Tálibán je připraven na rozhovory s Kábulem, klade si však podmínky

Povstalecké hnutí Tálibán oznámilo, že je připraveno zahájit příští měsíc s afghánskou vládou mírové rozhovory o ukončení desítky let trvajícího ozbrojeného konfliktu v zemi. Podmínkou ale je, že obě strany dokončí vzájemné propouštění vězňů a zajatců, které předpokládá dohoda uzavřená v únoru mezi Spojenými státy a Tálibánem, informovala dnes agentura AP.

Na základě dohody mezi USA a Tálibánem mělo z vládních vězení vyjít 5000 členů Tálibánu a povstalci měli na oplátku propustit 1000 zajatých členů bezpečnostních sil. Vládní vězení zatím opustilo asi 4400 členů Tálibánu a hnutí osvobodilo 864 zajatců.

Podmínečnou nabídku k zahájení dialogu zveřejnil mluvčí Tálibánu Suhajl Šahín ve čtvrtek večer na twitteru. Podle něj by jednání mohlo začít po muslimském svátku oběti. Šahín přitom slíbil, že Tálibán do té doby pustí na svobodu zbývající zajatce z řad afghánských bezpečnostních sil.

1/2The Islamic Emirate is ready to release all remaining prisoners of the other side before the eve of Eid al-Adha provided they release our prisoners as per our list already delivered to them. Likely, IEA is ready to begin intra-Afghan negotiations immediately after Eid

— Suhail Shaheen (@suhailshaheen1) July 23, 2020

Téměř 600 vězňů, o jejichž osvobození usiluje Tálibán, bylo ale podle afghánských úřadů usvědčeno z vážných zločinů a vláda se je zdráhá propustit. Kábul navrhl, že by místo sporných jmen ze seznamu afghánských vězňů osvobodil jiné zadržované členy Tálibánu, což ale hnutí odmítlo.

Podle agentury AP je nepravděpodobné, že by Kábul na propuštění vězňů odsouzených za vážné zločiny před svátkem oběti přistoupil. "Tálibán musí respektovat své závazky a zabránit propuštěným vězňům opětovné zapojení do násilných akcí," řekl v reakci na Šahínův tweet mluvčí afghánské Národní bezpečnostní rady Džavíd Fajsal. "Zastavte násilí, abychom mohli co nejdříve začít vnitroafghánské rozhovory," dodal.

Tálibán, který má svůj politický úřad v katarské metropoli Dauhá, již zveřejnil složení svého dvacetičlenného vyjednávacího týmu pro rozhovory s afghánskou vládou. Do týmu, v jehož čele stojí jeden ze zakladatelů Tálibánu mulla Abdul Ghání Baradar, bylo jmenováno několik vedoucích představitelů hnutí. Podle dřívějších vyjádření povstalců to znamená, že tým může mluvit za celé hnutí Tálibán, které má řadu frakcí.

O sestavě vládní rady pro mírové rozhovory ještě nebylo rozhodnuto. Radu vede kandidát z loňských prezidentských voleb Abdulláh Abdulláh, který skončil v hlasování těsně za prezidentem Ašrafem Ghaním. Proti výsledkům voleb protestoval a prohlásil se sám vítězem, později ale s Ghaním podepsal dohodu o dělbě moci.

Spojené státy podepsaly s Tálibánem 29. února v katarském Dauhá dohodu, která předpokládá, že se z Afghánistánu do 14 měsíců stáhnou zahraniční vojáci. Hnutí na oplátku slíbilo, že nedovolí svým členům a ani jiným organizacím využívat afghánské území k útokům na USA a jejich spojence. Dohoda rovněž předpokládá zahájení vnitroafghánských rozhovorů po výměně vězňů mezi afghánskou vládou a Tálibánem.

Související

Více souvisejících

Tálibán Afghanistán Ašraf Ghání (prezident Afghánistánu) Abdulláh Abdulláh

Aktuálně se děje

před 52 minutami

Evropská Unie

Další odchod z EU? Šance jsou malé, neodejde Polsko ani Maďarsko

Odborníci z Polska vyjádřili názor, že pravděpodobnost tzv. polexitu, tedy vystoupení Polska z Evropské unie, je velmi nízká. Tento postoj zazněl v úterý, krátce před oslavami 20. výročí vstupu země do EU, informuje agentura PAP. Podobně nízká je i šance na vystoupení Maďarska.

před 1 hodinou

Donald Trump

Trump dostal u soudu tučnou pokutu za veřejné vyjadřování

Exprezident Spojených států Donald Trump dostal pokutu ve výši 9 000 dolarů (přibližně 211 000 Kč) za opakované porušování nařízení, které mu zakazovalo veřejně komentovat svědky, porotce a další osoby spojené s jeho soudním procesem týkajícím se údajných plateb pornoherečce za mlčenlivost.

před 2 hodinami

Charles Michel, Summit skupiny G7, Hirošima, Japonsko, 19.–21. května 2023

Před 20 lety se EU masivně rozšířila. Michel naznačil, kdy dojde k dalšímu přijímání států

Přijetí deseti států do EU v roce 2004 symbolizovalo odstranění železné opony a překonání historického dělení Evropy. Německý prezident Frank-Walter Steinmeier zdůraznil v úterý na konferenci "20 let Česka v EU" na Pražském hradě, že to byl zásadní průlom. Připomněl, že i tehdy existovaly obavy, zda EU bude schopna zvládnout výzvy spojené s takto rozsáhlým rozšířením.  

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Ilustrační fotografie

Muž s mečem zaútočil na lidi v Londýně

Muž zaútočil s autem a mečem na lidi na severovýchodním předměstí Londýna. Uvedla to v úterý místní policie, která podezřelého zadržela. Se zraněními bylo hospitalizováno v Hainaultu pět osob, informuje BBC.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

Rusové zasáhli Oděsu raketami. Čtyři mrtví, 20 zraněných

Podle náčelníka Oděské regionální vojenské správy Olega Kipera, došlo večer 29. dubna k ruskému raketovému útoku na Oděsu. Vyžádal si oběti a zraněné.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy