Napětí narůstá. Pákistán se chce kvůli Kašmíru obrátit na Radu bezpečnosti OSN

Pákistánská vláda bude usilovat o to, aby Rada bezpečnosti OSN odsoudila rozhodnutí Indie odebrat svazovému státu Džammú a Kašmír autonomní status. Tuto snahu podle šéfa pákistánské diplomacie Šáha Mahmúda Kurešího plně podporuje Peking.

Agentura Reuters zároveň informovala, že v pátek v neklidném indickém regionu proti kroku vlády demonstrovalo nejméně 10.000 lidí.

Pákistánský ministr zahraničí dnes v Pekingu jednal se svým čínským protějškem Wangem I a s dalšími vládními činiteli. Po návratu do vlasti Indii obvinil, že její kroky ohledně Kašmíru směřují ke "genocidě". Pákistán podle Kurešího s podporou Číny předloží na toto téma usnesení v Rada bezpečnosti OSN.

Protests in Srinagar, IOK after Friday prayers where thousands marched only to be met with heavy police firing. Another blatant reminder of India’s continued disregard for sanctity of life. Let the voices of #Kashmir be heard loud and clear. Let them have peace. https://t.co/ODgKCQnBHp

— Shah Mahmood Qureshi (@SMQureshiPTI) August 10, 2019

"Sdělil jsem Číně, že pákistánská vláda se rozhodla tuto záležitost vzít k Radě bezpečnosti OSN. Tam budeme potřebovat pomoc Číny. Čína Pákistán ujistila o plné podpoře," řekl Kureší na tiskové konferenci. Dodal, že s žádostí o podporu se obrátí i na Polsko a Indonésii, tedy země, které jsou aktuálně v Radě bezpečnosti OSN zastoupeny jakožto nestálí členové.

Oblast Kašmíru je dlouhodobě předmětem indicko-pákistánských sporů. Region je rozdělen mezi tyto státy, oba si jej však nárokují celý. Většina místních obyvatel požaduje nezávislost, nebo připojení k Pákistánu, uvedla agentura AP.

V pondělí indická vláda oznámila, že své části Kašmíru ruší autonomní status, což pro tento region představuje největší změnu za téměř 70 let. Od té chvíle tam platí zákaz vycházení, místní školy či obchody zůstaly zavřené a oblast byla prakticky odříznuta od světa. Na dodržování přísných bezpečnostních opatření dohlíží desítky tisíc vojáků.

Zákaz vycházení byl v pátek v místní metropoli Šrínagaru dočasně uvolněn kvůli muslimským modlitbám. Podle Reuters ve městě po modlitbách demonstrovalo nejméně 10.000 lidí a policie je rozháněla slzným plynem a gumovými projektily.

Dnes nicméně vláda opět omezení pohyby obyvatel zmírnila. Ve Šrínagaru tak lidé zaplavili ulice, aby si nakoupili zásoby na oslavy muslimského svátku oběti. Úřady za tímto účelem také plánují do odříznutého státu vpustit kamiony s potřebným zbožím. Telefony a internet tam však zůstávají zablokované.

Související

Více souvisejících

Kašmír Pákistán Indie OSN Čína

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační foto

Chcete se nám mstít? ICC varoval před odvetou vůči soudu

Prokurátoři Mezinárodního trestního soudu (ICC) v Haagu v pátek varovali před jednotlivci, kteří hrozí odvetou vůči soudu nebo jeho zaměstnancům. Takové jednání může podle ICC představovat trestný čin vůči výkonu spravedlnosti, informuje agentura AFP.

včera

Viktor Orbán /Fidesz/, maďarský premiér

Evropa si v současné době hraje s ohněm, varuje Orbán

Předseda maďarské vlády Viktor Orbán v pátečním rozhovoru pro veřejnoprávní rozhlas Kossuth Radio zdůraznil, že Evropa si v současné době hraje s ohněm ve vztahu k otázce války a míru. Maďarsko podle něj odmítá být vtáhnuté do konfliktu.

včera

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Velmi důležité, velmi nebezpečné. Kreml zareagoval na návrhy Camerona a Macrona

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov v pátek vyjádřil znepokojení nad slovy britského ministra zahraničních věcí Davida Camerona, který hovořil o právu Kyjeva útočit na ruské objekty s britskými zbraněmi. Podobně reagoval na slova francouzského prezidenta Emmanuela Macrona o možnosti vyslání vojáků na Ukrajinu, informuje agentura Reuters.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ministerstvo zahraničí, ilustrační fotografie.

Česko vyzývá Rusko, aby přestalo s kybernetickými útoky

Česko společně s EU, NATO a dalšími mezinárodními partnery odsuzuje aktivity ruského státního aktéra APT28, uvedlo ministerstvo zahraničí v pátek. APT28 je spojován s ruskou vojenskou rozvědkou GRU a dlouhodobě provádí kyberšpionážní kampaň v evropských zemích.

včera

včera

včera

včera

Napětí v Nigeru: Ruští vojáci vstoupili na základnu, kde sídlí americká armáda

Podle vysokého představitele obrany USA vstoupil ruský vojenský personál na leteckou základnu v Nigeru, kde jsou umístěny americké jednotky. Tento krok následuje po rozhodnutí nigerské junty zbavit se americké síly.

Zdroj: Julie Jarošová

Další zprávy