Nový Zéland vyhlásil stav klimatické nouze: Globální oteplování bude mít devastující dopad

Novozélandská vláda dnes vyhlásila stav klimatické nouze. Kabinet premiérky Jacindy Ardernové k symbolickému kroku připojil slib, že veřejné instituce dospějí do roku 2025 k uhlíkové neutralitě, tedy rovnováze mezi emisemi uhlíku a jejich pohlcováním z atmosféry. Wellington toho chce docílit mimo jiné zrušením kotlů na tuhá paliva a nakoupením elektrických aut, píše agentura AP.

Ardernová prohlásila, že vláda obvykle vyhlašuje stav nouze v případě přírodních katastrof, ale pokud nezačne řešit klimatickou změnu, budou přírodní neštěstí i nadále častá. Dnešní krok prý vláda učinila s ohledem na budoucí generace.

"Tato deklarace je uznáním další generace. Uznáním břemena, které ponese, pokud to neuděláme správně a nezačneme nyní jednat," uvedla podle agentury Reuters premiérka před poslanci, kteří vyhlášení klimatického stavu nouze většinou schválili.

Proti vyhlášení klimatického stavu nouze hlasovali zástupci opoziční Novozélandské národní strany, podle nichž je deklarace pouze "mávání ctností", které postrádá praktická řešení.

Deklarace praví, že klimatická změna je jednou z největších výzev, jimž lidstvo čelí a zavazuje se minimalizovat globální oteplování. Konstatuje rovněž, že změna klimatu bude mít devastující dopad na Nový Zéland v podobě záplav, ničivých požárů, zvýšení hladiny moří či nedostatku vody.

Ardernová, která se svou Novozélandskou stranou práce nedávno zvítězila v parlamentních volbách a obhájila tak premiérský post, už dříve oznámila záměr nechat vysadit miliardu stromů. Kromě toho chce postupně zrušit průzkumy pro námořní těžbu ropy a plynu a docílit do roku 2030 stavu, kdy bude veškerá elektrická energie distribuovaná v zemi vyrobená z obnovitelných zdrojů, píše AP. Loni její vláda schválila zákon, jenž stanovuje cíl dospět k uhlíkové neutralitě země do roku 2050.

Nový Zéland se nyní přidal k 32 dalším zemím, které vyhlásily stav klimatické nouze už dříve. Jako první tak učinila loni Británie, následovalo ji například Irsko, Kanada, Francie či Japonsko.

Související

Více souvisejících

Nový Zéland Jacinda Ardernová Klimatické změny globální oteplování

Aktuálně se děje

před 19 minutami

před 50 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Ebráhím Raísí

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Aktualizováno včera

Policie SR, ilustrační fotografie.

Atentát na Fica: Vyšetřuje se i teorie, že pachatel nebyl osamělým vlkem

Vyšetřovatelé se v případu středečního atentátu na slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD) zabývají i možností, že pachatel Juraj C. nebyl osamělým vlkem, řekl ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) v neděli. Upozornil, že spolupachateli nebyli dva lidé z Handlové, jak se šířilo na sociálních sítích. 

Aktualizováno včera

Ebráhím Raísí

Írán se obává o prezidenta Raísího. Prezidentský vrtulník havaroval

Nejasný je osud iránského prezidenta Ebráhíma Raísího po havárii jednoho ze tří vrtulníků v konvoji, který politika převážel. Íránská média zprvu podle světových agentur informovala o "tvrdém přistání". Úřady se strojem ztratily kontakt, probíhá rozsáhlé pátrání. Raisí má být v ohrožení života. 

včera

Natálie Grossová ve filmu Společně sami.

RECENZE: Nesoudný produkt Společně sami se neměl dostat do kin

Stává se už jen velmi málo, aby se do českých kin dostal film, jehož kvality jsou k samotnému promítání zkrátka nedostačující. Řemeslnou neschopností počínaje, zcela otupujícím dějem a neexistující pointou konče. Většina těchto projektů je navázaná na jména Evy Toulové a Tomáše Magnuska. Novinka Společně sami do této kategorie bohužel spadá.

včera

Zbyněk Stanjura

Stanjura by uvítal odchod Pavla Novotného z ODS

Ministr financí a místopředseda ODS Zbyněk Stanjura by uvítal, kdyby se Pavel Novotný rozhodl sám ze strany odejít. Stanjura to řekl v nedělním vydání diskuzního pořadu Otázky Václava Moravce.

včera

Kvůli Nečasovi musel skončit v národním týmu jeden z náhradníků. Černý Petr padl na Kovařčíka

To, že se zapsal na soupisku národního týmu útočník Martin Nečas prakticky hned po jeho příletu do Prahy a hned v sobotu večer nastoupil do utkání s Velkou Británií, mimo jiné znamená, že trenérský štáb v čele s Radimem Rulíkem se musel rozhodnout, se kterým z náhradníků se rozloučí. Nakonec se tak na domácím MS nepředstaví Michal Kovařčík.

Zdroj: David Holub

Další zprávy