Austrálie bojuje s vlnou dezinformací. Úmrtnost na covid je mnohem vyšší než u chřipky, lidé ale testy odmítají

Australský stát Victoria zaznamenal zvýšený nárůst případů covid-19 v nejlidnatějším městě Melbourne, přesto tisíce Australanů odmítlo bezplatné testy. Ministryně zdravotnictví Jenny Mikakosová uvedla, že za to pravděpodobně můžou konspirační teorie, které se šíří internetem, a proto mnoho lidí věří, že pandemie je výmysl.

Konspirační teorie v souvislosti s covid-19 se na sociálních platformách množí jako houby po dešti. Nejčastější tvrzení je, že frekvence 5G sítě zeslabují imunitu nebo působí na mutace viru. Další oblíbenou konspirací je, testování covid-19 je jen záminkou pro zavedení mikročipu do těla, které vytvořil Bill Gates. Lékaři a odborníci se však obávají teorie, která srovnává covid-19 s klasickou chřipkou.

„Někteří lidé věří, že je koronavirus spiknutí nebo že na ně nebude mít tak velký dopad,“ řekla ministryně zdravotnictví Mikakosová na tiskové konferenci, kde došlo ke zjištění, že testování odmítlo 10 000 Australanů. Hlavní hygienik Brett Sutton vidí jako nesmysl srovnávat úmrtí covid-19 s úmrtími na klasickou chřipku. „Myšlenka, že 29 úmrtí není nic moc a že můžeme zrušit veškerá omezení je absurdní,“ řekl hygienik.

Podle jeho slov je nízké číslo úmrtí způsobeno převážně omezením a kontrolami. „V případě, že nemáte žádná omezení, které jsme aplikovali napříč státem, dostali bychom se na 1000 případů denně nebo i 10 000, jako k tomu došlo v některých zemích Evropy, Brazílie a jinde,“ dodal Sutton. Podle serveru news.com.au k myšlence, že je onemocnění covid-19 srovnatelné s klasickou chřipkou napomáhají i opakované komentáře amerického prezidenta Donalda Trumpa, že se jedná o falešné zprávy.

Mezi největší propagátory konspiračních teorií v Austrálii patří bývalí šéfkuchař Pete Evans. Ten dostal pokutu ve výší 25 000 dolarů poté, co nabízel zařízení, které údajně využívá frekvence k léčbě různých nemocí a má nastavení i na „Wu-chanský virus“. Evansova stránka na Facebooku má přes 1,4 miliónů sledujících.

Anne Krugerová z organizace First Draft, která bojuje proti šíření dezinformací na internetu uvedla, že v současné době je nejlepší doba na šíření konspirací covid-19. „Protože lidé mají strach a jsou více zranitelní, proto klikají na cokoliv, aby našli více informací,“ konstatovala Krugerová.

Studie z července letošního roku ukázala, že pandemie viru SARS-CoV-2 způsobila vážnou morbiditu u starší populace. „Mnohem vyšší než u pandemické chřipky,“ říká studie zveřejněná v časopise The Lancet. S názorem, že covid-19 není jako klasická chřipka souhlasí i Nick Talley, bývalý prezident Královské australské vysoké školy lékařů, který je v současné době šéfredaktorem The Medical Journal of Australia.

„Všechny výpočty naznačují, že úmrtnost na covid-19 je asi sedmkrát vyšší než u chřipky,“ nastínil Talley, který poukázal na shromážděná data, která dávají jasnou představu o riziku covid-19. „Někteří jedinci tvrdí, že je jen obyčejná chřipka, ale když přijde, vypukne chaos. Nezaplňují se jen nemocnice, ale i márnice,“ dodal Talley.

Související

Ilustrační fotografie.

The Conversation: Jak se bavit o konspiračních teoriích v pěti snadných krocích

Instinktivní reakcí v rozhovorech s lidmi, kteří věří konspiračním teoriím, mnohdy bývá snaha o vyvracení jejich přesvědčení fakty nebo autoritativní sdělování informací. Přímá konfrontace ale funguje jen málokdy. Konspirační teorie jsou přesvědčivé a většinou míří na emoce a pocit osobní identity. I kdyby se vám vyvrácení konspiračních teorií podařilo, je těžké udržet krok s tím, jak rychle se objevují a šíří. Studie z roku 2015 a 2016 například ukázaly, že šiřitelé konspiračních teorií o viru zika na twitteru počtem dvakrát převyšovali ty, kteří se dané teorie snažili vyvrátit, píše server The Conversation.

Více souvisejících

Konspirační teorie Boj proti dezinformacím a fake news Austrálie Melbourne Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 11 minutami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

před 1 hodinou

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Ebráhím Raísí

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Aktualizováno včera

Atentát na Fica: Vyšetřuje se i teorie, že pachatel nebyl osamělým vlkem

Vyšetřovatelé se v případu středečního atentátu na slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD) zabývají i možností, že pachatel Juraj C. nebyl osamělým vlkem, řekl ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) v neděli. Upozornil, že spolupachateli nebyli dva lidé z Handlové, jak se šířilo na sociálních sítích. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy