Druhá vlna koronaviru v Singapuru: Máme se bát zahraničních pracovníků?

KOMENTÁŘ - Singapuru nejprve svět záviděl, když zaznamenal, jak jsi dokázal hravě poradit s epidemií Covid-19. Vzápětí jej nicméně zasáhla druhá vlna a městský stát musel opět přitvrdit. Osudným se mu stali zahraniční pracovníci, čímž by se mohl stát odstrašujícím případem i pro ostatní země, které postupně začaly uvolňovat přijatá opatření. Některá fakta ale tento argument zpochybňují. Informoval o tom server abc.net.au.

V Česku se od dubna postupně začalo upouštět od omezení na hranicích. Zatímco ještě v březnu byl vstup cizinců na naše území takřka nemožný, dnes už se k nám mohou postupně některé vybrané skupiny vracet. Důvodem je mimo jiné také poptávka po takzvaných sezónních pracovnících, zejména pokud jde o zemědělství. Singapurská zkušenost by nás nicméně mohla varovat před rizikem druhé vlny nákazy, a to právě z jejich strany.

"Neměli bychom tedy raději být opatrnější?," takovou otázku si jistě začíná klást spousta z nás. Než bychom se unáhlili k dalšímu utahování pomyslných šroubů, měli bychom vzít v úvahu výrazné rozdíly mezi evropskými a asijskými zeměmi, zejména pokud jde o podmínky, v nichž zahraniční pracovníci v na první pohled prosperujícím Singapuru žijí. Právě ty se staly příčinou vzniku nového epicentra nákazy, a tudíž i její druhé vlny. Ačkoliv i u nás jsou například ukrajinští pracovníci levnou pracovní silou, ve srovnání s těmi v Singapuru mají přeci jenom výrazně lepší hygienická zázemí, a to i na ubytovnách.

Z tohoto důvodu lze konstatovat, že jediný způsob, jak vyzrát nad koronavirem, nejsou pouze plošná restriktivní opatření, omezení sociálního kontaktu a trasování kontaktů nakažených. Je nezbytně nutné vzít v úvahu další faktory a provést doslovnou revoluci i v dalších oblastech. Přestože Singapur testoval každého, kdo vykazoval symptomy zápalu plic nebo chřipky, a dezinfikoval vše, co mu přišlo pod ruku, nestačilo to.

Městský stát urychleně přijal velmi přísná opatření proti šíření nového koronaviru, která zahrnovala důsledné kontroly na hranicích, dohledávání kontaktů infikovaných a dodržování striktních karantén. Díky počátečnímu zvládnutí epidemie se stal doslova vzorem pro nemalou část zemí, které tím získaly jakýsi algoritmus pro úspěšný boj s nemocí spočívající ve čtyřech následujících bodech:

1. Připlavit si plán a co nejrychleji ho zrealizovat

2. Připravit zdravotnictví na počáteční nápor pacientů s těžkým průběhem

3. Izolace nakažených

4. Trasování kontaktů nakažených

Výše uvedené body umožnily Singapuru úspěšně bojovat s epidemií, aniž by si tím zlikvidoval ekonomiku. Většina škol, restaurací a jiných podniků mohla díky tomu zůstat otevřená. Nejinak tomu bylo i na Tchajwanu a v Jižní Korei. To, co ale vzal Singapur na lehkou váhu, byl návrat klíčových zahraničních pracovníků, na nichž je závislý. Příčinou jsou právě ony zmiňované špatné hygienické podmínky v lokalitách, v nichž se zdržují. Ty se právě staly epicentrem druhé nákazy.

Stop nesolidaritě a nadutosti! 

Podle statistik je skutečně značná část nakažených v druhé vlně mezi zahraničními pracovníky, kteří jsou často Singapurem opomíjeni, neboť jsou pro něj pouhou levnou pracovní silou. Země tak doplácí na svojí dřívější nadutost a nesolidaritu, jíž by měla dát stop. K 14. dubnu z 3 252 celkově infikovaných v Singapuru tvořili 1625, tedy necelých 50 %. Za zmínku stojí, že cizinci nepracují pouze na stavbách, nýbrž i jako pomocníci ve zdravotnictví, zejména v zařízeních pro seniory. O to větší mohou sehrát roli i v rostoucím počtu úmrtí těchto rizikových skupin. Je tomu podobně jako u nás například s Ukrajinci a Rusy.

Ti ale naštěstí nežijí mimo systém, jelikož už v minulosti český stát proti tomuto jevu, včetně jejich ilegálního najímání a vykořisťování, bojoval. Podle singapurské odborné veřejnosti je potřeba nejen efektivně bojovat proti epidemii, nýbrž i proti dřívějšímu despektu vůči zahraničním pracovníkům, kteří byli obecně vnímáni jako lidé druhé kategorie.

Tento názor vyjádřil například profesor Dale Fisher z Národní univerzity v Singapuru. Velkým rizikem je zejména koncentrace velkého množství lidí na jednom místě, a k té právě na těchto ubytovnách dochází. Singapur by se tudíž neměl stát odstrašujícím případem pro Evropu, nýbrž například pro Saúdskou Arábii, čí země Perského zálivu, které jsou také na zaměstnávání migrantů, často z Filipín, závislé.

Související

Více souvisejících

singapur pandemie Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 36 minutami

před 48 minutami

Recep Tayyip Erdogan

Erdogan: Netanjahu dosáhl takové rovně genocidy, že by mu ji záviděl i Hitler

Dnes turecký prezident Recep Tayyip Erdogan opět ostře kritizoval izraelského premiéra Benjamina Netanjahua. V reakci na izraelskou ofenzivu v Pásmu Gazy Erdogan prohlásil, že pokud jde o genocidu, dosáhl izraelský premiér takové úrovně, že by mu ji záviděl i nacistický diktátor Adolf Hitler. Informovala o tom turecká agentura Anadolu.

před 1 hodinou

MS v hokeji

Slováci nedali Kazachům šanci a porazili je 6:2, Finové si s Brity pohráli jako kočka s myší

Stejně jako v sobotu, tak i v neděli je na letošním hokejovém světovém šampionátu na program hned dvanáct zápasů. Hned polední zápas v Ostravě zajímal především naše východní sousedy Slováky, kteří opět zaplnili Ostravar Arenu. V ní viděli dominantní výkon svých miláčků, kteří nastoupili na Kazachy už v první třetině takovým způsobem, že na ně asijský soupeř nedokázal adekvátně odpovědět a nakonec prohráli vysoko 2:6. Vysokou prohru na rozdíl od jejich prvního zápasu s Kanadou si odnášejí z poledního nedělního zápasu i Britové, když je Finsko porazilo jasně 8:0. 

před 1 hodinou

Jan Bartošek

Bartošek zvažuje žalobu na Okamuru za slova o Hitlerovi

Místopředseda Poslanecké sněmovny Jan Bartošek (KDU-ČSL) uvažuje o podání žaloby v souvislosti s výroky, kterými byl minulý týden na sněmovní schůzi terčem ze strany předsedy SPD Tomia Okamury. Okamura na řečnickém pultíku Bartoška označil za "novodobého Hitlera".

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Pásmo Gazy

Počet obětí války v Gaze stoupl na 35 tisíc

Na 35.034 stoupl počet obětí války v Pásmu Gazy, která trvá již více než sedm měsíců. Uvedlo to v neděli tamní ministerstvo zdravotnictví řízené Hamásem. Většina z obětí byli civilisté, informuje agentura AFP.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Hokej, ilustrační foto

Poláci trápili obhájce bronzu z Lotyšska, USA si poradily s Němci. Dánové s přehledem přejeli Rakousko

Ostravská skupina letošního mistrovství světa v ledním hokeji měla hned ve druhý hrací den blízko k senzaci, o kterou se postarali málem nováčci z Polska. Tato země, která se v elitní divizi MS objevila po dlouhých 22 letech, totiž zaskočila hokejisty Lotyšska obhajující na tomto šampionátu bronzové medaile. V tomto utkání se skóre přelévalo ze strany na stranu, až se za stavu 4:4 šlo do prodloužení, v němž rozhodl Daugavinš. Daleko jednoznačnější duel se v Ostravě hrál v sobotu večer, kdy si Američani spravili chuť po předešlé porážce se Švédy vysokou výhrou 6:1 nad Německem. Podobně jednoznačný duel se odehrál v sobotu odpoledne i v pražské skupině, kde Dánové přehráli Rakousko 5:1. 

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Povodně

Afghánistán zasáhly masivní povodně. Mrtvých jsou stovky

Už více než 300 obětí na životech si vyžádaly záplavy v afghánských provinciích. Oznámil to v sobotu Světový potravinový program (WFP) spádující pod OSN. Úřady v zemi vyhlásily nouzový stav a do oblastí vyslaly týmy záchranářů, informuje AFP.

před 12 hodinami

před 18 hodinami

včera

Češi slaví druhou výhru. K obratu proti tvrdým Norům zavelel jubilant Červenka, jenž vyrovnal Jágra

Druhý těžký zápas ve dvou dnech museli čeští hokejisté sehrát na úvod domácího světového šampionátu. Zatímco páteční duel s Finskem gól ze hry navzdory skvělému hokeji nenabídl a rozhodnout tak musely až samostatné nájezdy, kdy ten rozhodující proměnil kapitán Roman Červenka, v sobotním duelu s Norskem padlo hned devět branek. Tento zápas ale pro Čechy nezačal nejlépe a to i přes to, že Červenka ve svém 200. zápase za národní tým otevřel skóre. Norové totiž ještě v první třetině otočili na 3:1 a Češi se dlouho následně snažili o vyrovnání. To se podařilo v bojovné druhé třetině a až ve třetí třetině se jim podařilo otočit stav zpátky na svou stranu. Zásluhou Stránského, Hájka a Paláta tak nakonec došli k výhře 6:3. 

Zdroj: David Holub

Další zprávy