Japonský císař Naruhito byl intronizován, šaty jeho manželky vážily 15 kilo

Nový japonský císař Naruhito (59) byl oficiálně uveden na trůn. Při slavnostní ceremonii se zavázal plnit povinnosti v roli symbolu státu v souladu s japonskou ústavou. Na obřadu, jehož se podle agentury Kjódó účastní asi 2000 hostů ze více než 190 zemí, zastupuje Česko premiér Andrej Babiš.

Naruhito už letos prvního května převzal panovnické povinnosti od svého otce Akihita. Stal se tak 126. císařem nejstarší vládnoucí dynastie světa. Oficiální předání moci bylo ale završeno až dnes sérií rituálních obřadů.

Kvůli tajfunu Hagibis, který Japonsko zasáhl před týdnem a vyžádal si více než 80 mrtvých a deset pohřešovaných, se ovšem vláda rozhodla odložit na listopad jednu z hlavních částí slavnostního ceremoniálu - průvod, v němž má jet císařský pár v otevřeném voze a představit se tak veřejnosti.

Na úvod dnešní slavnosti Naruhito "oznámil" za zavřenými dveřmi v japonském císařském paláci nástup na trůn svým předkům z nejdéle vládnoucí dynastie na světě. O několik hodin později začal veřejný obřad, při němž Naruhito, oblečený v objemném slavnostním šatu zlatohnědé barvy doplněným černým kloboukem s vysokou ozdobou, usedl na trůn s baldachýnem, který se podle císařského paláce užívá při obdobných příležitostech zhruba od osmého století. Císařovna Masako, v tradičním dvanáctivrstvém hedvábném rouchu, které údajně váží kolem 15 kilogramů, zaujala místo po jeho boku na menším trůnu.

Na obřad byly přineseny i císařské insignie, meč a klenot, které ještě společně se zrcadlem představují symboly japonské panovnické moci. O jejich podobě a původu není nic přesného známo, protože přístup k nim má pouze japonský císař a několik vybraných šintoistických kněží a před zraky veřejnosti bývají ukryté ve schránkách.

K nástupu na trůn poblahopřál Naruhitovi japonský premiér Šinzó Abe, který svůj proslov zakončil trojím japonským banzai, tedy přáním "deseti tisíc let" dlouhého života.

#Japan's Emperor #Naruhito formally proclaimed his enthronement in front of royals and leaders from around the world"I swear that I will act according to the constitution,'' the 59-year-old declared. After ceremony, PM Abe cried "Banzai!" (Long live the emperor) three times. pic.twitter.com/l60cVXK1WH

— EHA News (@eha_news) October 22, 2019

Naruhito, který vystudoval Oxfordskou univerzitu, bude mít jako císař nelehký úkol pokračovat v otcových snahách být blíže svým poddaným a přitom zachovat staleté tradice chryzantémového trůnu. Pětapadesátiletá Naruhitova manželka, bývalá diplomatka a absolventka Harvardovy univerzity, trpěla v minulosti depresemi, které byly připisovány jejím potížím přivyknout si na život v paláci a tlaku císařského dvora, aby porodila syna.

Jediným dítětem japonského císařského páru je sedmnáctiletá dcera Aiko, která nemůže usednout na trůn, protože toto dědictví je v Japonsku zajištěno jen v mužské linii. Korunním princem je nyní Naruhitův bratr Akišino a jediným následovníkem Akišinův třináctiletý syn Hisahito. Akišinova rodina se dnes rovněž slavnostního obřadu zúčastnila.

Císařský pár Naruhito a Masako by dnes měli ještě uspořádat slavnostní hostinu pro zvané a ve středu odpoledne čajový obřad pro členy zahraničních panovnických rodů.

Související

Papež František

Papež František ukončil historickou návštěvu Japonska. Mluvil o nebezpečí jádra

Papež František dnes po čtyřech dnech odletěl z Japonska, kde se vyslovil pro celosvětové globální odzbrojení, a zamířil zpátky do Říma. Jaderná energie by podle něho neměla být využívána, dokud nebudou jasné záruky, že je bezpečná pro lidi i životní prostředí. Hlava římskokatolické církve završila svou týdenní asijskou cestu, během níž navštívila i Thajsko.

Více souvisejících

Naruhito císařovna Masako Japonsko Andrej Babiš Šinzó Abe

Aktuálně se děje

před 46 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

před 4 hodinami

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy