Afghánci budou volit prezidenta, obavy rostou. Rozpoutají islamisté teror?

V Afghánistánu se v sobotu 28. září uskuteční prezidentské volby, které budou podle expertů do značné míry opakováním volebního klání z roku 2014. Hlasování, v němž zvítězil nynější prezident Ašraf Ghaní, tehdy poznamenalo násilí a rozsáhlé podvody a poražený kandidát Abdulláh Abdulláh výsledek přijal až poté, co byla s pomocí amerických vyjednávačů vytvořena vláda národní jednoty a on získal funkci premiéra.

Ghaní a Abdulláh jsou i tentokrát hlavními favority na seznamu 18 uchazečů, kteří se pro nadcházející hlasování zaregistrovali.

Dosavadní prezident Ghaní tvrdí, že uspořádání voleb je nutné, aby vláda získala demokratický mandát pro mírové rozhovory s islamistickým hnutím Tálibán. Hlasování ale přichází v době, kdy Afghánistánem zmítá nebývalá vlna násilí. Sebevražedný útok Tálibánu na nemocnici na jihu Afghánistánu si minulý čtvrtek vyžádal 39 mrtvých. Ve stejný den zahynulo 30 civilistů při útoku amerického bezpilotního letounu, který omylem zasáhl rolníky.

Tálibán předem vyzval obyvatele k bojkotu hlasování a varoval, že jeho bojovníci udělají vše pro to, aby volby zmařili. Mnoho lidí se tak již rozhodlo, že k volbám nepůjdou. Prezidentských voleb v roce 2014 se zúčastnilo více než sedm milionů lidí, vládní úředníci ale předpokládají, že tentokrát k urnám dorazí voličů méně a že volební účast bude podobná té v loňských parlamentních volbách, kdy bylo odevzdáno 3,6 milionu hlasů.

V mnoha oblastech Afghánistánu nebudou mít obyvatelé šanci hlasovat vůbec; asi třetina ze 7366 volebních místností zůstane uzavřena, protože bezpečnostní síly je nebudou schopny ochránit. Ministerstvo vnitra uvedlo, že k zajištění bezpečnosti voleb bude nasazeno 70.000 policistů.

Kromě bezpečnostních problémů hrozí v Afghánistánu volební podvody, které silně poznamenaly hlasování v předešlých letech. Míru korupce ve volebním systému dokazuje fakt, že tento měsíc byli bývalý předseda volební komise a předseda komise pro volební stížnosti odsouzeni k pětiletému vězení za podvody. Neregulérnostem mají letos zamezit přístroje ověřující totožnost hlasujících na základě biometrických údajů. Podle občanských skupin ale přístroje nedokážou zabránit některým formám podvodů, jako je manipulace s hlasy po skončení voleb, a pracovníci volebních středisek nebyli k jejich obsluze náležitě vyškoleni.

Mnoho problémů také pramení ze skutečnosti, že několik předchozích měsíců panovala kolem prezidentských voleb nejistota vzhledem k mírovým rozhovorům, které vedly Spojené státy s povstaleckým hnutím Tálibán. Americký prezident Donald Trump chtěl jednání ukončit v září mírovou dohodou, která by otevřela cestu k přechodné vládě - a vedla by ke zrušení nebo odkladu hlasování. Trump ale po pokračujících útocích Tálibánu mírové rozhovory 8. září ukončil.

K volbám se původně zaregistrovalo 18 kandidátů, tři z nich ale z klání neoficiálně odstoupili. Kromě Ghaního a Abdulláha, který neúspěšně kandidoval na prezidenta už dvakrát, se o úřad hlavy státu uchází například obávaný islamistický vůdce Gulbuddín Hekmatjár, přezdívaný řezník z Kábulu. Dalšími kandidáty jsou třeba bývalý šéf afghánské tajné služby NDS Rahmatulláh Nabíl, exministr vnitra Núrulhak Ulúmí nebo Ahmad Valí Masúd, bratr zavražděného vojenského velitele Ahmada Šáha Masúda. Ten stál v čele Severního spojenectví, jež pomohlo po invazi mezinárodních jednotek do Afghánistánu v roce 2001 svrhnout Tálibán.

Prezidentské volby se měly v Afghánistánu původně konat 20. dubna, byly ale odloženy na 20. července a pak znovu na 28. září. Podle internetových stránek afghánské volební komise by předběžné výsledky měly být oznámeny 19. října a konečné 7. listopadu. Pokud nikdo z kandidátů nezíská nadpoloviční většinu hlasů, utkají se dva nejúspěšnější uchazeči ve druhém kole, které se s největší pravděpodobností uskuteční 23. listopadu.

Nezávislá organizace Afghan Analysts Network uvedla, že volební místnosti se otevřou v 7:00 místního času (4:30 SELČ) a uzavřeny by měly být v 15:00 místního času (12:30 SELČ), i když tuto dobu bude možné na vyžádání o dvě hodiny prodloužit.

Související

Ghání, Ašraf (prezident Afghánistánu)

Kdo je prezidentem Afghánistánu? Za vítěze voleb se prohlásili oba kandidáti

Oba hlavní kandidáti afghánských prezidentských voleb, premiér Abdulláh Abdulláh a dosavadní hlava státu Ašraf Ghaní, se prohlásili za vítěze sobotního hlasování. Své tvrzení ale ani jeden z nich ničím konkrétním nepodložil, informovala agentura Reuters. Předběžné výsledky voleb se očekávají až 19. října a konečné 7. listopadu.

Více souvisejících

volby v Afghanistánu Afghanistán Ašraf Ghání (prezident Afghánistánu) Tálibán Terorismus

Aktuálně se děje

včera

MS v hokeji

Fiala tentokrát Švýcarům proti Kanadě nepomohl, Rakušané nadále drží naději. Lotyši udolali Slováky v nájezdech

Čtyřmi zápasy pokračoval v neděli domácí hokejový světový šampionát. Odpoledne se představilo opět překvapení z Rakouska, které je po nečekaných výsledcích s Kanadou a Finskem stále ve hře o senzační postup do čtvrtfinále. A můžou na něj nadále myslet i po nedělním zápase s Norskem, se kterým si poradilo 4:1. Ve večerním pražském duelu dvou největších favoritů skupiny A mezi Švýcarskem a Kanadou se hrál vyrovnaný a ostrý hokej, který ovlivnil výrazně Kevin Fiala svým zbytečným vyloučením do konce zápasu. I díky tomu Kanaďané došli k výhře 3:2. Důležitý zápas se večer hrál v Ostravě mezi Slovenskem a Lotyšskem. Ten nakonec dospěl za stavu 2:2 až do samostatných nájezdů, kde se stal hrdinou gólman Gudlevskis, jenž vychytal výhru a lotyšskou naději a postup. To Slováci si na jistotu čtvrtfinále musí ještě počkat. USA pak rozstřílely Kazachstán. 

včera

včera

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Netanjahu se poprvé vyjádřil k zatykači na svou osobu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v pondělí odsoudil rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykače proti jeho osobě. Podle Netanjahua jde o absurdní krok a útok na izraelskou armádu a celý Izrael. Uvedla to agentura AP.

včera

včera

včera

včera

včera

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

včera

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

včera

včera

včera

včera

včera

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy