Naruhito je 126. císař nejstarší vládnoucí dynastie světa, obdivuje českou hudbu

Naruhito, jehož intronizace se uskuteční 22. října, je nejstarším synem bývalého císaře Akihita a císařovny Mičiko, od 23. února 1991 byl korunním princem. Japonského trůnu se Naruhito jako 126. císař ujal letos 1. května o půlnoci místního času, den po abdikaci svého otce ze zdravotních důvodů.

V Japonsku zároveň skončilo období Heisei, tedy "všudypřítomný mír", a začala éra Reiwa, jejíž název se překládá jako "krásná harmonie". Naruhito je zároveň prvním japonským monarchou narozeným po skončení druhé světové války.

V červnu 1993 se oženil s diplomatkou Masako Ówadovou a stejně jako jeho otec přivedl do nejstarší císařské dynastie na světě dívku neurozeného stavu. Na svatební cestu jeli novomanželé do starobylého města Nara, aby ve svatyni pozdravili bohyni Amaterasu, pramáti císařské dynastie. Osm let po svatbě, v prosinci 2001 se páru narodila dcera, princezna Aiko Tošinomija.

Po jejím narození v japonské monarchii stále chyběl mužský následník trůnu, což podnítilo hnutí za změnu nástupnických zákonů. Krize se vyřešila, když se Naruhitovu mladšímu bratrovi, princi Akišinovi, a princezně Kiko narodil v roce 2006 syn Hisahito. Ten je nyní druhý v pořadí následnictví japonského trůnu.

Ve svém nástupnickém projevu Naruhito ocenil vládu svého otce, který má nyní titul emeritního císaře a prohlásil, že bude pokračovat v jeho cestě a stejně jako on bude usilovat o mír a bude stát po boku japonského lidu. Podle médií rovněž slíbil, že se bude řídit poválečnou ústavou Japonska, která zbavila císaře politické moci, a bude plnit roli symbolu národní jednoty.

Jako prvního zahraničního hosta přivítal Naruhito necelý měsíc po svém nástupu na trůn amerického prezidenta Donalda Trumpa. Letos v srpnu, na výročí kapitulace Japonska ve druhé světové válce, vyjádřil stejně jako již dříve jeho otec lítost nad činy, jichž se jeho země dopustila za války. "S ohledem na dlouhé období míru po válce, při pomyšlení na naši minulost a s vědomím hluboké lítosti upřímně doufám, že válečné ničení se už nikdy nebude opakovat," řekl Naruhito.

Narodil se 23. února 1960. Vystudoval historii na filozofické fakultě univerzity Gakušúin, z Oxfordské univerzity, kde od roku 1983 studoval hospodářské dějiny a právo, si v roce 1991 odvezl titul doktora občanského práva. Angažuje se v problematice ochrany životního prostředí, vodního hospodářství a námořní dopravy.

V 80. letech podle médií Naruhito tvořil pár s americkou herečkou Brooke Shieldsovou. Svoji budoucí manželku Masako poznal na recepci na počest španělské princezny Eleny v roce 1986. Princovu žádost o ruku přijala Masako až napotřetí, když Naruhito údajně argumentoval tím, že stát se korunní princeznou je jen "jinou formou diplomacie".

Jako člen japonské císařské rodiny již v mládí hodně cestoval po světě. V roce 1985 byl na neoficiální pětidenní návštěvě Prahy, Českého Krumlova a dalších historických měst. Je znalcem a obdivovatelem české hudby. V červnu 2017 se v Tokiu setkal s tehdejším českým premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD).

V březnu 2005 zahájil jako čestný předseda světovou výstavu Expo v japonské prefektuře Aiči. V roce 2012 na dva týdny převzal veškeré povinnosti svého otce během Akihitovy operace srdce a následné rekonvalescence.

Mezi záliby Naruhita patří hudba - hraje na housle a violu, dále horolezectví a tenis.

Císařovna Masako dlouhodobě bojuje s depresí

V roce 1999 prodělala potrat a po narození dcery Aiko o dva roky později trpěla Masako depresemi, které byly připisovány potížím přivyknout si na život v paláci a tlaku císařského dvora, aby porodila syna. V červenci 2004 císařský dvůr porušil tradiční mlčení a oficiálně se vyjádřil k její nemoci. Označil ji za "problémy adaptace" na protokolární povinnosti.

V dubnu 2013 se po 11 letech vydala na oficiální zahraniční cestu. Svého manžela doprovázela do Nizozemska na korunovaci nového panovníka Willema-Alexandera.

"Když pomyslím na nadcházející dny, cítím se nejistá ohledně toho, do jaké míry dokážu lidem pomoci," uvedla Masako v médiích v loňském roce při příležitosti svých pětapadesátých narozenin. V prohlášení veřejnosti také sdělila, že její zdravotní stav se pomalu zlepšuje a že se pokusí vykonávat více státnických povinností. Její lékaři ovšem zdůraznili, že Masako musí pokračovat v léčbě a nesmí být vystavena přílišnému tlaku.

Masako se narodila 9. prosince 1963 v Tokiu jako nejstarší dcera diplomata Hisašiho Ówady. Po vysokoškolských studiích na Harvardově, Tokijské a Oxfordské univerzitě, kde v roce 1991 obhájila titul doktora filozofie mezinárodních vztahů, zahájila v Tokiu diplomatickou kariéru.

Nadaná diplomatka, která hovoří šesti světovými jazyky, slibně rozjetou kariéru trochu neochotně ukončila v roce 1993, kdy se rozhodla provdat za korunního prince Naruhita, s nímž se poprvé setkala o sedm let dříve. Princovu žádost o ruku přijala až napotřetí, když Naruhito údajně argumentoval tím, že stát se korunní princeznou je jen "jinou formou diplomacie".

Související

Papež František

Papež František ukončil historickou návštěvu Japonska. Mluvil o nebezpečí jádra

Papež František dnes po čtyřech dnech odletěl z Japonska, kde se vyslovil pro celosvětové globální odzbrojení, a zamířil zpátky do Říma. Jaderná energie by podle něho neměla být využívána, dokud nebudou jasné záruky, že je bezpečná pro lidi i životní prostředí. Hlava římskokatolické církve završila svou týdenní asijskou cestu, během níž navštívila i Thajsko.

Více souvisejících

Naruhito císařovna Masako Japonsko Česká republika

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

MS v hokeji

Fiala tentokrát Švýcarům proti Kanadě nepomohl, Rakušané nadále drží naději. Lotyši udolali Slováky v nájezdech

Čtyřmi zápasy pokračoval v neděli domácí hokejový světový šampionát. Odpoledne se představilo opět překvapení z Rakouska, které je po nečekaných výsledcích s Kanadou a Finskem stále ve hře o senzační postup do čtvrtfinále. A můžou na něj nadále myslet i po nedělním zápase s Norskem, se kterým si poradilo 4:1. Ve večerním pražském duelu dvou největších favoritů skupiny A mezi Švýcarskem a Kanadou se hrál vyrovnaný a ostrý hokej, který ovlivnil výrazně Kevin Fiala svým zbytečným vyloučením do konce zápasu. I díky tomu Kanaďané došli k výhře 3:2. Důležitý zápas se večer hrál v Ostravě mezi Slovenskem a Lotyšskem. Ten nakonec dospěl za stavu 2:2 až do samostatných nájezdů, kde se stal hrdinou gólman Gudlevskis, jenž vychytal výhru a lotyšskou naději a postup. To Slováci si na jistotu čtvrtfinále musí ještě počkat. USA pak rozstřílely Kazachstán. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Netanjahu se poprvé vyjádřil k zatykači na svou osobu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v pondělí odsoudil rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykače proti jeho osobě. Podle Netanjahua jde o absurdní krok a útok na izraelskou armádu a celý Izrael. Uvedla to agentura AP.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

před 7 hodinami

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy