MONITOR: Represe v Číně akcelerují. Zaznělo varování před plány Si Ťin-pchinga

Přes pětapadesáti lety se Čína otřásala, jelikož tehdejší vůdce Mao Ce-tung zahájil tzv. kulturní revoluci, která měla odstranit veškerou vnitrostranickou opozici a za pomoci síly lidových mas "očistit politickou duši" země, nastiňuje editorial serveru The Guardian. Prestižní britský deník připomíná, že tato desetiletá kampaň si vyžádala přes milion obětí a 36 milionů perzekvovaných, včetně otce stávajícího čínského prezidenta Si Ťin-pchinga.

Ozvěny kulturní revoluce sílí

Si Čung-sün býval před kulturní revolucí vysokým stranickým činitelem, upozorňuje renomovaný server. Vyzdvihuje, že spolu s ním byl perzekvován i jeho syn Si Ťin-pching, který strávil roky v bezútěšné chudobě na venkovské periferii.

Není tak překvapivé, že se současný čínský prezident o kulturní revoluci vyjadřoval v minulosti kriticky, konstatuje The Guardian. Podotýká ovšem, že podle mnohých pozorovatelů v zemi nyní sílí ozvěny této éry.  

"Staří komunisté, kteří tuto katastrofu přežili, se snažili omezit moc vůdce skrze konsensus a nové zvyklosti," pokračuje editorial. Vyzdvihuje, že na jejich základě by měl Si Tin-pching příští rok na podzim po deseti letech rezignovat na post generálního tajemníka Komunistické strany Číny, od něhož se odvíjí skutečná moc.

Předpokládaní nástupci byli ale odsunuti do pozadí nebo odstraněni, zatímco došlo ke zrušení omezení počtu funkčních období, které může čínský prezident vykonávat, připomíná britský server. To je podle něj jasný signál, jaké jsou Si Ťin-pchingovy záměry.

V Číně navíc sílí otevřená nevraživost vůči cizím vlivům a naopak kult osobnosti stávajícího prezidenta je na vzestupu - nová učebnice vůdcových myšlenek například mladým školákům říká, že "dědeček Si" se vždy staral o lid, poukazuje renomovaný deník. Vyzdvihuje, že ve skutečnosti během jeho vlády naopak výrazně akcelerují represe.

Represe míří na známé oblasti - občanskou společnost, náboženství, akademiky, stoupence autonomie Hongkongu a menšiny, především Ujgury -, a to v rozsahu a míře, které jen málokdo očekával, konstatuje The Guardian. Dodává, že represe navíc expandují do sfér, kterých si komunistická strana dlouho nevšímala a v posledních týdnech dochází k útoku na rozličné aktéry, od technologických gigantů, přes herce a zpěváky až po soukromé učitele.  

Děti tak budou nově moci strávit hraním online her jen tři hodiny týdně, pod tlakem se ocitají služby tzv. sdílené ekonomiky, přičemž regulační úřady nařídily televizím omezit talentové soutěže a nedávat prostor "změkčilým mužům", rekapituluje editorial. Doplňuje, že z vysokých stranických míst pak zní, že Čína musí omezit "přehnaně vysoké příjmy" a zajistit "obecnou prosperitu", což naznačuje výrazný obrat k přerozdělování.

Riskantní postup

"Některé z těchto opatření, byť jsou tvrdá a zavádějící, cílí na skutečné problémy, které je nutné řešit, například obří propast mezi bohatými a zbytkem (obyvatel), mocenský monopol a neomezené využívání dat technologickými firmami," pokračuje britský deník. Připouští, že pokud by se posuzovala jednotlivě, některá z nich by se mnohým Číňanům líbila.

Dohromady však zmíněná opatření odrážejí odhodlání posílit moc strany ve společnosti, kultuře a soukromém sektoru, byť se mohou projevovat i další motivy, například demografické potíže, uvádí prestižní server. Za znepokojivou označuje i skutečnost, že na stranických webech se masivně šíří plamenné pojednání jistého levicového komentátora, který stávající dění chválí jako "hlubokou revoluci", přičemž existuje podezření, že text byl posvěcen z nejvyšších míst.  

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Podobnými texty ale začínala i kulturní revoluce, tudíž se někteří intelektuálové obávají, zda nejde o pokus zjistit, nakolik existuje poptávka po podobné kampani, nebo její otevřené zahájení, uvádí The Guardian. Dodává, že úřady se ale snaží tento dojem zvrátit, jelikož se bojí ekonomických dopadů.  

Jeden z předních stranických deníků tak přinesl článek, který ujišťuje o "neochvějné oddanosti" čínské vlády soukromému sektoru, tudíž rozsah současných zásahů zatím není jasný a je možné, že o něm ještě nebylo rozhodnuto, spekuluje renomovaný deník. Připomíná, že Mao epizodně a cynicky využil ve svůj prospěch sílu davu a podobný autoritář Si rovněž úspěšně pracoval s veřejnými náladami, aby posílil svou moc a šířil ideologii.

"Ale na rozdíl od Velkého kormidelníka (Maa, pozn. red.), ale (Si) nechce rozvrat - pouze řád a kontrolu," píše The Guardian. To podle něj ale neznamená, že tento přístup není riskantní. Existují totiž názory, že moc stávajícího prezidenta je sice nyní pevná, avšak útok na veškeré aspekty života v Číně by mohl z dlouhodobého hlediska vést k nestabilitě, uvádí britský server. Konstatuje, že tento vývoj není pro zemi dobrý a to, že situace není tak špatná jako za kulturní revoluce, je jen slabá útěcha.

Související

Tomáš Zdechovský Komentář

Evropa se musí lépe bránit ruskému a čínskému vměšování

Zahraniční zásahy do demokratických procesů zvláště ze strany Ruska a Číny představují rostoucí hrozbu pro bezpečnost členských států i EU jako celku, zejména v souvislosti s opravdu překotným technologickým rozvojem a probíhající válkou odehrávající se těsně za hranicemi EU. Evropská lidová strana (EPP GROUP in the EP), která je nejsilnější frakcí v Evropském parlamentu, usilovně bojuje proti vměšování Ruska a Číny do demokratických procesů v zemích EU.

Více souvisejících

Čína Si Ťin-pching lidská práva Mao Ce-Tung

Aktuálně se děje

před 24 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Paul Auster

Zemřel slavný americký spisovatel Paul Auster

Ve věku 77 let zemřel v noci na středu ve svém bytě v newyorské čtvrti Brooklyn americký spisovatel a scenárista Paul Auster. Příčinou smrti byly komplikace spojené s rakovinou plic. Austerovo úmrtí pro deník The New York Times potvrdila Jacki Lyndenová, která se s ním přátelila.

před 1 hodinou

před 3 hodinami

včera

včera

včera

Hackeři, ilustrační foto

Hackeři nabourali web KGB, zveřejnili nabídky na spolupráci z Česka

Hackeři, sympatizující s opozicí vůči běloruskému prezidentu Alexandru Lukašenkovi, úspěšně pronikli na server tajné politické policie KGB a zveřejnili online 40 000 udání, včetně nabídek dobrovolné spolupráce, a to i od Bělorusů žijících v zahraničí, včetně Česka.

včera

Satelit, ilustrační foto

Estonsko obvinilo Rusko z rušení GPS signálů

Estonsko obvinilo Rusko z porušování mezinárodních pravidel ohledně vzdušného prostoru tím, že ruší signály navigačního systému GPS. Estonský ministr zahraničí Margus Tsahkna plánuje tuto záležitost projednat se svými partnery v NATO a Evropské unii. Informuje o tom agentura Reuters.

včera

včera

včera

Pálení čarodějnic

Pálení čarodějnic dříve a dnes. Jak se změnil tento zvyk napříč historií?

Poslední dubnovou noc nazývali naši předci nocí Filipojakubskou a spojovali ji s mnohými pověrami a zvyky, které převážně souvisely s lidovou vírou v existenci čarodějnic. Proto se také později začalo v souvislosti s 30. dubnem hovořit o pálení čarodějnic. Jak se podoba lidového svátku během historie proměnila? 

včera

Evropská Unie

Další odchod z EU? Šance jsou malé, neodejde Polsko ani Maďarsko

Odborníci z Polska vyjádřili názor, že pravděpodobnost tzv. polexitu, tedy vystoupení Polska z Evropské unie, je velmi nízká. Tento postoj zazněl v úterý, krátce před oslavami 20. výročí vstupu země do EU, informuje agentura PAP. Podobně nízká je i šance na vystoupení Maďarska.

včera

Donald Trump

Trump dostal u soudu tučnou pokutu za veřejné vyjadřování

Exprezident Spojených států Donald Trump dostal pokutu ve výši 9 000 dolarů (přibližně 211 000 Kč) za opakované porušování nařízení, které mu zakazovalo veřejně komentovat svědky, porotce a další osoby spojené s jeho soudním procesem týkajícím se údajných plateb pornoherečce za mlčenlivost.

včera

Charles Michel, Summit skupiny G7, Hirošima, Japonsko, 19.–21. května 2023

Před 20 lety se EU masivně rozšířila. Michel naznačil, kdy dojde k dalšímu přijímání států

Přijetí deseti států do EU v roce 2004 symbolizovalo odstranění železné opony a překonání historického dělení Evropy. Německý prezident Frank-Walter Steinmeier zdůraznil v úterý na konferenci "20 let Česka v EU" na Pražském hradě, že to byl zásadní průlom. Připomněl, že i tehdy existovaly obavy, zda EU bude schopna zvládnout výzvy spojené s takto rozsáhlým rozšířením.  

včera

včera

včera

včera

včera

Muž s mečem zaútočil na lidi v Londýně

Muž zaútočil s autem a mečem na lidi na severovýchodním předměstí Londýna. Uvedla to v úterý místní policie, která podezřelého zadržela. Se zraněními bylo hospitalizováno v Hainaultu pět osob, informuje BBC.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy