Nezávislost Tchaj-wanu? Čína je rezolutně proti, varovala cizí státy před vměšováním

Čína je rezolutně proti nezávislosti Tchaj-wanu a nesouhlasí s vměšováním jiných zemí do záležitostí týkajících se postavení ostrova. Na tiskové konferenci po skončení plenárního zasedání čínského parlamentu to řekl čínský premiér Li Kche-čchiang. Li rovněž zdůraznil, že nový bezpečnostní zákon pro Hongkong, jehož přijetí dnes schválil čínský parlament, posílí stabilitu a prosperitu tohoto autonomního území.

K nynějším problematickým vztahům Číny a USA Li poznamenal, že by Peking a Washington měly vzájemně respektovat své zájmy. Ekonomické spory obou zemí nejsou pro svět dobré, dodal.

Ostrov Tchaj-wan považuje Čína za jednu ze svých provincií a hrozí mu vojenským zásahem v případě vyhlášení nezávislosti. Tchaj-wan přesto funguje od roku 1949 de facto nezávisle, má vlastní vládu a demokratické zřízení, zatímco v Číně pokračuje režim jedné strany.

"Tchaj-wan je vnitřní záležitostí Číny," uvedl premiér Li na dnešní tiskové konferenci, přičemž zároveň varoval před vměšováním vnějších sil do záležitostí Tchajwanské úžiny.

Čína Tchaj-wanu nabízí existenci v modelu jedna země, dva systémy, který má zaručovat demokratické zřízení a značnou autonomii. Tímto způsobem Peking vládne od roku 1997 v bývalé britské kolonii Hongkongu, kritici ale tvrdí, že Peking svobody na hongkongském území postupně omezuje. Proti omezování svobod ze strany pevninské Číny demonstrovaly loni v hongkongských ulicích statisíce lidí.

Čínský parlament dnes v reakci na protesty schválil přijetí zákona o národní bezpečnosti v Hongkongu, který má umožnit potlačování teroristických a separatistických aktivit, podvratné činnosti i zahraničního vměšování. Premiér Li na tiskové konferenci řekl, že zákon v dlouhodobém měřítku prospěje stabilitě a prosperitě Hongkongu. Zopakoval také, že princip "jedné země, dvou systémů" zůstane v Hongkongu zachován.

Návrh zákona v posledních dnech ostře kritizovaly Spojené státy, které kvůli němu hrozí Číně sankcemi. Premiér Li dnes řekl, že Peking a Washington by měly respektovat své klíčové zájmy a měly by dokázat zvládnout vzájemné neshody. "Domnívám se, že obě země by se měly vzájemně respektovat, spolupracovat a rozvíjet své vztahy na základě rovnosti," podotkl Li podle agentury Reuters.

Předseda čínské vlády se rovněž na tiskové konferenci vyjádřil k šíření koronaviru, který se objevil na přelomu roku jako první právě v Číně. Číně se již epidemii nemoci covid-19 podařilo překonat, dnes zaznamenala pouze dva nové případy infekce. Premiér uvedl, že je ovšem potřeba mít se nadále na pozoru a zabránit případnému návratu epidemie.

Premiér rovněž prohlásil, že Čína sdílela informace o nákaze s ostatními zeměmi včas, přestože řada zemí Peking obviňuje z počátečního utajování nákazy. "Žádné utajování nebude dovoleno," řekl dnes premiér Li.

Plenární zasedání čínského parlamentu se původně mělo konat 5. března, bylo ale odloženo kvůli šíření koronaviru, jímž se v Číně nakazilo 82.995 lidí, z nichž 4634 zemřelo. Premiérova tisková konference se uskutečnila prostřednictvím videohovoru. Novináři, kteří byli předtím otestováni na koronavirus, seděli v jiné místnosti v metrových rozestupech.

Související

Více souvisejících

Čína Tchaj-Wan Li Kche-čchiang (čínský premiér) Hongkong

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační foto

Chcete se nám mstít? ICC varoval před odvetou vůči soudu

Prokurátoři Mezinárodního trestního soudu (ICC) v Haagu v pátek varovali před jednotlivci, kteří hrozí odvetou vůči soudu nebo jeho zaměstnancům. Takové jednání může podle ICC představovat trestný čin vůči výkonu spravedlnosti, informuje agentura AFP.

včera

Viktor Orbán /Fidesz/, maďarský premiér

Evropa si v současné době hraje s ohněm, varuje Orbán

Předseda maďarské vlády Viktor Orbán v pátečním rozhovoru pro veřejnoprávní rozhlas Kossuth Radio zdůraznil, že Evropa si v současné době hraje s ohněm ve vztahu k otázce války a míru. Maďarsko podle něj odmítá být vtáhnuté do konfliktu.

včera

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Velmi důležité, velmi nebezpečné. Kreml zareagoval na návrhy Camerona a Macrona

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov v pátek vyjádřil znepokojení nad slovy britského ministra zahraničních věcí Davida Camerona, který hovořil o právu Kyjeva útočit na ruské objekty s britskými zbraněmi. Podobně reagoval na slova francouzského prezidenta Emmanuela Macrona o možnosti vyslání vojáků na Ukrajinu, informuje agentura Reuters.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ministerstvo zahraničí, ilustrační fotografie.

Česko vyzývá Rusko, aby přestalo s kybernetickými útoky

Česko společně s EU, NATO a dalšími mezinárodními partnery odsuzuje aktivity ruského státního aktéra APT28, uvedlo ministerstvo zahraničí v pátek. APT28 je spojován s ruskou vojenskou rozvědkou GRU a dlouhodobě provádí kyberšpionážní kampaň v evropských zemích.

včera

včera

včera

včera

Napětí v Nigeru: Ruští vojáci vstoupili na základnu, kde sídlí americká armáda

Podle vysokého představitele obrany USA vstoupil ruský vojenský personál na leteckou základnu v Nigeru, kde jsou umístěny americké jednotky. Tento krok následuje po rozhodnutí nigerské junty zbavit se americké síly.

Zdroj: Julie Jarošová

Další zprávy