Indie povolila turistům vstup do Kašmíru, internet blokuje dál

Indické úřady dnes rozhodly, že turistům opět povolí vstup do státu Džammú a Kašmír, který jim zakázaly před dvěma měsíci. Indická vláda tehdy regionu, na který si kromě ní činí nárok taky Pákistán, odebrala zvláštní autonomní status.

I přes uvolnění zákazu, které začne platit ve čtvrtek, se musí případní návštěvníci připravit na ztížené podmínky - ve státě je stále blokován internet a telefonní signál, píše agentura AP.

Bezpečnostní opatření, která vláda v Dillí v srpnu zavedla, budou podle mluvčího tamní správy "téměř úplně zrušena ve všech částech státu Džammú a Kašmír".

Indická vláda turistům a hinduistickým poutníkům doporučila odejít 2. srpna. Tři dny na to regionu s muslimskou většinou vzala status, který mu zaručoval řadu výsad, včetně práva schvalovat vlastní zákony a kontrolovat vlastnictví půdy.

Any conflict between India&Pakistan is made by the enemies of nations and is against both great countries,& would cause irreparable damages to their interests.I ask both governments to remain vigilant&prudent.The people of #Kashmir should have the right to determine their destiny

— Mahmoud Ahmadinejad (@Ahmadinejad1956) October 5, 2019

S cílem umlčet možné protesty následně odřízla komunikační sítě a omezila svobodu pohybu obyvatel.

Vláda indického premiéra Naréndry Módího do oblasti, která byla už tak jednou z nejvíce militarizovaných zón na světě, vyslala desítky tisíc dalších vojáků. Opatření odůvodnila snahou zesílit boj proti terorismu a podpořit ekonomický rozvoj země. Úřady od té doby od mnoha opatření upustily a podpořily znovuotevření škol i obchodů.

Kašmířané však v tichém vzdoru převážně zůstávají ve svých domovech. V nenásilné protivládní kampani se odmítají navrátit k normálnímu životu i přes to, že to pro ně znamená ekonomické ztráty.

Kašmír je se svou panenskou horskou krajinou, jabloňovými sady, lyžařskými středisky či plovoucími domy v "Benátkách Východu" Šrínagaru vyhledávaným turistickým místem. Spor Pákistánu a Indie jím však hýbe už desítky let. Na Kašmír si činí nárok Islámábád i Dillí, obě země mají ale pod kontrolou jenom jeho část. Povstalci od roku 1989 bojují proti indické vládě a požadují vznik samostatného státu, nebo sjednocení Kašmíru pod pákistánskou vládou. Konflikt si už vyžádal téměř 70.000 obětí.

Související

Více souvisejících

Kašmír Indie Turisté

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační foto

Chcete se nám mstít? ICC varoval před odvetou vůči soudu

Prokurátoři Mezinárodního trestního soudu (ICC) v Haagu v pátek varovali před jednotlivci, kteří hrozí odvetou vůči soudu nebo jeho zaměstnancům. Takové jednání může podle ICC představovat trestný čin vůči výkonu spravedlnosti, informuje agentura AFP.

včera

Viktor Orbán /Fidesz/, maďarský premiér

Evropa si v současné době hraje s ohněm, varuje Orbán

Předseda maďarské vlády Viktor Orbán v pátečním rozhovoru pro veřejnoprávní rozhlas Kossuth Radio zdůraznil, že Evropa si v současné době hraje s ohněm ve vztahu k otázce války a míru. Maďarsko podle něj odmítá být vtáhnuté do konfliktu.

včera

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Velmi důležité, velmi nebezpečné. Kreml zareagoval na návrhy Camerona a Macrona

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov v pátek vyjádřil znepokojení nad slovy britského ministra zahraničních věcí Davida Camerona, který hovořil o právu Kyjeva útočit na ruské objekty s britskými zbraněmi. Podobně reagoval na slova francouzského prezidenta Emmanuela Macrona o možnosti vyslání vojáků na Ukrajinu, informuje agentura Reuters.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ministerstvo zahraničí, ilustrační fotografie.

Česko vyzývá Rusko, aby přestalo s kybernetickými útoky

Česko společně s EU, NATO a dalšími mezinárodními partnery odsuzuje aktivity ruského státního aktéra APT28, uvedlo ministerstvo zahraničí v pátek. APT28 je spojován s ruskou vojenskou rozvědkou GRU a dlouhodobě provádí kyberšpionážní kampaň v evropských zemích.

včera

včera

včera

včera

Napětí v Nigeru: Ruští vojáci vstoupili na základnu, kde sídlí americká armáda

Podle vysokého představitele obrany USA vstoupil ruský vojenský personál na leteckou základnu v Nigeru, kde jsou umístěny americké jednotky. Tento krok následuje po rozhodnutí nigerské junty zbavit se americké síly.

Zdroj: Julie Jarošová

Další zprávy