Obyvatelé Fukušimy by se měli po letech dočkat odškodnění, rozhodl soud

Odvolací soud v japonském městě Sendai rozhodl, že vláda a energetická firma TEPCO mají vyplatit odškodné obyvatelům Fukušimy za havárii místní jaderné elektrárny v roce 2011. Uvádí to dnes agentura Reuters. Podle soudu vláda a provozovatel jaderné elektrárny tehdy neučinili dostatečné kroky, aby předešli nebezpečí vlny cunami. Během havárie nastal rozsáhlý únik radiace.

Dnešní rozsudek potvrdil závěry, ke kterým v minulých letech došly soudy nižší instance. Podle soudů vláda a operátor jaderné elektrárny ve Fukušimě, společnost TEPCO, mohli předpovídat riziko cunami na základě poznatků z roku 2002. I přes to ale japonské úřady nepřiměly energetickou společnost ke zvýšení bezpečnosti jaderné elektrárny.

Soud přiznal odškodnění zhruba 3500 účastníkům hromadné žaloby z řad poškozených obyvatel prefektury Fukušima. Vláda a společnost TEPCO by jim měly vyplatit odškodné ve výši jedné miliardy jenů (220 milionů korun). To je dvakrát více než odškodné uznané soudy nižší instance. Rozsudek otevírá dveře dalším žádostem o odškodnění, upozorňuje agentura Reuters.

Japonská vláda již oznámila, že se obrátí na nejvyšší soud. Vláda jakoukoliv odpovědnost za neštěstí dlouhodobě odmítá. Podle ní nebylo možné předpovídat vznik cunami a další okolnosti vedoucí ke katastrofě. Možnost, že podá dovolání, nevyloučila ani firma TEPCO, jejíž majoritním vlastníkem je japonský stát.

Zemětřesení o síle devíti stupňů a následná přívalová vlna cunami způsobily 11. března 2011 v prefektuře Fukušima největší nukleární neštěstí ve světě od havárie v ukrajinském Černobylu v roce 1986. Přírodní katastrofa vyřadila ve Fukušimě z provozu chladicí systémy elektrárny, jádra tří reaktorů se roztavila a do vzduchu, půdy a do moře se uvolnily radioaktivní částice. Únik si vyžádal evakuaci asi 160.000 lidí. Po více než devíti letech od havárie zůstává mimo své domovy na 55.000 osob.

Související

Japonsko, ilustrační foto.

Zemětřesení v Japonsku: Otřesy u pobřeží Fukušimy cítili lidé i v Tokiu

Asii zasáhlo ve čtvrtek další zemětřesení. Otřesy o síle šesti stupňů postihly Japonsko u pobřeží regionu Fukušima na severovýchodě země. Informovala o tom agentura Reuters. O den dříve otřáslo silné zemětřesení ostrovem Tchaj-wan, kde zemřelo nejméně devět lidí. Přes 1000 osob utrpělo zranění. 

Více souvisejících

Jaderná elektrárna Fukušima Japonsko odškodnění soudy

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Adrian Newey

Génius Newey končí v Red Bullu. Zamíří k Ferrari?

Dlouho se o tom spekulovalo, a nyní je to oficiální. Adrian Newey, technický ředitel Red Bull Racing, ukončí svou práci u rakouské stáje po skončení této sezóny. Potvrzení této zprávy přišlo od samotného týmu v jeho oficiálním prohlášení. Po 19 letech skončí Neweyho dlouholetá éra v týmu.

včera

Zahraniční vojáci se stali válečnými zajatci (POW) poté, co byli zajati Ukrajinou jako bojovníci v rámci ruských ozbrojených sil, účastní se tiskové konference organizované ukrajinskými představiteli v Kyjevě 15. března 2024.

Žoldáci z Nepálu ve velkém dezertují z ruské armády na Ukrajině

Podle informací serveru RBK-Ukrajina, který se odvolává na tiskovou zprávu Hlavního ředitelství zpravodajství, žoldáci z Nepálu, kteří přišli bojovat proti Ukrajině v řadách ruské armády, masově dezertují. Ruští velitelé zároveň hledají chatrné omluvy pro své vedení, vysvětlující tuto situaci.

včera

Andrej Babiš (ANO)

Boj proti Green Dealu i migraci. Hnutí ANO zahájilo předvolební kampaň

Při zahájení hlavní fáze kampaně ANO ve Zlíně uvedl předseda Andrej Babiš, že hlavními prioritami hnutí ve volbách do Evropského parlamentu jsou boj proti nelegální migraci, obrana suverenity a odpor proti Zelené dohodě, nazvané Green Deal. Hlavním heslem kampaně před červnovými volbami je "Česko pro tebe všecko".

včera

1. máj

Svátek práce se slaví již 135 let. Jak se za tuto dobu proměňovala jeho podoba?

Na první květnový den připadá Svátek práce, který není jenom státním svátkem, ale i tím mezinárodním. Jeho historie sahá až do roku 1889, kdy byl jiný, než se prezentoval v dobách komunistického režimu. Povinné prvomájové průvody doprovázené budovatelskými slogany, oslavami pracovních úspěchů a stranickými představiteli na tribunách měly s původní myšlenkou svátku pramálo společného. 

včera

Počasí: Česko zasáhl silný vítr. Meteorologové vydali výstrahu

Meteorologové vydali výstrahu před silným větrem. Ten bude podle ČHMÚ.cz řádit na části území až do zítřejšího večera.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy