Barmská policie zadržela nejméně 27 protestujících proti převratu

Barmská policie dnes použila výstražnou střelbu do vzduchu, gumové projektily, vodní děla a slzný plyn proti demonstrantům, kteří čtvrtým dnem protestovali proti nedávnému vojenskému převratu. Ve druhém největším barmském městě Mandalaj zadrželi policisté nejméně 27 lidí, informovala agentura Reuters.

Demonstranti vyšli znovu do ulic navzdory úřednímu zákazu shromažďování. Podle OSN si zásah policie vyžádal mnoho zraněných.

"Podle zpráv z Neipyijta, Mandlaje a dalších měst bylo mnoho demonstrantů bezpečnostními složkami zraněno, a někteří z nich vážným způsobem," uvedlo místní zastoupení OSN, které označilo zásahy policie za nepřiměřené.

V metropoli Neipyijto, kterou předchozí junta postavila na odlehlém místě uprostřed džungle, bezpečnostní síly dnes nejprve opakovaně zasáhly vodními děly proti menší skupince protestujících, kteří se odmítli rozejít. Později podle svědků policisté na demonstranty stříleli gumovými projektily, které podle jednoho z lékařů zranily nejméně tři lidi.

V Mandalaji policie ve snaze rozehnat protestující, kteří nesli vlajky donedávna vládnoucí Národní ligy pro demokracii (NLD), použila rovněž vodní děla a také slzný plyn. Lidé byli biti, popsal situaci v Mandalaji novinář z nevládní organizace Demokratický hlas Barmy (DVB) s tím, že policie zadržela i jeho, zatímco natáčel protesty.

V největším barmském městě Rangúnu se protestující dnes shromáždili poblíž sídla Národní ligy pro demokracii s transparenty "Ne diktatuře!" a "Chceme naši vůdkyni!". Šéfka NLD a nositelka Nobelovy ceny za mír Do Aun Schan Su Ťij byla po převratu zatčena a je v domácím vězení.

Podle dvou zvolených poslanců NLD policie vtrhla po setmění do centrály bývalé vládnoucí strany. Regionální sídla NLD policie podle agentury AP prohledala již minulý týden.

Armáda od pondělka rozšířila počet míst, kde je zakázáno shromažďování více než pěti lidí a kde platí zákaz nočního vycházení. V platnosti je nyní v Rangúnu, Mandalaji, Neipyijtu a v některých dalších městech v Kačjinském, Monském a Šanském státu a v Makwejské oblasti, napsala agentura Reuters. V předchozích dnech protestovaly v řadě barmských měst desetitisíce lidí. Podle Reuters sílí občanská neposlušnost, což se mimo jiné projevuje v nemocnicích, školách i úřadech.

Vůdce barmské vojenské junty, generál Min Aun Hlain, v pondělí v prvním prohlášení k národu od převratu slíbil uspořádat svobodné volby a předat moc straně, která z nich vyjde vítězně. Na demonstrující však nezapůsobil, podotýká Reuters. "V boji budeme pokračovat," uvedl v prohlášení jeden z aktivistů, jenž zároveň vyzval k propuštění politických vězňů a "k pádu diktatury".

Barmská armáda minulé pondělí provedla vojenský převrat, při kterém zadržela vůdkyni Su Ťij a prezidenta Win Myina a vyhlásila na rok výjimečný stav. Oba politici čelí obviněním, která organizace na ochranu lidských práv označují za nepodložená. Armáda puč zdůvodnila údajnými podvody při listopadových volbách a generál Hlain, který se postavil do čela státu, slíbil jejich vyšetření. Dění v zemi odsoudila řada států i organizací.

Nový Zéland dnes oznámil, že přerušuje s Barmou veškeré vojenské a politické kontakty na vysoké úrovni, a stal se tak první zemí, která se rozhodla barmskou juntu izolovat. O situaci v Barmě bude v pátek na mimořádném zasedání jednat Rada OSN pro lidská práva.

Související

Barma, ilustrační fotografie.

Cyklon zabil v Barmě nejméně tři lidi, evakuace se týkala stovek tisíc osob

Vysoké vlny, vyvolané cyklonem Mocha, dnes zaplavily část barmského města Sistwei ležícího na pobřeží Bengálského zálivu. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž ale cyklon převážně ušetřil oblast s největším uprchlickým táborem na světě, který se nachází u města Cox's Bázár v sousedním Bangladéši. V Barmě přišli v důsledku bouře o život nejméně tři lidé.

Více souvisejících

barma

Aktuálně se děje

před 21 minutami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Netanjahu se poprvé vyjádřil k zatykači na svou osobu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v pondělí odsoudil rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykače proti jeho osobě. Podle Netanjahua jde o absurdní krok a útok na izraelskou armádu a celý Izrael. Uvedla to agentura AP.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

před 5 hodinami

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Vrtulník s Raísím našel turecký dron. Rusko zapojilo do pátrání desítky specialistů

Zdroj tepla pocházejícího z havarovaného vrtulníku, ve kterém zemřeli prezident Ebráhím Raísí a ministr zahraničních věcí Hosejn Amír Abdollahján, identifikoval turecký dron. Turecká strana jeho lokalitu poskytla íránským úřadům. Informovala o tom agentura Reuters.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy