Babiš je uchvácen intronizací, rád by uvítal japonského císaře v Praze

Český premiér Andrej Babiš se dnes v japonské metropoli společně s představiteli dalších více než 180 zemí zúčastnil slavnostního uvedení nového japonského císaře Naruhita na trůn. Babiš na obřadu zastupoval prezidenta Miloše Zemana.

Předseda české vlády uvedl, že by rád přivítal císaře Naruhita a jeho manželku Masako v Praze, stejně jako japonského premiéra Šinzóa Abeho, s nímž se v Tokiu sejde k bilaterálnímu jednání.

"Příští rok bude 100 let navázání diplomatických vztahů s Japonskem, tak bychom byli rádi, kdyby japonský premiér přijel do Prahy," prohlásil Andrej Babiš na dnešní tiskové konferenci. Připomněl přitom, že Japonsko patří k největším investorům v České republice.

Intronizace japonského císaře se Babiš zúčastnil i s manželkou Monikou. Již dříve uvedl, že pokládá za důležité, že Česko bude na ceremoniálu zastoupeno na vysoké úrovni. "Je tady obrovské zastoupení z celého světa, prezidentů, státníků, králů a politických osobností, intronizace se koná po třiceti letech, tak si z toho odnáším velký zážitek a velký dojem," prohlásil Babiš.

V Tokiu se český premiér setkal například s místopředsedou vlády sultanátu Omán, se kterým hovořil především o ekonomické spolupráci. České zbrojařské firmy mají zájem prodávat do Ománu své výrobky, ČR ale také usiluje o to, aby Omán otevřel velvyslanectví v Praze, a o zřízení přímé letecké linky, řekl premiér.

Babiš jednal i s vietnamským ministerským předsedou Nguyen Xuan Phucem, který byl letos v Praze. Také mezi Hanojí a Prahou by mělo začít fungovat přímé letecké spojení, které bude zajišťovat vietnamská společnost Bamboo Airways. Český premiér uvedl, že zmíněná jednání jsou důležitá pro diverzifikaci českého vývozu, který v současné době míří téměř jen do zemí Evropské unie.

Kromě setkání s japonským premiérem Abem má Babiš na programu v Japonsku také bilaterální schůzku se srbskou premiérkou či s německým prezidentem, s nímž by chtěl mluvit například o energetice a o budoucnosti Evropy.

Související

Více souvisejících

Andrej Babiš Naruhito císařovna Masako Japonsko Česká republika

Aktuálně se děje

před 27 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 3 hodinami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

před 3 hodinami

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy