Jihoasijské státy ocenily likvidaci šéfa Islámského státu, čekají však odvetu

Představitelé Filipín, Indonésie a Malajsie dnes ocenili operaci americké armády v Sýrii, při které o víkendu zahynul vůdce teroristické organizace Islámský stát abú Bakr Bagdádí. Podle těchto států jihovýchodní Asie, které se dlouhodobě potýkají s vlivem islámských radikálů, ovšem boj proti IS nekončí. Některé z nich se připravují na odvetnou akci, uvedla s odvoláním na jejich úřady agentura Reuters.

Filipíny, Indonésie a Malajsie jsou místem, kde působí nejlépe organizované skupiny islámských radikálů v Asii. Ačkoli Bagdádího smrt Islámský stát oslabí, organizace stále zůstane schopná a nebezpečná, uvedl Delfin Lorenzana, zástupce filipínského ministra obrany.

"Když uvážíme Bagdádího vedoucí postavení, je to pro organizaci rána. Přesto je to ale jen malá překážka, vzhledem k celosvětovému vlivu a dosahu organizace. Někdo ho nahradí," uvedl Lorenzana.

"Je to dobrá zpráva, ale jeho smrt bude mít na zdejší situaci malý vliv. Hlavním problémem zůstává šíření ideologie Islámského státu," uvedl šéf malajsijských protiteroristických bezpečnostních složek. "Nejvíc se obáváme útoků takzvaných vlků samotářů a radikalizace přes internet. Pozorujeme, že učení IS se stále více šíří přes internet. Lidé také sdílejí starší publikace a časopisy IS."

Indonéská tajná služba dnes uvedla, že je připravena na odvetu. "Je to válka. Běžně následuje odveta. Co se týká bezpečnosti, jsme si jisti, že naši zemi zabezpečíme," uvedl mluvčí agentury, podle kterého má IS jistě v záloze nástupce.

Že IS záhy nahradí mrtvého vůdce jiným, si myslí také australský premiér Scott Morrison. "(IS) je mnohohlavou bestií... jednu hlavu uříznete a na jejím místě se nevyhnutelně objeví další," řekl.

Státy jihovýchodní Asie jsou v hledáčku IS dlouhodobě. Například Indonésie je největší muslimskou zemí na světě, toto náboženství zde vyznává asi 210 milionů lidí. Země se potýká se vzestupem radikálů a v uplynulých letech zadržela stovky lidí podezřelých z terorismu. Společně s Malajsií a Filipínami se obává, že stoupenci IS utíkající z Iráku a Sýrie vyhledají útočiště na jejich území, kde mají pro získávání dalších přívrženců díky prostupným hranicím, vysoké zločinnosti a snadno dostupným zbraním ideální podmínky.

Související

Abú Bakr al-Baghdádí při svém prvním veřejném vystoupení

Islámský stát ovládal v Iráku a Sýrii území o rozloze Maďarska

Islamistický teroristický Islámský stát (IS) byl na vrcholu moci v letech 2014 a 2015, kdy v červnu 2014 vyhlásil na dobytém území na severozápadě Iráku a na východě a severu Sýrie takzvaný chalífát, tedy vládu hlavy muslimské obce. Do jeho čela se tehdy v iráckém Mosulu postavil vůdce IS abú Bakr Bagdádí, který byl loni zabit. Tehdy IS ovládal území o rozloze 90.000 až 100.000 kilometrů čtverečních (přibližně rozloha Maďarska či Portugalska, asi o 20.000 km2 víc než ČR), kde žilo podle odhadů osm až 12 milionů lidí. V Iráku byl IS definitivně poražen v prosinci 2017, v Sýrii před rokem, 23. března 2019.

Více souvisejících

Abú Bakr al-Bagdádí (vůdce ISIL) Islámský stát (IS) Filipíny indonésie Malajsie

Aktuálně se děje

před 16 minutami

Aktualizováno před 23 minutami

Ruské ministerstvo obrany vystavuje zbraně a vojenskou techniku ​​zemí NATO, včetně tanků Leopard a M1 Abrams, ukořistěných ruskou armádou během války proti Ukrajině, ve Victory Park v Moskvě v Rusku. Expozice skládající se z více než 30 vzorků zbraní a vojenské techniky z produkce zemí jako USA, Německo, Anglie, Francie a Ukrajina byla otevřena návštěvníkům (1. května 2024).

Moskva se chlubí ukořistěnou západní vojenskou technikou ve válce na Ukrajině + VIDEO

Rusko v impozantním moskevském památníku s názvem Park vítězství odhalilo novou venkovní expozici, která však nemá nic společného s vítězstvím ve druhé světové válce, které se zde obvykle slaví. Pro veřejnost jsou zde vystavena vojenská vozidla a technika západních armád, která byla ukořistěna ruskou armádou ve válce na Ukrajině, kterou Rusko způsobilo. Tyto válečné trofeje slouží jako demonstrace síly a Rusko se rozhodlo je zde prezentovat veřejnosti.

před 39 minutami

Aktualizováno před 55 minutami

před 55 minutami

před 2 hodinami

Čerpací stanice, ilustrační fotografie.

Pohonné hmoty mají zlevnit. Navzdory začátku motoristické sezóny

Cena benzinu překročila 40 korun za litr, nafta je o více než korunu levnější. Navzdory zahájení motoristické sezóny se čeká první letošní výraznější zlevňování pohonných hmot. Důvodem je znatelný pokles cen ropy, která se minulý týden prodávala za cenu kolem 90 dolarů za barel. Nyní stojí méně než 84 dolarů. 

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Robert Fico

Fico zkritizoval Evropskou unii: Není schopna předložit mírovou iniciativu pro Ukrajinu

Dnes slovenský premiér Robert Fico kritizoval Evropskou unii, že není schopna předložit mírovou iniciativu pro Ukrajinu a označil všechny schůzky státníků členských zemí EU za "válečné kabinety". Toto prohlášení učinil na konferenci k 20. výročí vstupu Slovenska do EU. Fico také kritizoval zahraniční politiku EU a odmítl nový migrační pakt.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Medvěd na Slovensku opět zaútočil na člověka. Šlo o houbaře

Útoků medvědů na lidi na sousedním Slovensku nadále přibývá. Na prvního máje došlo k napadení houbaře v okrese Banská Bystrica. Muž dokázal prchnout do bezpečí, po ošetření byl propuštěn do domácího léčení. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy