Japonsko restartuje reaktor v elektrárně Onagawa. Tsunami má zastavit obří zeď

Japonská společnost Tohoku Electric Power získala od příslušného regulátora první povolení k obnově provozu reaktoru v elektrárně Onagawa. Ta se nachází nejblíže epicentra zemětřesení z roku 2011, které spolu s následnou vlnou cunami způsobilo v elektrárně Fukušima nejhorší jaderné neštěstí od výbuchu elektrárny v Černobylu, uvedla agentura Reuters.

Povolení vydal japonský Úřad pro jadernou regulaci, nyní začalo období pro veřejnou konzultaci. Před definitivním obnovením provozu musí firma získat také souhlas místních samospráv.

Elektrárna byla po zemětřesení rovněž zaplavena vlnou cunami, její chladící systém však zůstal neporušen, což zachránilo reaktor před podobným neštěstím, jako ve fukušimské elektrárně Daiichi firmy Tokyo Electric Power. Onagawa má stejný varný reaktor BWR, který se roztavil ve Fukušimě.

Tohoku Electric očekává, že za vylepšení bezpečnosti elektrárny Onagawa utratí 340 miliard JPY (72,2 miliardy Kč). Částka zahrnuje i zeď dlouhou 800 metrů ve výšce až 29 metrů nad mořem jako ochranu před cunami.

Obnovení provozu reaktoru ušetří energetické firmě 35 miliard JPY ročně na nákladech na palivo.

Kvůli katastrofě ve Fukušimě bylo odstaveno z provozu všech 54 reaktorů v zemi, které poskytovaly zemi téměř třetinu elektrické energie. Poté musely všechny požádat o licenci podle nových standardů, protože katastrofa upozornila na provozní a regulační nedostatky.

Povolení je povzbuzením pro obnovující se japonskou jadernou energetiku. Loňská analýza agentury Reuters však ukázala, že jádro stále zaostává za cílem vlády, podle kterého by jaderné elektrárny měly do roku 2030 dodávat nejméně pětinu elektřiny v zemi. Provoz v zemi obnovilo zatím devět reaktorů, všechny to jsou tzv. tlakovodní reaktory umístěné daleko od Tokia. U starší technologie BWR nadále přežívá stigma Fukušimy.

Související

Japonská armáda, ilustrační foto

U Japonska při výcviku havarovaly dva vojenské vrtulníky

Jeden člověk zahynul a sedm se pohřešovalo poté, co se nad Tichým oceánem zřítily dva vrtulníky japonského námořnictva. K neštěstí údajně došlo během nočních cvičení. Původně bylo hlášeno, že jeden z vojáků byl vytažen z vody, ale vojenský mluvčí později oznámil, že osoba zemřela. Pátrání po ostatních pokračuje.

Více souvisejících

Japonsko jaderné elektrárny Jaderná elektrárna Onagawa Jaderná elektrárna Fukušima Tsunami

Aktuálně se děje

před 6 minutami

před 24 minutami

před 34 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Aktualizováno před 6 hodinami

před 6 hodinami

Adrian Newey

Génius Newey končí v Red Bullu. Zamíří k Ferrari?

Dlouho se o tom spekulovalo, a nyní je to oficiální. Adrian Newey, technický ředitel Red Bull Racing, ukončí svou práci u rakouské stáje po skončení této sezóny. Potvrzení této zprávy přišlo od samotného týmu v jeho oficiálním prohlášení. Po 19 letech skončí Neweyho dlouholetá éra v týmu.

před 7 hodinami

Zahraniční vojáci se stali válečnými zajatci (POW) poté, co byli zajati Ukrajinou jako bojovníci v rámci ruských ozbrojených sil, účastní se tiskové konference organizované ukrajinskými představiteli v Kyjevě 15. března 2024.

Žoldáci z Nepálu ve velkém dezertují z ruské armády na Ukrajině

Podle informací serveru RBK-Ukrajina, který se odvolává na tiskovou zprávu Hlavního ředitelství zpravodajství, žoldáci z Nepálu, kteří přišli bojovat proti Ukrajině v řadách ruské armády, masově dezertují. Ruští velitelé zároveň hledají chatrné omluvy pro své vedení, vysvětlující tuto situaci.

před 7 hodinami

Andrej Babiš (ANO)

Boj proti Green Dealu i migraci. Hnutí ANO zahájilo předvolební kampaň

Při zahájení hlavní fáze kampaně ANO ve Zlíně uvedl předseda Andrej Babiš, že hlavními prioritami hnutí ve volbách do Evropského parlamentu jsou boj proti nelegální migraci, obrana suverenity a odpor proti Zelené dohodě, nazvané Green Deal. Hlavním heslem kampaně před červnovými volbami je "Česko pro tebe všecko".

před 7 hodinami

1. máj

Svátek práce se slaví již 135 let. Jak se za tuto dobu proměňovala jeho podoba?

Na první květnový den připadá Svátek práce, který není jenom státním svátkem, ale i tím mezinárodním. Jeho historie sahá až do roku 1889, kdy byl jiný, než se prezentoval v dobách komunistického režimu. Povinné prvomájové průvody doprovázené budovatelskými slogany, oslavami pracovních úspěchů a stranickými představiteli na tribunách měly s původní myšlenkou svátku pramálo společného. 

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Ukrajina dá stovky milionů eur na nákup dronů

Ukrajinská vláda se rozhodla zvýšit finanční částku vyčleněnou na nákup dronů, a to o dalších 15,5 miliardy hřiven (přibližně 367 milionů eur). Oznámil to v úterý ukrajinský premiér Denys Šmyhal.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy