Pákistán tvrdí, že se na něj chystá zaútočit Indie

Pákistánský ministr zahraničí Šáh Mahmúd Kureší dnes uvedl, že Indie chystá na jeho zemi "cílené útoky". Pákistánský ministr nepřinesl pro svá tvrzení žádné konkrétní důkazy a odvolal se na zpravodajské zdroje, píše agentura AP.

Podle něj by indické útoky mohly ztížit jednání mezi afghánskou vládou a povstaleckou organizací Tálibán, jejíž delegace se nachází na návštěvě v Pákistánu. Indie slova šéfa pákistánské diplomacie oficiálně nekomentovala.

Bezpečnostní poradce pákistánského premiéra Imrana Chána na twitteru napsal, že "svět musí Indii zabránit, aby destabilizovala region s úmyslem odvést pozornost od svých domácích problémů".

Indie a Pákistán mezi sebou od roku 1947, kdy oba státy vyhlásily nezávislost, svedly tři války. Dvě se týkaly sporné oblasti v Kašmíru, kde stále panuje napětí.

Tento týden přicestovala do Islámábádu delegace afghánského povstaleckého hnutí Tálibán; která se dnes setkala s pákistánským premiérem Chánem. Chán vyjádřil obavu z rostoucí míry násilí v Afghánistánu a vyzval Tálibán a afghánskou vládu k uzavření příměří. Pákistán patří k historickým podporovatelům Tálibánu.

Pákistán také dnes obvinil indické vojáky z útoku na vůz pozorovatelů OSN, kteří hlídkují na sporném území v oblasti Kašmíru. Pákistánské ministerstvo zahraničí zveřejnilo jako důkaz fotografii vozu opatřeného znaky OSN se stopami po střelbě. Dva důstojníci mise OSN, kteří při údajném útoku byli v automobilu, vyvázli bez zranění. Indie střelbu nepotvrdila.

K varovným střelbám mezi indickými a pákistánskými vojáky dochází na hranicích Kašmíru relativně často, uvádí agentura AP. V roce 2003 přitom obě země, které vlastní také jaderné bomby, uzavřely dohodu o klidu zbraní ve sporném regionu. Poslední větší incident se odehrál v polovině listopadu, kdy při střetu mezi indickými a pákistánskými vojáky zahynulo nejméně 15 lidí.

Kašmír, kde většinu obyvatel tvoří muslimové, je rozdělený mezi Pákistán a Indii a po desítky let je zdrojem konfliktů mezi těmito dvěma asijskými zeměmi. Obě mají pod kontrolou pouze část Kašmíru, ale nárokují si ho celý. Kvůli regionu vedly války v letech 1947-1949 a v roce 1965. Podle rezoluce OSN z roku 1948 měli o připojení k Indii či Pákistánu rozhodnout obyvatelé regionu v referendu, které se však nikdy neuskutečnilo. Letos si střety na hranicích vyžádaly už nejméně 40 obětí.

Související

Více souvisejících

Pákistán Indie Armáda Indie

Aktuálně se děje

před 6 minutami

Kim Čong-un

VIDEO: Diktátor Kim Čong-un se stal hvězdou TikToku s propagandistickou písní „Přátelský otec“

Severokorejská propagandistická píseň "Friendly Father" (Přátelský otec) oslavující Kim Čong-una zaznamenala obrovský úspěch na sociální platformě TikTok, kde získala miliony zhlédnutí. Tato píseň, která chválí komunistického diktátora Severní Koreje, si získala oblibu zejména mezi mladou generací Z, která ji sdílela a komentovala s obrovským nadšením. Jeden uživatel ji označil jako "to, co jsem potřeboval dneska slyšet", zatímco další se dokonce zeptal, zda je k dispozici na hudební platformě Spotify.

Aktualizováno před 28 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Hasiči, ilustrační fotografie.

Požár v Tlumačově zaměstnal hasiče. Dva se zranili

Hasiči v sobotu zasahovali u požáru na autovrakovišti v Tlumačově na Zlínsku. Dva z nich se při zásahu, během kterého byl vyhlášen třetí stupeň poplachu, zranili. Zasahovalo celkem třináct hasičských jednotek, příčina je předmětem vyšetřování. 

Aktualizováno před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Ústav pro studium totalitních režimů.

Kudrnův ÚSTR: Nákladné soudy, odborná ostrakizace, matení veřejnosti

Od nástupu Ladislava Kudrny do funkce ředitele Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) uplynuly dva roky. Letmé ohlédnutí za jeho dosavadním působením v čele uvedené instituce neskýtá příliš povzbudivý pohled. Pro politickou reprezentaci, která o směřování ústavu naneštěstí fakticky rozhoduje, by mělo jít o příležitost zamyslet se nad tím, zda je ve veřejném zájmu nadále podporovat management, který se krom banálních proklamací na adresu nedávné historie může pochlubit především sérií prohraných soudních sporů s ředitelovými kritiky a současnými i bývalými zaměstnanci.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 9 hodinami

Hokej, ilustrační fotografie.

Z posil z NHL už reprezentaci opustil Zadina, následoval ho i Kodýtek. Týmu bude pomáhat kouč Gross

Týden před startem světového šampionátu v Praze a Ostravě se český národní tým ukazuje fanouškům v Brně, kde se konají České hokejové hry. Jedná se o závěrečnou přípravu na hokejový vrchol této sezóny v domácím prostředí, a proto není divu, že je o tuto akci mezi hokejisty ohromný zájem a na závěrečnou přípravu tak přijelo ze zámoří až deset hokejistů. Národní tým už ale stihli po úvodním zápase v Brně s Finy (1:4) opustit Filip Zadina ze San Jose a Petr Kodýtek z Ilvesu Tampere. Posilu si pak do realizačního týmu přivedl i ze Sparty, a to trenéra Pražanů Pavla Grosse, jenž bude pomáhat se skautingem. 

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

USA nadále odrazují Izrael od postupu do Rafáhu. Z OSN zní hlasy o hladomoru

Washington nadále odrazuje Izrael od útoku na Rafáh na jihu Pásma Gazy. Podle amerického ministra zahraničí Antonyho Blinkena by způsobil nepřijatelné škody, uvedly světové agentury. Izrael podle USA zatím nepředstavil plán ochrany obyvatel, přičemž je známo, že ve městě se tísní až půldruhého milionu lidí, včetně uprchlíků z jiných částí Pásma Gazy. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy