KLDR chce dětem rozdávat sladkosti, ale zaplatit za ně musí lidé

Severní Korea spěchá s výrobou dostatečného množství sladkostí, které chce rozdávat dětem při příležitosti lednových narozenin vůdce Kim Čong-una. Nyní ale stanice Radio Free Asia (RFA) s odvoláním na dva nejmenované severokorejské zdroje uvedla, že za suroviny na výrobu cukrovinek musí v různé formě zaplatit místní obyvatelé, napsal zpravodajský server Business Insider.

V některých oblastech zavedli úředníci daň na každou domácnost, aby místní správy mohly nakoupit suroviny na výrobu sladkostí, jako je mouka a cukr. Na jiných místech musela každá rodina darovat jedno vejce, což vyústilo v nedostatek vajec na tržištích.

A Severokorejci nemají žádnou radost, že musí sáhnout do kapsy kvůli něčemu, co mají jejich děti dostat "zdarma", řekl jeden z nejmenovaných zdrojů stanici RFA. Každá severokorejská provincie je zodpovědná za výrobu a distribuci sladkostí.

Tradice "narozeninového cukroví" se datuje do dob zakladatele KLDR Kim Ir-sena, dědečka nynějšího vůdce, který zemřel v roce 1994. Děti dostávají cukroví 15. dubna na výročí Kim Ir-senova narození a také 16. února na výročí narození jeho syna Kim Čong-ila, který zemřel v roce 2011. Narozeniny Kim Čong-una připadají na 8. ledna, i když panují spory o to, v kterém roce se narodil.

Letos v dubnu některé rodiny začaly prodávat sladkosti, které dostaly jako dárek k výročí Kim Ir-senova narození, napsal server Daily NK. Země čelí zničující potravinové krizi; dokonce i vůdce Kim Čong-un připustil, že situace s potravinami je v zemi "napjatá".

Související

Vlivná Kim Jo-čong, sestra diktátora na archivních snímcích.

Sestra vůdce KLDR hrozí: Vybudujeme ohromnou vojenskou sílu

Severní Korea hodlá pokračovat v budování "ohromující a nejsilnější vojenské síly" na ochranu své suverenity a míru v regionu, prohlásila Kim Jo-džong, která je vlivná sestra severokorejského vůdce Kim Čong-una, jak informoval ve středu server The Korea Times s odkazem na tamní tiskovou agenturu KCNA.

Více souvisejících

Severní Korea (KLDR) sladkosti

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Charles Michel, Summit skupiny G7, Hirošima, Japonsko, 19.–21. května 2023

Před 20 lety se EU masivně rozšířila. Michel naznačil, kdy dojde k dalšímu přijímání států

Přijetí deseti států do EU v roce 2004 symbolizovalo odstranění železné opony a překonání historického dělení Evropy. Německý prezident Frank-Walter Steinmeier zdůraznil v úterý na konferenci "20 let Česka v EU" na Pražském hradě, že to byl zásadní průlom. Připomněl, že i tehdy existovaly obavy, zda EU bude schopna zvládnout výzvy spojené s takto rozsáhlým rozšířením.  

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Ilustrační fotografie

Muž s mečem zaútočil na lidi v Londýně

Muž zaútočil s autem a mečem na lidi na severovýchodním předměstí Londýna. Uvedla to v úterý místní policie, která podezřelého zadržela. Se zraněními bylo hospitalizováno v Hainaultu pět osob, informuje BBC.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

Dnes je Mezinárodní den tance. Kdy a jak začali lidé tančit?

Tanec je starý tak jako samo lidstvo. Během dlouhé historie prošel tanec vývojem a mnoha proměnami. Vznikly jeho specifické podoby pojící se s obdobími v roce, důležitými okamžiky v životě člověka nebo nejrůznějšími rituály. Pomocí tance se vyjadřovaly emoce či národní identita. Jaká je historie tance, který má dnes svůj mezinárodní den?

Zdroj: Lucie Žáková

Další zprávy