Co stojí za hladem v KLDR? Politolog mluví o zkoušce Kimova režimu

NÁZOR - Severní Koreu opět sužuje nedostatek potravin, přičemž jde o veřejný problém, který tamní vláda tentokrát přiznává, konstatuje politolog Robert Kelly v komentáři pro server National Interest. Profesor z univerzity v Pusanu vysvětluje, že během poslední velké potravinové krize na konci 90. let tehdejší vůdce Kim Čong-il o situaci mlčel, ačkoliv hlady zemřelo na milion Severokorejců.

Počasí je pouhá výmluva

Stávající vůdce Kim Čong-un problém nepopírá, kvituje autor komentáře. Považuje proto za pravděpodobné, že se situaci pokusí nějak řešit, a přestože není velký reformátor, zřejmě se o stav ekonomiky zajímá víc než jeho izolovaný, realitu nereflektující otec.  

Příčinou aktuální potravinové nouze je podle odborníka zjevně počasí, avšak stejná výmluva byla použita před pětadvaceti lety, uvádí expert. Poukazuje, že výkyvy počasí nepůsobí stejné problémy v sousední Jižní Koreji, tudíž je skutečný důvod téměř jistě politický a pramení z očividné nekompetentnosti a korupce.  

"Viněny budou sankce, ale jejich dopad na zemědělství je marginální," pokračuje Kelly. Vysvětluje, že sankce míří téměř výhradně na luxusní zboží pro elitu a průmyslové produkty využitelné ve vojenské sféře, navíc existují humanitární výjimky, kterých by severokorejský režim mohl využít - přijít by mohla například potravinová pomoc, pokud by byl zajištěn dohled nad tím, že bude určena hladovým, nikoliv vojákům a vládnoucím představitelům.

Tento problém komplikoval pomoc v 90. letech a bude ji zřejmě komplikovat i nyní, míní politolog. Upozorňuje, že jde o bytostně politickou otázku, kdy se nabízí zahraniční pomoc, ale severokorejský režim nehodlá přistoupit ani na základní kontrolní mechanismus.

"Ve skutečnosti je tato krize testem tvrzení, že současný Kim je reformátor," píše profesor. Soudí, že pokud by jím skutečně byl, připustí, že zahraniční pomoc není bianco šek a musí existovat kontrola jejího patřičného využití.

Dalším pravděpodobným důvodem potravinové nouze je uzavření severokorejsko-čínské hranice kvůli koronaviru, naznačuje Kelly. Podotýká, že severokorejské zkorumpované socialistické zemědělství není produktivní a efektivní a ve snaze vyhnout se opakování hladomoru z 90. let, který označuje jako "namáhavý pochod", spoléhal Kimův režim na pokoutný dovoz potravin z Číny, kam během hladomoru zbídačení Severokorejci podnikali neformální cesty, proti kterým od té režim výrazněji nezasáhl, zřejmě kvůli tomu, že posilují jeho pozici, když pomáhají nasytit obyvatelstvo a předcházejí skutečnému zoufalství.  

Hlad je podle odborníka skutečným důvodem k nepokojům. "Pokud hladovíte k smrti, nemáte co ztratit," konstatuje Kelly. Dodává, že za situace, kdy režim nedokáže uživit obyvatelstvo, musí se změnit, přijmout zahraniční pomoc, nebo riskovat nárůst nepokojů a vnitřního nesouhlasu.

I čínský vůdce Mao Ce-tung zmírnil politiku Velkého skoku, když se hladomor stal nepopiratelným, připomíná profesor. Poukazuje, že severokorejský režim ale dlouhá desetiletí změny odmítá, jelikož se bojí, že by tím otevřel Pandořinu skříňku požadavků zdola, včetně sjednocení Korejského poloostrova.

Katalyzátor změny režimu  

Pokud je tedy nutné zachovat socialismus - jeho zkorumpovanosti a neefektivitě navzdory - a zahraniční pomoc je vyloučená, protože s sebou nese kontrolní mechanismus, příliv potravin z Číny představuje užitečnou alternativu pro udržení nasycené populace a klidu, shrnuje politolog. Doplňuje, že za situace, kdy je tato neoficiální cesta uzavřená kvůli koronaviru, se kupí vnitřní rozporuplnost systému, tedy notorická neefektivita kolektivizovaného zemědělství, kterou dále prohlubuje rozsáhlá korupce v zemi.  

Kimův režim naposledy podstoupil politické riziko a zvolil masový hladomor, přičemž je pozoruhodné, že nedošlo k výraznějším násilnostem, nastiňuje odborník. To podle něj naznačuje stabilitu režimu, který si mohl dovolit na konci 90. let nechat vyhladovět desetinu obyvatelstva, aniž by se cokoliv stalo. Jde sice o ohromnou humanitární katastrofu, ale také o působivou ukázku síly severokorejského režimu, která nicméně pramení z terorizování vlastního obyvatelstva, míní Kelly.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

To, že režim po dvě desetiletí toleruje černý přiliv čínských potravin, ovšem také naznačuje, že ví, jak riskantní byla situace v 90. letech, míní autor komentáře. Poukazuje, že Kim Čong-un při svém nástupu slíbil, že podobné "utahování opasků" se nebude opakovat, což ale neodráží jeho starost o obyvatelstvo, nýbrž pochopení skutečnosti, nakolik masový hladomor představuje katalyzátor ke změně režimu.

"Takže, je režim nyní stabilní? Přinese další potravinová krize v Severní Koreji konečně protitlak obyvatelstva?" táže se politolog. Domnívá se, že nikoliv, protože režim přežil podobnou a mnohem extrémnější krizi i před pětadvaceti lety a mnoho Severokorejců skutečně věří Kimovu kultu, případně je od projevů odporu odrazuje nekompromisní tvrdost státních zásahů. Za pětasedmdesát let existence KLDR ostatně neproběhla v zemi jediná revolta, vyzdvihuje expert.

Už to, že je Kim Čong-un nucen přiznat situaci, kterou jeho otec nikdy nepřiznal, ale podle Kellyho vypovídá o rozsahu krize. Kim sliboval, že něco podobného nikdy nenastane a ekonomický růst po katastrofální vládě jeho otce se stal legitimizačním prvkem jeho moci, upozorňuje profesor. Míní tedy, že případné projevy nespokojenosti - ať zdola či z části elity - bude třeba začlenit do tohoto narativu, a pokud by měla potravinová nouze přerůst v hladomor, severokorejský režim pravděpodobně otevře dveře do Číny a bude riskovat šíření koronaviru.     

Související

Kim Čong-un

VIDEO: Diktátor Kim Čong-un se stal hvězdou TikToku s propagandistickou písní „Přátelský otec“

Severokorejská propagandistická píseň "Friendly Father" (Přátelský otec) oslavující Kim Čong-una zaznamenala obrovský úspěch na sociální platformě TikTok, kde získala miliony zhlédnutí. Tato píseň, která chválí komunistického diktátora Severní Koreje, si získala oblibu zejména mezi mladou generací Z, která ji sdílela a komentovala s obrovským nadšením. Jeden uživatel ji označil jako "to, co jsem potřeboval dneska slyšet", zatímco další se dokonce zeptal, zda je k dispozici na hudební platformě Spotify.

Více souvisejících

Severní Korea (KLDR) Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) Čína hladomor

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

včera

včera

Londýnský starosta Sadiq Khan

Londýn beze změny. Starostou metropole bude nadále Sadiq Khan

V čele Londýna bude nadále labourista Sadiq Khan, který byl v sobotu zvolen na rekordní třetí po sobě jdoucí funkční období. Podle agentur je jeho aktuální vítězství nad konzervativci o to důležitější, že Velkou Británii čekají za několik měsíců všeobecné volby. Labouristé v nich budou favority. 

Aktualizováno včera

včera

včera

Kim Čong-un

VIDEO: Diktátor Kim Čong-un se stal hvězdou TikToku s propagandistickou písní „Přátelský otec“

Severokorejská propagandistická píseň "Friendly Father" (Přátelský otec) oslavující Kim Čong-una zaznamenala obrovský úspěch na sociální platformě TikTok, kde získala miliony zhlédnutí. Tato píseň, která chválí komunistického diktátora Severní Koreje, si získala oblibu zejména mezi mladou generací Z, která ji sdílela a komentovala s obrovským nadšením. Jeden uživatel ji označil jako "to, co jsem potřeboval dneska slyšet", zatímco další se dokonce zeptal, zda je k dispozici na hudební platformě Spotify.

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Hasiči, ilustrační fotografie.

Požár v Tlumačově zaměstnal hasiče. Dva se zranili

Hasiči v sobotu zasahovali u požáru na autovrakovišti v Tlumačově na Zlínsku. Dva z nich se při zásahu, během kterého byl vyhlášen třetí stupeň poplachu, zranili. Zasahovalo celkem třináct hasičských jednotek, příčina je předmětem vyšetřování. 

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Ústav pro studium totalitních režimů.

Kudrnův ÚSTR: Nákladné soudy, odborná ostrakizace, matení veřejnosti

Od nástupu Ladislava Kudrny do funkce ředitele Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) uplynuly dva roky. Letmé ohlédnutí za jeho dosavadním působením v čele uvedené instituce neskýtá příliš povzbudivý pohled. Pro politickou reprezentaci, která o směřování ústavu naneštěstí fakticky rozhoduje, by mělo jít o příležitost zamyslet se nad tím, zda je ve veřejném zájmu nadále podporovat management, který se krom banálních proklamací na adresu nedávné historie může pochlubit především sérií prohraných soudních sporů s ředitelovými kritiky a současnými i bývalými zaměstnanci.

včera

včera

Pekarová Adamová ocenila Tulejovu reakci. Fiala čeká na další návrh TOP 09

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) ocenila rozhodnutí Pavla Tuleji, který se v pátek vzdal nominace na ministra pro vědu, výzkum a inovace. Ve vládě měl nahradit končící ministryni Helenu Langšádlovou. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy