KLDR vyzvala svou armádu, aby bránila Kim Čong-una vlastními životy

Severní Korea dnes vyzvala svých zhruba 1,2 milionu vojáků, aby se sjednotili za vůdcem Kim Čong-unem a bránili ho vlastními životy. Informovala o tom agentura AP. Výzva zazněla u příležitosti oslav desátého výročí nástupu Kim Čong-una k moci, což bylo spojeno s převzetím funkce vrchního velitele severokorejské armády.

KLDR nyní pořádá klíčovou několikadenní politickou konferenci. Předpokládá se, že na ní činitelé budou probírat, jak se vypořádat s problémy, které přinesla pandemie, a s patovou situací, do níž se dostala diplomacie se Spojenými státy.

V dlouhém úvodníku hlavní severokorejský list Rodong sinmun napsal, že se musejí severokorejští vojenští velitelé a vojáci stát "neproniknutelnou pevností a neprůstřelnou zdí oddaně chránící Kima vlastními životy". List rovněž vyzývá k vybudování modernější a vyspělejší armády, která poslouží jako "spolehlivý strážce našeho státu a lidu".

Severní Korea už v minulých týdnech zveřejnila několik podobných, propagandistických výzev, podle nichž se má lid v těchto nelehkých časech sjednotit pod Kimovým vedením. Někteří analytici uvádějí, že se Kim nyní potýká s nejtěžšími okamžiky své desetileté vlády, a to kvůli pandemii, sankcím OSN a vlastním chybám při vedení státního hospodářství.

Kim v pondělí zahájil plenární zasedání ústředního výboru vládnoucí Korejské strany práce (KSP), jehož cílem je vyhodnotit minulé projekty a stanovit strategie pro následující rok. O konkrétních bodech jednání zatím severokorejské státní sdělovací prostředky neinformovaly, uvedly jen, že Kim stanovil strategii rozvoje venkova a že účastníci zasedání jednali o rozpočtu a další agendě na příští rok.

Související

Na této fotografii, kterou poskytla severokorejská vláda, severokorejský vůdce Kim Čong-un ve středu dohlíží na zkušební odpálení nového vícenásobného raketového systému na neznámém místě v Severní Koreji 10. května 2024.

Kim Čong-un má novou zbraň. Dohlížel na ostrý test

Podle severokorejských státních médií KLDR zařadí od letošního roku do výzbroje nový salvový raketomet ráže 240 milimetrů. Server NBC News s odkazem na agenturu AP dodal, že tato změna představuje „významný posun“ v bojových schopnostech dělostřelectva armády.

Více souvisejících

Severní Korea (KLDR) Kim Čong-un

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

před 4 hodinami

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy