Na Novém Zélandu se rodí první děti díky spermabance HIV pozitivních dárců

Desetiměsíční Amy je zdravá, spokojená a netečná ke skutečnosti, že má světové prvenství. Je totiž jedním z hrstky miminek, která se narodila díky první spermabance se vzorky od HIV pozitivních dárců na světě.

Banka s názvem Sperm Positive funguje na Novém Zélandu od roku 2019 a jejím cílem je zvyšovat povědomí o tom, že virus HIV je u léčených lidí nedetekovatelný a nepřenositelný. Napsal o tom deník The Guardian.

Po svém otevření se zařízení dostávalo do novinových titulků. Nešlo ale jen o kampaň - po dvou letech se ukazuje, že banka přináší ovoce v podobě narozených dětí.

"Pokud jde o mě, tak to o tom nebylo," komentuje Olivia, matka malé Amy, marketingovou stránku projektu. "Prostě jsem jen chtěla dítě (...) A mám tu nejveselejší, nejspokojenější a nejvtipnější holčičku," dodala. Amy doprovází slova své matky šťastným brumláním.

Když se Victor, jeden z dárců banky, v roce 2013 dozvěděl, že má HIV, tak si myslel, že nikdy nebude moct mít dítě. Když se ale doslechl o bance, tak v tom uviděl příležitost pomoci neplodnému páru k dítěti a uskutečnění snu. "Zároveň jsem si chtěl dokázat, že je to možné, nehledě na můj status," říká. Poté, co jako dárce dopomohl ke dvěma úspěšným těhotenstvím, si chce pořídit se svým partnerem vlastní dítě a hledá náhradní matku.

Banka vznikla částečně jako osvětový projekt. Chce pomoci snížit stigma, kterému čelí HIV pozitivní lidé, a šířit zprávu, že při léčbě klesá množství viru v krvi na nezjistitelné hodnoty. V tomto případě pak není HIV pozitivní osoba infekční.

Toto zjištění bylo v posledních deseti letech několikrát dokázáno, vysvětluje Mark Thomas, který se specializuje na HIV a působí na Aucklandské univerzitě. Tři dlouhodobé mezinárodní výzkumy, o nichž informuje na svém webu americké Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC), se zaměřily na zhruba 3000 sexuálně aktivních párů, ve kterých byl jeden z partnerů HIV pozitivní a druhý negativní. Přestože tyto páry nepoužívaly prezervativ, nebyl mezi nimi zjištěn ani jeden případ přenosu v případě, že se HIV pozitivní partner podroboval léčbě.

Mnoho států je ale ohledně reprodukčních doporučení u HIV pozitivních otců opatrných. Thomas se však domnívá, že tato opatrnost je přehnaná. Podle něj nikdy nebyl potvrzen případ, kdy by se HIV pozitivní dítě nakazilo prostřednictvím spermatu otce a narodilo se HIV negativní matce.

Související

Více souvisejících

Nový Zéland děti

Aktuálně se děje

před 4 minutami

před 15 minutami

Zahraniční vojáci se stali válečnými zajatci (POW) poté, co byli zajati Ukrajinou jako bojovníci v rámci ruských ozbrojených sil, účastní se tiskové konference organizované ukrajinskými představiteli v Kyjevě 15. března 2024.

Žoldáci z Nepálu ve velkém dezertují z ruské armády na Ukrajině

Podle informací serveru RBK-Ukrajina, který se odvolává na tiskovou zprávu Hlavního ředitelství zpravodajství, žoldáci z Nepálu, kteří přišli bojovat proti Ukrajině v řadách ruské armády, masově dezertují. Ruští velitelé zároveň hledají chatrné omluvy pro své vedení, vysvětlující tuto situaci.

před 44 minutami

Andrej Babiš (ANO)

Boj proti Green Dealu i migraci. Hnutí ANO zahájilo předvolební kampaň

Při zahájení hlavní fáze kampaně ANO ve Zlíně uvedl předseda Andrej Babiš, že hlavními prioritami hnutí ve volbách do Evropského parlamentu jsou boj proti nelegální migraci, obrana suverenity a odpor proti Zelené dohodě, nazvané Green Deal. Hlavním heslem kampaně před červnovými volbami je "Česko pro tebe všecko".

před 47 minutami

1. máj

Svátek práce se slaví již 135 let. Jak se za tuto dobu proměňovala jeho podoba?

Na první květnový den připadá Svátek práce, který není jenom státním svátkem, ale i tím mezinárodním. Jeho historie sahá až do roku 1889, kdy byl jiný, než se prezentoval v dobách komunistického režimu. Povinné prvomájové průvody doprovázené budovatelskými slogany, oslavami pracovních úspěchů a stranickými představiteli na tribunách měly s původní myšlenkou svátku pramálo společného. 

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Ukrajinská armáda ve válce s Ruskem

Ukrajina dá stovky milionů eur na nákup dronů

Ukrajinská vláda se rozhodla zvýšit finanční částku vyčleněnou na nákup dronů, a to o dalších 15,5 miliardy hřiven (přibližně 367 milionů eur). Oznámil to v úterý ukrajinský premiér Denys Šmyhal.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Paul Auster

Zemřel slavný americký spisovatel Paul Auster

Ve věku 77 let zemřel v noci na středu ve svém bytě v newyorské čtvrti Brooklyn americký spisovatel a scenárista Paul Auster. Příčinou smrti byly komplikace spojené s rakovinou plic. Austerovo úmrtí pro deník The New York Times potvrdila Jacki Lyndenová, která se s ním přátelila.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

včera

včera

včera

Hackeři, ilustrační foto

Hackeři nabourali web KGB, zveřejnili nabídky na spolupráci z Česka

Hackeři, sympatizující s opozicí vůči běloruskému prezidentu Alexandru Lukašenkovi, úspěšně pronikli na server tajné politické policie KGB a zveřejnili online 40 000 udání, včetně nabídek dobrovolné spolupráce, a to i od Bělorusů žijících v zahraničí, včetně Česka.

včera

Satelit, ilustrační foto

Estonsko obvinilo Rusko z rušení GPS signálů

Estonsko obvinilo Rusko z porušování mezinárodních pravidel ohledně vzdušného prostoru tím, že ruší signály navigačního systému GPS. Estonský ministr zahraničí Margus Tsahkna plánuje tuto záležitost projednat se svými partnery v NATO a Evropské unii. Informuje o tom agentura Reuters.

včera

včera

včera

Pálení čarodějnic dříve a dnes. Jak se změnil tento zvyk napříč historií?

Poslední dubnovou noc nazývali naši předci nocí Filipojakubskou a spojovali ji s mnohými pověrami a zvyky, které převážně souvisely s lidovou vírou v existenci čarodějnic. Proto se také později začalo v souvislosti s 30. dubnem hovořit o pálení čarodějnic. Jak se podoba lidového svátku během historie proměnila? 

Zdroj: Lucie Žáková

Další zprávy