Christchurch si připomíná útok na muslimy, pietu pokazily obavy z koronaviru

Muslimové v novozélandském městě Christchurch si dnes připomínají první výročí od teroristického útoku, při němž australský extremista zavraždil 51 lidí. Masakr se sice stal 15. března, útočník si ale za svůj cíl vybral dvě mešity, kam se věřící sešli k pátečním modlitbám. Šlo o nejhorší útok v dějinách Nového Zélandu, který se těšil pověsti bezpečné a klidné země.

Před mešitu Al Noor, kde Brenton Tarrant zastřelil 43 lidí, přišli lidé položit květiny, zastavovali se a objímali. "První výročí je dobrou příležitostí, abychom se jako komunita sešli a vzpomínali na tu událost, při níž přišlo o život tolik lidí a mezi nimi i můj bratr," citovala agentura Reuters Ayu al-Umariovou, která k mešitě přišla uctít památku svého bratra Husseina. Tomu bylo 35 let, když se stal jednou z Tarrantových obětí. Lidé přinesli napsané vzkazy "Jsme sice malí, ale jsme silní" nebo "Máme vás rádi".

Reuters uvádí, že u mešity Al Noor byli policisté, protože minulý týden se objevila informace o nové hrozbě.

V jiné části města se stovky lidí účastnily soukromé modlitby. Účast byla nižší, než se očekávalo, mnoho lidí raději zůstalo doma v obavách z šíření koronaviru. "Rok minul, ale stále máme pocit, jako by se to stalo včera," řekl Abdul Aziz, kterého loni místní média oslavovala jako hrdinu, protože se střelce snažil zastavit.

Novozélandská premiérka Jacinda Ardernová dnes na tiskové konferenci uvedla, že země se od loňských útoků zásadně změnila a dodala, že je třeba udělat "mnohem více" pro to, aby se zastavila radikalizace v zemi. Veřejné pietní akce se v neděli konat budou i přes šíření koronaviru, informovala také premiérka.

Proces s Tarrantem měl začít letos v květnu. Jelikož na tu dobu připadá muslimský postní měsíc ramadán, byl začátek soudu odložen na 2. června. Tarrant je obžalován z 51 vražd, 40 pokusů o vraždu a z teroristického útoku. Hrozí mu doživotí. Loni v červnu všechna obvinění odmítl.

Související

Více souvisejících

teroristický útok v Christchurch (Nový Zéland 15.3.2019) Nový Zéland Muslimové Jacinda Ardernová Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 5 minutami

před 1 hodinou

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

před 2 hodinami

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Ebráhím Raísí

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Počasí: Předpověď na pracovní dny. Nejtepleji bude hned na úvod

Pondělí má být nejteplejším dnem pracovního týdne, který právě začíná, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). V úterý mohou v Česku opět udeřit bouřky, naznačili meteorologové.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy