Vyvracíme konspirace: Koronavirus není biologická zbraň, vysvětluje profesor

NÁZOR – Nejen mezi konspiračními teoretiky, ale i v médiích rezonuje myšlenka, že Čína cíleně vytvořila nový typ koronaviru, poukazuje politolog Erik Gartzke v komentáři pro server National Interest. Profesor z Kalifornské univerzity dodává, že mnozí „experti“ i někteří státní představitelé sice Čínu ze záměrného vyvolání pandemie přímo neobviňují, ale naznačují její vinu pomocí vojenských metafor či slov implikujících úmysl.

Koronavirus kritéria zbraně nesplňuje

Americký prezident Donald Trump například opakovaně o koronaviru mluvil jako o „čínském viru“, připomíná politolog. Podotýká, že čínští představitelé sice mnohokrát mlžili ohledně své reakce na nákazu, neexistují však prakticky žádné důkazy, že by pandemii plánovali. Nelze popřít, že z Číny koronavirus skutečně pochází, na pozadí svalování viny se ale podle profesora nabízí otázka, čeho by Čína měla dosáhnout nasazením tak plošné zbraně.

Vyzdvihuje, že zbraně mají zabít či ochromit konkrétní cíle a zajistit jistou míru bezpečí straně, která je nasadí, přičemž nejvíce žádoucí je taková zbraň, která je obecně rychlá, přesná a účinná. „Koronavirus nesplňuje žádné z těchto kritérií,“ píše profesor.

Nastiňuje, že účinnost koronaviru je pochybná, inkubační doba příznaků osciluje mezi dny a týdny, navíc nemoc, kterou způsobuje, je obtížné epidemiologicky předpovídat, většina pacientů o nákaze nemusí vůbec vědět a závažně onemocní jen málo osob spadající do klíčových cílových skupin.

Dělostřelectvo rozsévající smrt v řadách nepřátelských vojáků, případně i civilistů udržuje střelce v bezpečné vzdálenosti od bojiště, ale vidíme, že čínské obyvatelstvo je sotva koronaviru ušetřeno, deklaruje politolog. Podotýká, že virus se Čínou šíří a decimuje její obyvatele i ekonomiku, přičemž zbraně, které mají tendenci explodovat, když se z nich vystřelí, nejsou mezi uživateli zrovna oblíbené.

Biologické zbraně lze navíc nasadit rafinovaným způsobem, který nevzbudí podezření, konstatuje Gartzke. Upozorňuje, že již samotná skutečnost, že někteří lidé Čínu obviňují z vytvoření koronaviru, ukazuje problematičnost těchto tvrzení, protože Čína mohla zdroj nákazy maskovat vypuštěním viru v jiné zemi, jak přepokládaly například sovětské plány pro biologické operace během studené války.

 „Někdo může tvrdit – opět bez důkazů -, že čínští představitelé bezohledně nakazili vlastní občany, aby si vyklestili cestu do Spojených států a dalších zemí a zakryli stopy zabíjením vlastních lidí,“ pokračuje profesor. Připomíná, že pandemie ovšem silně zasáhla čínskou ekonomiku a přináší ztráty oslabující i čínské elity, které měly útok údajně nařídit.

Zbraně mají bitvu vyhrát, ne prohrát

I kdyby v Číně nikdo neonemocněl a obětí se stali pouze obyvatelé Západu, na Čínu by stejně dopadly enormní ekonomické škody – což se koneckonců děje, vyzdvihuje politolog. Vysvětluje, že jádrem čínské rozvojové strategie v posledních dekádách je exportem živený rychlý ekonomický růst.

Tento export sice často porušuje svobodnou a férovou hospodářskou soutěž a Trump i další politici mají pravdu, když kritizují čínské vedení za jeho ochotu budovat vlastní prosperitu na úkor pracovníků a výrobců v jiných zemích, ale daná strategie také způsobuje, že Čína je velmi zranitelná vůči náhlým ekonomickým propadům v zahraničí, uvádí Gartzke. Dodává, že spolu s tím, jak se světové trhy v důsledku koronaviru smršťují, Čína je odsouzena k ekonomické agonii.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Záměrné vyvolání pandemie u svých obchodních partnerů by se z pohledu Číny rovnalo situaci, kdy podnikatel útočí na své vlastní produkty a žokej záměrně brzdí svého koně, tvrdí profesor. Připouští, že takové jednání nelze zcela vyloučit, označuje jej však za mimořádně kontraproduktivní a soudí, že až se prach pandemie usadí, zřejmě se ukáže, že Čína utrpěla výrazně větší ztráty než Spojené státy.

„Zbraně jsou konstruované, aby vyhrávaly bitvy, nikoliv aby je prohrávaly,“ píše Gartzke. Nezpochybňuje, že Čína zamýšlí nadále soupeřit se Spojenými státy, ale jejím cílem je činit tak ve vlastní prospěch a ze zamoření světa koronavirem Pekingu neplyne nic dobrého.

Daleko chytřejším způsobem, jak se připravit na soupeření s „Říší středu“ je přemýšlet o tom, jak se pokusí překonat, využít či zmírnit strukturální ekonomickou závislost, kterou si sama vypěstovala, tvrdí politolog. Dodává, že paranoia představuje špatnou náhradu za dobrou strategii.

Nejen Spojené státy by měly začít uvažovat o tom, jak se Čína pokusí zvítězit a jak lze proti jejím snahám bojovat, deklaruje profesor. Podotýká, že vzájemná provázanost přitom zajišťuje, že Čína a Západ mají mnoho společných zájmů, přičemž ne každý protivník je záměrně zlomyslný.

Související

Tomáš Zdechovský Komentář

Evropa se musí lépe bránit ruskému a čínskému vměšování

Zahraniční zásahy do demokratických procesů zvláště ze strany Ruska a Číny představují rostoucí hrozbu pro bezpečnost členských států i EU jako celku, zejména v souvislosti s opravdu překotným technologickým rozvojem a probíhající válkou odehrávající se těsně za hranicemi EU. Evropská lidová strana (EPP GROUP in the EP), která je nejsilnější frakcí v Evropském parlamentu, usilovně bojuje proti vměšování Ruska a Číny do demokratických procesů v zemích EU.

Více souvisejících

Čína Konspirační teorie biologické zbraně Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 7 minutami

Zahraniční vojáci se stali válečnými zajatci (POW) poté, co byli zajati Ukrajinou jako bojovníci v rámci ruských ozbrojených sil, účastní se tiskové konference organizované ukrajinskými představiteli v Kyjevě 15. března 2024.

Žoldáci z Nepálu ve velkém dezertují z ruské armády na Ukrajině

Podle informací serveru RBK-Ukrajina, který se odvolává na tiskovou zprávu Hlavního ředitelství zpravodajství, žoldáci z Nepálu, kteří přišli bojovat proti Ukrajině v řadách ruské armády, masově dezertují. Ruští velitelé zároveň hledají chatrné omluvy pro své vedení, vysvětlující tuto situaci.

před 36 minutami

Andrej Babiš (ANO)

Boj proti Green Dealu i migraci. Hnutí ANO zahájilo předvolební kampaň

Při zahájení hlavní fáze kampaně ANO ve Zlíně uvedl předseda Andrej Babiš, že hlavními prioritami hnutí ve volbách do Evropského parlamentu jsou boj proti nelegální migraci, obrana suverenity a odpor proti Zelené dohodě, nazvané Green Deal. Hlavním heslem kampaně před červnovými volbami je "Česko pro tebe všecko".

před 39 minutami

1. máj

Svátek práce se slaví již 135 let. Jak se za tuto dobu proměňovala jeho podoba?

Na první květnový den připadá Svátek práce, který není jenom státním svátkem, ale i tím mezinárodním. Jeho historie sahá až do roku 1889, kdy byl jiný, než se prezentoval v dobách komunistického režimu. Povinné prvomájové průvody doprovázené budovatelskými slogany, oslavami pracovních úspěchů a stranickými představiteli na tribunách měly s původní myšlenkou svátku pramálo společného. 

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Ukrajinská armáda ve válce s Ruskem

Ukrajina dá stovky milionů eur na nákup dronů

Ukrajinská vláda se rozhodla zvýšit finanční částku vyčleněnou na nákup dronů, a to o dalších 15,5 miliardy hřiven (přibližně 367 milionů eur). Oznámil to v úterý ukrajinský premiér Denys Šmyhal.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Paul Auster

Zemřel slavný americký spisovatel Paul Auster

Ve věku 77 let zemřel v noci na středu ve svém bytě v newyorské čtvrti Brooklyn americký spisovatel a scenárista Paul Auster. Příčinou smrti byly komplikace spojené s rakovinou plic. Austerovo úmrtí pro deník The New York Times potvrdila Jacki Lyndenová, která se s ním přátelila.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

včera

včera

včera

Hackeři, ilustrační foto

Hackeři nabourali web KGB, zveřejnili nabídky na spolupráci z Česka

Hackeři, sympatizující s opozicí vůči běloruskému prezidentu Alexandru Lukašenkovi, úspěšně pronikli na server tajné politické policie KGB a zveřejnili online 40 000 udání, včetně nabídek dobrovolné spolupráce, a to i od Bělorusů žijících v zahraničí, včetně Česka.

včera

Satelit, ilustrační foto

Estonsko obvinilo Rusko z rušení GPS signálů

Estonsko obvinilo Rusko z porušování mezinárodních pravidel ohledně vzdušného prostoru tím, že ruší signály navigačního systému GPS. Estonský ministr zahraničí Margus Tsahkna plánuje tuto záležitost projednat se svými partnery v NATO a Evropské unii. Informuje o tom agentura Reuters.

včera

včera

včera

Pálení čarodějnic

Pálení čarodějnic dříve a dnes. Jak se změnil tento zvyk napříč historií?

Poslední dubnovou noc nazývali naši předci nocí Filipojakubskou a spojovali ji s mnohými pověrami a zvyky, které převážně souvisely s lidovou vírou v existenci čarodějnic. Proto se také později začalo v souvislosti s 30. dubnem hovořit o pálení čarodějnic. Jak se podoba lidového svátku během historie proměnila? 

včera

Další odchod z EU? Šance jsou malé, neodejde Polsko ani Maďarsko

Odborníci z Polska vyjádřili názor, že pravděpodobnost tzv. polexitu, tedy vystoupení Polska z Evropské unie, je velmi nízká. Tento postoj zazněl v úterý, krátce před oslavami 20. výročí vstupu země do EU, informuje agentura PAP. Podobně nízká je i šance na vystoupení Maďarska.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy