Proč se nedaří zastavit koronavirus? Profesor má překvapivou odpověď

NÁZOR – Probíhající epidemie koronovairu v Číně připomíná, že prevence a kontrola infekčních chorob nejsou pouze otázky veřejného zdraví, konstatuje profesor Robert Peckham v komentáři pro server The Independent. Historik z University of Hong Kong deklaruje, že jde také o klíčové společné a politické problémy.

Změny jen naoko

Jak se prohlubuje krize ve městě Wu-chan, sílí i politický stres z toho, že se může opakovat rok 2003, kdy se do světa rozšířil syndrom akutního respiračního selhání (SARS), poukazuje odborník. Dodává, že nyní, stejně jako tehdy, je problémem transparentnost a role Číny pro globální zdraví.

Během epidemie SARS byly čínské úřady široce kritizovány za zakrývání rozsahu původní nákazy a neochotu spolupracovat s mezinárodním společenstvím, připomíná Peckham. Podotýká, že v reakci na tato selhání před 16 lety se Čína snažila vybudovat mnohem masivnější preventivní systém.

„V nedávném rozhovoru, který jsem vedl s Georgem Gaem, generálním ředitelem Čínského centra pro kontrolu a prevenci nemocí, se hodně vyzdvihovala nejmodernější sledovací infrastruktura v zemi, stejně jako její závazek bojovat s výzvami globální epidemie,“ pokračuje profesor. Přiznává, že Čína například pomáhala při mezinárodní reakci na epidemie eboly v západní Africe v letech 2014-2016.

Historik ovšem pokládá otázku, nakolik šlo o pouhé změny naoko. Soudí, že do značné míry, protože přes veškeré řeči o posílení transparentnosti charakterizuje reakci na současnou epidemii koronaviru špatná komunikace, malá spolupráce a těžkopádný přístup, který spíše přiživuje, než aby mírnil veřejnou paniku.

Většina toho, co svět o epidemii ví, pochází z polooficiálních zdrojů či zpravodajství z postižené oblasti, upozorňuje Peckham. Poukazuje, že bloggeři na čínských sociálních sítích vyjadřují svou frustraci z toho, co považují za neadekvátní odpověď, zatímco místní komunistickou stranou vydávaný deník Chu-pej cenzuruje zmínky o místním stranickém vedení na sociální síti Sina Weibo.

„Také ústřední vláda v Pekingu není imunní vůči kritice,“ píše expert. Připomíná, že v rozhovoru pro stanici CCTV starosta Wu-chanu Čou Sien-wang naznačil, že vinu za nedostatek transparentnosti nese právě Peking a že přísná pravidla pro zveřejňování citlivých informací jemu osobně svazují ruce.

Kontrola epidemie si žádá víc

V Hongkongu, odkud se v roce 2003 rozšířil SARS, se nový koronavirus spojil s probíhajícími protivládními protesty do takové míry, že situace ve Wu-chanu je nyní pevně svázána s širšími politickými narativy, upozorňuje profesor. Připomíná, že loni v říjnu hongkongská správa zavedla opatření zakazující zahalování tváře na „nezákonných a nepovolených shromážděních a při nepokojích“ a ačkoliv pro ty, kteří mají zdravotní komplikace, platí výjimka, zákaz je mnohými považován jako přehnaný.

Nyní čelí dilematu hongkongská správkyně Carrie Lamová, která navzdory epidemii nechce zákaz zakrývání tváře odvolat, uvádí Peckham. Dodává, že počet potvrzených případů nákazy koronavirem se v Hongkongu i pevninské Číně zvyšuje, ale hongkongské úřady odmítají uzavřít hranici, ačkoliv k tomu vyzývají lékařští experti i někteří politici.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Hongkongští demonstranti jsou hluboce podezíraví vůči laxnímu přístupu Lamové k závažné hrozbě – který kontrastuje s jejím tvrdým postojem k protestům – a vyzývají ke stávce proti způsobu, jakým se úřady staví k epidemii, nastiňuje akademik. Doplňuje, že terčem je také pokračující železniční spojení mezi Hongkongem a Čínou, přičemž se volá po opatřeních proti šíření epidemie.

„Politika by neměla být zatahována do veřejného zdraví – to je jednou z hlasitých zpráv šířených v současné krizi,“ píše historik. Konstatuje, že dění v Číně a Hongkongu ovšem odhaluje pravdu, že kontrola epidemií si nevyhnutelně žádá víc než zadržování nákazy, konkrétně naplňování očekávání veřejnosti a zajištění transparentnosti.

Přiznání slabosti a nedostatků nemusí nutně vést k nedůvěře veřejnosti a asertivní jednání naopak nemusí vždy zabránit panice, protože základem dobrého veřejného zdraví i dobré veřejné správy je právě silná důvěra, míní odborník. Deklaruje, že pokud nedokážeme uchopit širší obraz a uvědomit si, že na přístupu k epidemiím záleží, nikdy se nám nepodaří zabránit jejich vypuknutí či na něj efektivně reagovat.

Související

Hackeři, ilustrační foto.

Britové řeší čínský hackerský útok, zatímco je Si Ťin-pching v Evropě

Čína je podle informací Sky News zodpovědná za hackerský útok, při němž došlo k nabourání počítačového systému britského ministerstva obrany a úniku personálních údajů zaměstnanců úřadu. Vláda má v úterý o incidentu informovat poslance. Věc vyšla najevo v době, kdy je čínský prezident Si Ťin-pching na návštěvě v Evropě. 

Více souvisejících

Čína Hongkong SARS Zdravotnictví Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 49 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Ebráhím Raísí

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Aktualizováno včera

Policie SR, ilustrační fotografie.

Atentát na Fica: Vyšetřuje se i teorie, že pachatel nebyl osamělým vlkem

Vyšetřovatelé se v případu středečního atentátu na slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD) zabývají i možností, že pachatel Juraj C. nebyl osamělým vlkem, řekl ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) v neděli. Upozornil, že spolupachateli nebyli dva lidé z Handlové, jak se šířilo na sociálních sítích. 

Aktualizováno včera

Ebráhím Raísí

Írán se obává o prezidenta Raísího. Prezidentský vrtulník havaroval

Nejasný je osud iránského prezidenta Ebráhíma Raísího po havárii jednoho ze tří vrtulníků v konvoji, který politika převážel. Íránská média zprvu podle světových agentur informovala o "tvrdém přistání". Úřady se strojem ztratily kontakt, probíhá rozsáhlé pátrání. Raisí má být v ohrožení života. 

včera

Natálie Grossová ve filmu Společně sami.

RECENZE: Nesoudný produkt Společně sami se neměl dostat do kin

Stává se už jen velmi málo, aby se do českých kin dostal film, jehož kvality jsou k samotnému promítání zkrátka nedostačující. Řemeslnou neschopností počínaje, zcela otupujícím dějem a neexistující pointou konče. Většina těchto projektů je navázaná na jména Evy Toulové a Tomáše Magnuska. Novinka Společně sami do této kategorie bohužel spadá.

včera

Zbyněk Stanjura

Stanjura by uvítal odchod Pavla Novotného z ODS

Ministr financí a místopředseda ODS Zbyněk Stanjura by uvítal, kdyby se Pavel Novotný rozhodl sám ze strany odejít. Stanjura to řekl v nedělním vydání diskuzního pořadu Otázky Václava Moravce.

včera

Kvůli Nečasovi musel skončit v národním týmu jeden z náhradníků. Černý Petr padl na Kovařčíka

To, že se zapsal na soupisku národního týmu útočník Martin Nečas prakticky hned po jeho příletu do Prahy a hned v sobotu večer nastoupil do utkání s Velkou Británií, mimo jiné znamená, že trenérský štáb v čele s Radimem Rulíkem se musel rozhodnout, se kterým z náhradníků se rozloučí. Nakonec se tak na domácím MS nepředstaví Michal Kovařčík.

Zdroj: David Holub

Další zprávy