Pelosiová jednala s hongkongskými aktivisty, Čína zlostně reaguje

Čínské ministerstvo zahraničí dnes kritizovalo šéfku americké Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiovou za to, že se v úterý v budově Kongresu setkala s hongkongskými prodemokratickými aktivisty. Informovala o tom agentura Reuters.

"Vyzýváme Spojené státy, aby přestaly podporovat radikální násilné síly, které prosazují hongkongskou nezávislost, a aby skončily s projevy, jež poškozují prosperitu a stabilitu Hongkongu," uvedl na dnešní tiskové konferenci mluvčí čínské diplomacie Keng Šuang. "Důrazně žádáme USA, aby... respektovaly svrchovanost Číny a nevměšovaly se do vnitřních záležitostí Hongkongu," dodal.

V úterý v americkém Kongresu promluvil prominentní hongkongský aktivista Joshua Wong a další mladí zástupci protestního hnutí či populární zpěvačka hongkongského původu Denise Hoová.

Next week, the bipartisan Hong Kong Human Rights and Democracy Act will be marked up by @HouseForeign Affairs. Thank you to @RepEliotEngel & @RepMcCaul for your leadership, and to @joshuawongcf, @hoccgoomusic & their fellow activists for working to advance the cause of freedom. pic.twitter.com/h6ekF799Ln

— Nancy Pelosi (@SpeakerPelosi) September 18, 2019

Na tiskové konferenci se k nim připojila demokratická předsedkyně Sněmovny reprezentantů Pelosiová i republikánští zákonodárci. Pelosiová podpořila požadavek aktivistů na plně svobodné volby v Hongkongu.

Od roku 1997, kdy Británie předala Hongkong Číně, je toto území spravováno podle principu jedna země, dva systémy, což mu zaručuje demokratické zřízení a autonomní výsady.

Díky zmíněnému principu se Hongkong těší ze strany USA hospodářským a obchodním privilegiím, která Washington neposkytuje pevninské Číně. Očekává se ale, že Sněmovna reprezentantů podpoří návrh zákona, který by přiměl americkou vládu každoročně ověřovat, zda Peking nadále dodržuje vůči Hongkongu zvláštní přístup. "Pokud jsou jen obyčejnou Čínou, tak žádné výsady mít nebudou," uvedla již dříve Pelosiová.

V Hongkongu se od června konají masové protivládní demonstrace. Lidé začali původně protestovat proti návrhu zákona o vydávání osob podezřelých ze spáchání trestného činu do pevninské Číny, jehož schvalování již propekingská správkyně Hongkongu Carrie Lamová slíbila stáhnout. Protesty ale pokračují a jejich účastníci požadují vyšetření údajných násilností ze strany policie při demonstracích, propuštění zadržených a obecnější demokratické reformy, včetně svobodné volby správce Hongkongu.

Lamová v úterý oznámila, že příští týden zahájí se svým vládním týmem dialog s obyvateli. První setkání je plánováno na příští čtvrtek a zúčastnit se ho bude moci až 150 lidí, kteří musí zažádat o účast na internetu. Na schůzce budou platit přísná pravidla; lidé si s sebou nesmí přinést například deštníky, vlajky či megafony.

Demonstranti mezitím plánují na tento víkend další protestní akce. Jednou z nich má být v sobotu protest vsedě na vlakovém nádraží v hongkongské čtvrti Yuen Long, který připomene zdejší útok desítek maskovaných mužů vyzbrojených holemi na protivládní demonstranty a kolemjdoucí z 21. července. Násilí si tehdy vyžádalo na 45 zraněných. Existuje podezření, že útočníci pocházeli z řad zločineckých gangů, takzvaných triád.

V obavách z násilností hongkongské úřady v posledních dnech zrušily několik akcí, včetně ohňostroje plánovaného na 1. října, který měl být součástí oslav 70. výročí založení komunistické Číny.

Související

Hackeři, ilustrační foto.

Britové řeší čínský hackerský útok, zatímco je Si Ťin-pching v Evropě

Čína je podle informací Sky News zodpovědná za hackerský útok, při němž došlo k nabourání počítačového systému britského ministerstva obrany a úniku personálních údajů zaměstnanců úřadu. Vláda má v úterý o incidentu informovat poslance. Věc vyšla najevo v době, kdy je čínský prezident Si Ťin-pching na návštěvě v Evropě. 

Více souvisejících

Čína Nancy Pelosiová (politička USA) demonstrace v Hongkongu Hongkong Joshua Wong

Aktuálně se děje

před 35 minutami

před 1 hodinou

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Ebráhím Raísí

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Aktualizováno včera

Policie SR, ilustrační fotografie.

Atentát na Fica: Vyšetřuje se i teorie, že pachatel nebyl osamělým vlkem

Vyšetřovatelé se v případu středečního atentátu na slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD) zabývají i možností, že pachatel Juraj C. nebyl osamělým vlkem, řekl ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) v neděli. Upozornil, že spolupachateli nebyli dva lidé z Handlové, jak se šířilo na sociálních sítích. 

Aktualizováno včera

Ebráhím Raísí

Írán se obává o prezidenta Raísího. Prezidentský vrtulník havaroval

Nejasný je osud iránského prezidenta Ebráhíma Raísího po havárii jednoho ze tří vrtulníků v konvoji, který politika převážel. Íránská média zprvu podle světových agentur informovala o "tvrdém přistání". Úřady se strojem ztratily kontakt, probíhá rozsáhlé pátrání. Raisí má být v ohrožení života. 

včera

Natálie Grossová ve filmu Společně sami.

RECENZE: Nesoudný produkt Společně sami se neměl dostat do kin

Stává se už jen velmi málo, aby se do českých kin dostal film, jehož kvality jsou k samotnému promítání zkrátka nedostačující. Řemeslnou neschopností počínaje, zcela otupujícím dějem a neexistující pointou konče. Většina těchto projektů je navázaná na jména Evy Toulové a Tomáše Magnuska. Novinka Společně sami do této kategorie bohužel spadá.

včera

Zbyněk Stanjura

Stanjura by uvítal odchod Pavla Novotného z ODS

Ministr financí a místopředseda ODS Zbyněk Stanjura by uvítal, kdyby se Pavel Novotný rozhodl sám ze strany odejít. Stanjura to řekl v nedělním vydání diskuzního pořadu Otázky Václava Moravce.

včera

včera

David Pastrňák

Pastrňák se Zachou prošli zdravotní prohlídkou a jsou blízko účasti na domácím MS

Největší česká hokejová hvězda David Pastrňák je blízko tomu, aby mohla být v pondělí přivítána v Praze, kde by se připojila k národnímu týmu na mistrovství světa. Poté, co útočník se svým Bostonem vypadl z play-off kanadsko-americké NHL, měl nyní projít bez problémů nezbytnou zdravotní prohlídkou a na základě toho ho tak jeho zaměstnavatel může uvolnit. Zdravotní prohlídkou pak prošel i další bostonský medvěd Pavel Zacha.

Aktualizováno včera

včera

včera

Peter Pellegrini

Pellegrini: Někteří politici nejsou schopni sebereflexe. Na kulatý stůl nedozrál čas

Na kulatý stůl slovenských politických stran zatím ani po atentátu na Roberta Fica (Smer-SD) nedozrál čas, řekl zvolený prezident Peter Pellegrini v neděli. Pellegrini se v týdnu sešel s prezidentkou Zuzanou Čaputovou a navrhl jednání politických subjektů. Občany dnes vyzval, aby se nenechali unést negativními emocemi, které může přinést další politický souboj. 

včera

včera

včera

Počasí: V Česku dnes udeří bouřky. Meteorologové upřesnili výstrahu

V Česku od dnešní 14. hodiny hrozí silné bouřky. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) aktualizoval výstrahu, která se nově týká severních, severovýchodních a východních Čech a části Moravy až do půlnoci. Nejmenší pravděpodobnost výskytu bouřek je na jižní Moravě a v částech Vysočiny a Zlínského kraje.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy