Japonské Tokio zaznamenalo rekordní počet nakažených covidem-19

Už třetí den po sobě zaznamenalo japonské Tokio, které nyní hostí letní olympijské hry, rekordní počet nakažených covidem-19. Dnes ohlásilo 3865 nových případů, uvedla agentura Reuters s odvoláním na vedení města. Rekordní je také počet nakažených v celém Japonsku, kde denní přírůstek vůbec poprvé překročil 10.000, informovala japonská stanice Nippon Television.

Japonský premiér Jošihide Suga dnes oznámil, že vláda v pátek rozhodne, jestli vyhlásí v některých prefekturách regionální stav nouze, Nyní platí jen v Tokiu a dnes bylo podle agentury Kjódó rozhodnuto o jeho prodloužení do 31. srpna. Premiér také zopakoval, že olympijské hry k nárůstu počtu infekcí nepřispívají, díky přijetí přísných opatření.

Ve středu Tokio oznámilo 3177 případů a v celém Japonsku dosáhl počet nových případů nákazy rovněž rekordních 9570 za jediný den, uvedlo japonské ministerstvo zdravotnictví.

"Ještě nikdy jsme nezažili šíření nákazy v takovém rozsahu," řekl dnes novinářům mluvčí japonské vlády Kacunobu Kató. Japonsko se vyhnulo zničujícímu šíření nákazy, jaké postihlo další země včetně Indie, Indonésie či Spojených států. Ale nyní ho značně zasáhla pátá vlna poháněná převážně vysoce nakažlivou variantou delta.

Sedmidenní celostátní průměr je nyní v Japonsku 28 nakažených na 100.000 obyvatel, zatímco v Tokiu je to 88, uvedlo dnes japonské ministerstvo zdravotnictví. Podle údajů americké Univerzity Johnse Hopkinse je sedmidenní průměr nyní ve Spojených státech na hodnotě 18,5, ve Velké Británii 48 a v Indii 2,8.

"Prakticky nic nepomáhá nákazu zpomalovat, ale existuje mnoho faktorů, které ji mohou urychlit," citovala dnes agentura AP lékaře Šigerua Omiho, hlavního vládního zdravotního poradce. Mezi tyto faktory podle něj patří jak olympiáda, tak letní prázdniny a dovolené.

"Největším rizikem ale je absence pocitu, že jsme uprostřed krize. A bez něj se bude infekce dále šířit a značně zatěžovat zdravotní systém," dodal Omi.

Japonská vláda v Tokiu vyhlásila od 12. července už čtvrtý nouzový stav, který měl původně platit do 22. července. Vyzvala restaurace a bary, aby přestaly servírovat alkohol a zavíraly časně. Některé podniky ale tuto výzvu ignorovaly s tím, že vláda zaostává s rozdělováním finančního příspěvku, který jim má pomoci pokrýt ztráty. Mnoho lidí, především pak mladších, je z pokračujících omezení unaveno a začínají více chodit ven.

Japonsko zatím zaznamenalo téměř 900.000 nakažených a asi 15.000 obětí. Do středy dostalo kompletní očkování 26,3 procenta japonských obyvatel; mezi staršími obyvateli je to téměř 70 procent. Země má více než 126 miliónů obyvatel.

Související

Japonská armáda, ilustrační foto

U Japonska při výcviku havarovaly dva vojenské vrtulníky

Jeden člověk zahynul a sedm se pohřešovalo poté, co se nad Tichým oceánem zřítily dva vrtulníky japonského námořnictva. K neštěstí údajně došlo během nočních cvičení. Původně bylo hlášeno, že jeden z vojáků byl vytažen z vody, ale vojenský mluvčí později oznámil, že osoba zemřela. Pátrání po ostatních pokračuje.

Více souvisejících

Japonsko Tokio Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 11 minutami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

před 1 hodinou

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Ebráhím Raísí

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Aktualizováno včera

Atentát na Fica: Vyšetřuje se i teorie, že pachatel nebyl osamělým vlkem

Vyšetřovatelé se v případu středečního atentátu na slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD) zabývají i možností, že pachatel Juraj C. nebyl osamělým vlkem, řekl ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) v neděli. Upozornil, že spolupachateli nebyli dva lidé z Handlové, jak se šířilo na sociálních sítích. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy