak je počasí teplejší, roste riziko jejich šíření v běžných typech jídel.

Roba Grenfell, ředitel pro zdraví a biologickou bezpečnost Organizace vědeckého a průmyslového výzkumu Commonwealthu (CSIRO), tvrdí, že se riziko salmonely z potravin zvyšuje o přibližně 12 procent za každý jeden stupeň zvýšení okolní teploty.

„V teplejším světě již bylo zjištěno zvýšení salmonel," řekl Grenfell australskému serveru 10 Daily. 

Tyto nemoci mají i svoji negativní ekonomickou stránku. Podle jedné studie 5,4 milionů případů těchto nemocí v roce 2000 stály australskou ekonomiku 1,25 miliard dolarů. 

Autoři zprávy, výkonná ředitelka GHAA Misha Colemanová a profesor planetárního zdraví na University of Sydney Anthony Capon uvedli, že „primární prevence“ zdravotních účinků by měla být „nejvyšší prioritou“.

Související

Chřestýš

Extrémní změny počasí povedou k masové migraci. Vědci varují před rozšířením jedovatých hadů

Podle nové studie, na kterou upozornil server The Guardian, se očekává, že změna klimatu povede k masové migraci jedovatých hadů do nových oblastí a zemí, které na to nejsou připravené. To zvýší zranitelnost obyvatel vůči uštknutí hady. Vědci ve studii modelovali možné geografické rozšíření 209 druhů jedovatých hadů, které mohou ohrozit lidský život. Závěry ukazují, že největší riziko nesou lidé v nízkopříjmových zemích v jižní a jihovýchodní Asii a v částech Afriky.

Více souvisejících

Klimatické změny obezita, nadváha, hubnutí salmonelóza

Aktuálně se děje

před 45 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

před 4 hodinami

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy