Saúdská Arábie hlásí nové případy MERS, král odvolal ministra

Rijád - Saúdskoarabské ministerstvo zdravotnictví oznámilo úmrtí dalších dvou pacientů, kteří se nakazili smrtícím koronavirem MERS. Saúdská Arábie rovněž zaznamenala 17 nových případů tohoto onemocnění, uvedla agentura AP s odkazem na dnešní prohlášení tamějšího ministerstva. Od září 2012 v království podlehlo nebezpečnému viru již nejméně 81 lidí.

Třiasedmdesátiletý muž zemřel v metropoli Rijádu a čtyřiapadesátiletý pacient zesnul v přístavním městě Džidda. Sedmnáct nových případů nákazy lékaři zaznamenali ve čtyřech městech, celkový počet nakažených virem MERS je tak 261.

Král Abdalláh v pondělí zbavil úřadu ministra zdravotnictví Abdalláha Rabíju. Státní televize jeho rozhodnutí nijak nezdůvodnila. Rabíja ale v uplynulých dnech tvrdil, že situace je pod kontrolou a že není důvod zavádět přísnější preventivní opatření proti šíření viru.

V USA vyšla v únoru studie, podle níž mohou být nositeli viru velbloudi, ale saúdskoarabské úřady to popírají. Pro hypotézu o velbloudech ale svědčí fakt, že loni v listopadu byl koronavirus MERS poprvé zjištěn u velblouda v Saúdské Arábii a později také v Kataru.

Nový virus, způsobující těžká akutní respirační onemocnění s neobvykle vysokou smrtností, který byl poprvé zaznamenán v Saúdské Arábii v září 2012 má oficiální název: MERS-CoV (Middle East Respiratory Syndrome Corona Virus).

Případy onemocnění jsou hlášeny především ze zemí Středního Východu, jako jsou Jordánsko, Katar, Saúdská Arábie a Spojené Arabské Emiráty. Mimo tuto oblast byla zaznamenána importovaná onemocnění také ve Francii, Německu, Itálii, Tunisku a Velké Británii. V některých těchto státech (Francie, Itálie, Tunisko a Velká Británie) byly zaznamenány také sekundární případy onemocnění.

Přenos viru z člověka na člověka zřejmě není snadný. K jeho mezilidskému šíření dochází jen v úzkém kontaktu v rodinách, nebo ve zdravotnických zařízeních. Vysoká smrtnost onemocnění může souviset s tím, že se diagnostikují dosud jen klinicky závažné případy u osob, které trpěly i jinými onemocněními.

Aktuálně není třeba přijímat opatření k omezení pohybu osob, nebo zboží. Je však třeba, aby zdravotníci na celém světě byli v pohotovosti a aby byly všechny případy vážného akutního respiračního onemocnění, souvisící s pobytem na Středním Východě, vyšetřovány na MERS-CoV, uvedl MUDr. Pavel Slezák na webu domuvezdravi.cz.

Související

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Covid-19 má být zařazen mezi biologická rizika při práci, návrh projedná vláda

Návrh nařízení o ochraně zdraví při práci, který v pondělí projedná vláda, zařazuje koronaviry SARS, MERS a nový typ SARS-CoV-2 způsobující nemoc covid-19 mezi biologická rizika při práci. Dosud s nimi česká legislativa nepočítala, navrhované nařízení je uvedením českých regulací do souladu se směrnicí Evropského parlamentu.
Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Nový koronavirus není z laboratoře. Podle WHO má zvířecí původ

Všechny dostupné důkazy svědčí o tom, že zdrojem koronaviru SARS-CoV-2 jsou netopýři z Číny. Na tiskové konferenci to dnes podle agentury Reuters řekla mluvčí Světové zdravotnické organizace (WHO). Důkazy podle ní nenaznačují, že by byl virus uměle upraven nebo dokonce vyroben v laboratoři.

Více souvisejících

MERS Saúdská Arábie nemoci

Aktuálně se děje

před 33 minutami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

před 1 hodinou

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Ebráhím Raísí

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Aktualizováno včera

Atentát na Fica: Vyšetřuje se i teorie, že pachatel nebyl osamělým vlkem

Vyšetřovatelé se v případu středečního atentátu na slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD) zabývají i možností, že pachatel Juraj C. nebyl osamělým vlkem, řekl ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) v neděli. Upozornil, že spolupachateli nebyli dva lidé z Handlové, jak se šířilo na sociálních sítích. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy