KLDR oslavuje vůdce, Severokorejci trpí v lágrech. Pro KSČM žádný problém

Pchjongjang - Severní Korea dnes uspořádala mohutnou vojenskou přehlídku, jejímž cílem byla oslava KLDR a jejích vůdců. Od konce července je to přitom už druhá taková akce. Informovala o tom agentura AFP. Severní Korea slaví 9. září státní svátek - Den založení KLDR; výročí vyhlášení KLDR v roce 1948.

Desítky tisíc vojáků se shromáždily v dokonale vyrovnaných řadách na Kim Ir-senově náměstí v srdci hlavního města Pchjongjangu před statisíci diváků s květinami v barvách národní vlajky. Vůdce KLDR Kim Čong-una při příchodu na přehlídku uvítal potlesk a volání: "Ať žije!" Žádný projev k 65. výročí založení státu ale Kim nepronesl.

Předchozí přehlídku uspořádal severokorejský režim 27. července u příležitosti 60. výročí konce korejské války z let 1950-1953. Na rozdíl od červencového defilé dnes chyběla těžká vojenská technika, jako jsou tanky či rakety dlouhého doletu.

Severokorejské úřady zabraňují přístupu nezávislých organizací, které by monitorovaly situaci v zemi. Dokonce požádaly Světový potravinový program OSN, který zajišťuje pomoc hladovějícím Severokorejcům, o ukončení činnosti. Podle OSN je přitom více než třetina populace chronicky podvyživena, píšou blisty.cz. Vláda navíc zneužívá potravní krizi k politicky motivovaným machinacím a příděly potravin rozděluje podle stranického klíče.

Vláda porušuje základní práva a svobody občanů, včetně svobody vyjadřování, sdružování a pohybu. V zemi není tolerována žádná opozice, média jsou svázána přísnou cenzurou. Represím čelí také náboženští aktivisté. Severokorejce, kteří se odváží vyjádřit názor jiný než je pozice vládnoucí strany, čekají přísné tresty. Ze země stále přicházejí zprávy o rozsáhlém zatýkání z politických důvodů. Sítě pracovních táborů, v kterých jsou drženy desetitisíce vězňů, jsou pověstné nelidskými podmínkami. Podle některých zdrojů je v pracovních táborech vězněno až dvě stě tisíc osob.

Komunistický hejtman lágry neřeší

Komunistický hejtman Oldřich Bubeníček se sešel s velvyslancem Kwang-il Riem. Přestože severokorejský diplomat zastupuje zemi, v níž vládne zločinecký režim, komunistovi Bubeníčkovi schůzka zvláštní nepřipadá. "Je to stejné, jako návštěva velvyslance z Rakouska," komentoval jednání Bubeníček. Se severokorejským diplomatem se sešel předminulý týden, přesný den si prý nepamatuje. Krajští zastupitelé o návštěvě nevěděli. Bubeníček ale odmítá, že by schůzku tajil, informuje iDnes.cz.

"Mluvili jsme o ničivých povodních, které nedávno zasáhly KLDR i Česko. Zajímalo je, jak jsme je zvládli my. Také popsali, jak Češi jezdí na dovolenou do KLDR a že čtyři české cestovky nabízí zájezdy k nim," popsal hejtman Oldřich Bubeníček. O lidských právech, které jsou v KLDR dlouhodobě porušována, ani o perzekucích a lágrech pro neposlušné korejské občany spolu nemluvili.

"Vzhledem k české zahraniční politice, která dlouhodobě podporuje lidská práva ve světě, je to krok naprosto nevhodný," říká politolog a pedagog z ústecké univerzity Daniel Kroupa. "Dokládá to, že komunistům vůbec nezáleží na lidech v severokorejských lágrech."

Související

Na této fotografii, kterou poskytla severokorejská vláda, severokorejský vůdce Kim Čong-un ve středu dohlíží na zkušební odpálení nového vícenásobného raketového systému na neznámém místě v Severní Koreji 10. května 2024.

Kim Čong-un má novou zbraň. Dohlížel na ostrý test

Podle severokorejských státních médií KLDR zařadí od letošního roku do výzbroje nový salvový raketomet ráže 240 milimetrů. Server NBC News s odkazem na agenturu AP dodal, že tato změna představuje „významný posun“ v bojových schopnostech dělostřelectva armády.

Více souvisejících

Severní Korea (KLDR) Oldřich Bubeníček

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Andrzej Duda

Duda čelí kritice za kondolenci k úmrtí íránského prezidenta

Polský prezident Andrzej Duda čelí kritice za to, že přirovnal smrt íránského prezidenta Ebráhima Raísího ke smrti polského prezidenta Lecha Kaczyńského při letecké nehodě před 14 lety. Íránský prezident zahynul v neděli při nehodě vrtulníku. O incidentu informovala agentura DPA.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

včera

MS v hokeji

Fiala tentokrát Švýcarům proti Kanadě nepomohl, Rakušané nadále drží naději. Lotyši udolali Slováky v nájezdech

Čtyřmi zápasy pokračoval v neděli domácí hokejový světový šampionát. Odpoledne se představilo opět překvapení z Rakouska, které je po nečekaných výsledcích s Kanadou a Finskem stále ve hře o senzační postup do čtvrtfinále. A můžou na něj nadále myslet i po nedělním zápase s Norskem, se kterým si poradilo 4:1. Ve večerním pražském duelu dvou největších favoritů skupiny A mezi Švýcarskem a Kanadou se hrál vyrovnaný a ostrý hokej, který ovlivnil výrazně Kevin Fiala svým zbytečným vyloučením do konce zápasu. I díky tomu Kanaďané došli k výhře 3:2. Důležitý zápas se večer hrál v Ostravě mezi Slovenskem a Lotyšskem. Ten nakonec dospěl za stavu 2:2 až do samostatných nájezdů, kde se stal hrdinou gólman Gudlevskis, jenž vychytal výhru a lotyšskou naději a postup. To Slováci si na jistotu čtvrtfinále musí ještě počkat. USA pak rozstřílely Kazachstán. 

včera

včera

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Netanjahu se poprvé vyjádřil k zatykači na svou osobu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v pondělí odsoudil rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykače proti jeho osobě. Podle Netanjahua jde o absurdní krok a útok na izraelskou armádu a celý Izrael. Uvedla to agentura AP.

včera

včera

včera

Izrael má v úmyslu rozšířit vojenskou operaci ve městě Rafah

Izrael má v úmyslu rozšířit svou vojenskou operaci v palestinském městě Rafah na jihu Pásma Gazy. V pondělí to řekl izraelský ministr obrany Joav Galant poradci Bílého domu pro národní bezpečnost Jakeovi Sullivanovi. Uvedla to agentura Reuters.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy