Při nepokojích v Dillí přišlo od neděle o život 20 lidí, premiér Módí má vážný problém

Násilné protesty, které začaly v neděli v Dillí kvůli spornému zákonu o občanství, si do dneška vyžádaly životy 20 lidí. Zraněno je podle agentury AFP téměř 200 osob a nynější vlna protestů se tak řadí k nejhorším nepokojům v Dillí za několik desetiletí. Premiér Naréndra Módí vyzval k "bratrství a míru" a uvedl, že se policie snaží obnovit normální situaci.

Stanice BBC upozornila, že protesty mají náboženský podtext, stojí v nich proti sobě skupiny muslimů a hinduistů. 

Nevoli zejména mezi muslimy vyvolává zákon o občanství, který parlament přijal loni. Umožňuje získat indické občanství nemuslimským obyvatelům, kteří se do země dostali nelegálně z převážně muslimských zemí, jako je Pákistán, Bangladéš a Afghánistán. Podle kritiků, ale nejen muslimských, zákon odporuje sekulární ústavě státu a je vůči muslimům diskriminační. V Indii tvoří muslimská komunita 14 procent z 1,3 miliardy obyvatel. Návrh zákona předložila vláda vedená hinduistickými nacionalisty a premiérem Módím po jeho přesvědčivém vítězství v loňských květnových volbách.

Protesty začaly loni a už tehdy byly mnohdy bouřlivé. Jejich současná vlna se odehrává hlavně v severovýchodní části Dillí, kde jsou muslimové ve většině a kde žijí také chudí zahraniční dělníci. Demonstrace se konaly také za návštěvy amerického prezidenta Donalda Trumpa, který byl v Indii v pondělí a v úterý. Podle BBC to Módímu zkomplikovalo situaci, protože demonstrace odvedla pozornost od zahraniční návštěvy.

Gokulpuri, in #Delhi today. The BBC saw mobs of people with sticks and stones chanting ‘Jai Shri Ram’. Parts of Delhi are witnessing the worst violence and rioting India’s capital has seen in decades. Seven confirmed dead. #DelhiViolence pic.twitter.com/8b1VWH1mdl

— Nicola Careem (@NicolaCareem) February 25, 2020

Účastníci se vyzbrojují kameny, noži a někdy i pistolemi. Zapálili trh s pneumatikami, v úterý napadli mešitu. Skupiny jsou rozděleny podle náboženské příslušnosti a navzájem se obviňují z vyprovokování násilí, uvádí BBC.

Hinduisté volají podle AFP na protivníky "Ať žije bůh Ráma", dnes nad jednou mešitou zavlál prapor s podobiznou hinduistického boha Hanumána. Jedno z videí kolujících na sociálních sítí zachytilo muže šplhající na minaret mešity a vyvěšující tam prapor.

#UPDATE Riot police patrol the streets of India's capital as the city's leader calls for a curfew following battles between Hindus and Muslims that claim at least 20 lives https://t.co/JmCSNQVDuc pic.twitter.com/xARSKOilSz

— AFP news agency (@AFP) February 26, 2020

Policejní mluvčí dnes řekl, že situace je pod kontrolou a že byl povolán dostatečný počet policistů. Zpravodajové BBC ale viděli, že demonstranti pokračovali v házení kamenů a provolávání hesel. Policie, která využívá kamerové systémy a drony, v oblasti protestů vydala zákaz shromažďování více než čtyř osob.

Mezi mrtvými jsou hinduisté i muslimové a také jeden policista, mezi zraněnými dva novináři indické televize NDTV. Podle zdravotníků bylo asi šest desítek lidí zraněno střelou zbraní.

Předseda regionální vlády v Dillí Arvind Kedžrivál vyzval federální vládu, aby obnovila pořádek a vyhlásila zákaz vycházení. "V ulicích není dostatek policistů. Místní policisté říkají, že nedostávají rozkazy z vyšších míst, jež by umožnily situaci dostat pod kontrolu," sdělil novinářům Kedžrivál. Policie v Dillí je podřízená nikoli Kedžriválovu úřadu, ale federální vládě. Opoziční politička Sonia Gándhíová kvůli nepokojům vyzvala ministra vnitra Amita Šáha k rezignaci. Podle ní členové Módího Indické lidové strany (BJP) svými výroky vytvářejí atmosféru strachu a nenávisti a provokují tak násilí.

Novináři hodnotí úterý jako zvlášť násilné. Zahraniční dělníci se z hlavního města raději z obav o život vracejí do svých domovských vesnic, napsala AFP. "Není práce, je lepší odejít, proč bychom tady měli umřít? Lidé zabíjejí jeden druhého, střílejí na sebe," řekl jeden cestář, který se rozhodl odejít zpět do Uttarpradéše.

Související

Více souvisejících

Indie Naréndra Módí (indický premiér) Muslimové

Aktuálně se děje

před 31 minutami

před 1 hodinou

Alexander De Croo

Moderátor po útoku na Fica vyzval k odstranění belgického premiéra

Belgický premiér Alexander De Croo podal ve čtvrtek stížnost na rozhlasového moderátora, který posluchače vyzýval k jeho "odstranění". Nejmenovaný moderátor, kterého vyšetřuje policie, se tak vyjádřil v souvislosti se středečním atentátem na slovenského premiéra Roberta Fica. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 4 hodinami

včera

včera

Požár lesa u Hřenska v Českém Švýcarsku Prohlédněte si galerii

Největší lesní požár v historii země se dostal k soudu. Muži hrozí 15 let

U ústeckého krajského soudu ve čtvrtek začalo projednávání případu největšího lesního požáru v historii země, k němuž došlo předloni v létě v Českém Švýcarsku. Obviněným je někdejší dobrovolný strážce rezervace, jemuž hrozí až 15 let odnětí svobody. Muž vinu opakovaně odmítl. 

včera

Petr Pavel na konferenci Naše bezpečnost není samozřejmost. (12.3.2024)

Podporujme Ukrajinu, ale hledejme i řešení konfliktu, zdůraznil Pavel

Petr Pavel trvá na pokračování vojenské i jiné podpory Ukrajiny, zároveň je podle něj třeba hledat řešení, které by vedlo ke konci války s Ruskem. Prezident tak dal do kontextu své vyjádření pro jednu ze zahraničních zpravodajských televizí. Jakékoliv budoucí mírové uspořádání nezbytně předpokládá souhlas Ukrajiny, dodala hlava státu.

včera

včera

Policie ČR

U policie definitivně skončil muž, který napadal lidi před pražským barem

Policie propustila muže, který v únoru v opilosti se svou kolegyní napadl několik osob před barem na pražském Smíchově. Zároveň informovala, že ženu zprostila výkonu služby. Dvojici obvinila Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). Policie už dříve označila jednání příslušníka za neakceptovatelné a neomluvitelné.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Atentát na Fica byl politicky motivovaný, tvrdí vnitro. Šéf kandidátky Hlasu dostal výhrůžky smrtí

Slovenská police podle tamního ministra vnitra Matúše Šutaje Eštoka pracuje jen s jednou verzí útoku. Pachatel je obviněn z vraždy ve stádiu pokusu. Podle něj je jasné, že šlo o politicky motivovaný akt.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy