Olympijské hry v Tokiu budou definitivně bez zahraničních fanoušků

Na odložené letní olympijské a paralympijské hry v Tokiu nebudou smět fanoušci ze zahraničí. Organizační výbor o tom podle očekávání rozhodl kvůli obavám z dalšího šíření koronaviru a jeho různých mutací.

Tokijské hry, které byly loni kvůli pandemii o rok odloženy, se budou konat od 23. července do 8. srpna. Paralympijské hry jsou na programu od 24. srpna do 5. září. Zahraniční fanoušci, kteří už mají vstupenky zakoupené, dostanou peníze zpět. Podle výkonného ředitele organizačního výboru Tošira Muta se bude refundace týkat zhruba 600.000 olympijských a 30.000 paralympijských vstupenek.

O rozhodnutí, které padlo po on-line jednání s japonskou vládou, představiteli Tokia a Mezinárodním olympijským výborem, dnes pořadatelé oficiálně informovali média.

"Je to nešťastné," řekla novinářům po jednání guvernérka Tokia Juriko Koikeová. Vyloučení zahraničních návštěvníků ale bylo podle ní nevyhnutelné, prioritou pro uspořádání úspěšných her je zdraví sportovců i japonského obyvatelstva.

Podle agentury Kjódó se nejspíš olympijské hry budou muset obejít i bez pomoci zahraničních dobrovolníků. Organizační výbor se údajně přiklání k tomu, aby jejich přítomnost rovněž zakázal, definitivní rozhodnutí ale ještě nepadlo.

Přetrvávající epidemie nutí organizátory her k neustálým změnám. Bez diváků se 25. března uskuteční i slavnostní zahájení olympijské štafety ve Fukušimě. Pořadatelé ustoupili od plánu, podle něhož měly ceremoniál navštívit až tři tisícovky lidí. Místo toho bude k dispozici jen internetový přenos.

V zemi navíc neustále klesá podpora pořádání sportovního svátku. Proti účasti fanoušků ze zahraničí se na začátku března v průzkumu listu Jomiuri vyslovilo 77 procent dotázaných, pro jejich příjezd bylo 18 procent respondentů.

Související

Ilustrační foto

Tisk: Po skončení olympiády vyvstává otázka, zda se měla vůbec konat

O rok odložené olympijské hry v Tokiu měly podle organizátorů sloužit jako pomník vítězství nad pandemií covidu-19. Světový tisk si nicméně po jejich nedělním zakončení klade otázku, zda bylo jejich uskutečnění dobrou volbou. Protikoronavirová opatření byla všudypřítomná a řada expertů pokračuje hry za selhání.
Olympiáda, ilustrační foto

Šéf MOV Bach: Olympiáda bez duše nebyla. Dala naději celému světu

Ještě krátce před zahájením letošních Letních olympijských her v Tokiu nebylo zřejmé, zda se kvůli sílící se koronavirové pandemii v japonské metropoli vůbec uskuteční. Nakonec se uskutečnila a nyní úspěšně dospěla do svého závěru. Samotný předseda Mezinárodního olympijského výboru (MOV) Thomas Bach se nechal slyšet, že pokud se veřejnost bála, že se bude jednat o olympiádu bez duše či dokonce o oympiádu duchů, tak právě díky sportovcům olympiáda bez duše nebyla.

Více souvisejících

Olympijské hry 2021 (Tokio) Mezinárodní olympijský výbor Japonsko olympiáda

Aktuálně se děje

před 43 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 6 hodinami

před 12 hodinami

raketový systém Patriot

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

včera

včera

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

včera

včera

včera

včera

Extrémní počasí spaluje Asii. Kvůli vedrům umírají desítky lidí

Thajské úřady varovaly ve čtvrtek před novou vlnou veder, v důsledku kterých v této zemi přišlo od začátku roku o život už nejméně 30 lidí. Podle agentury AP se extrémní vedra očekávají v metropoli Bangkok, ale také na severu a severovýchodě země. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy