Teherán žádá RB OSN, aby odsoudila vraždu íránského jaderného fyzika

Írán vyzval Radu bezpečnosti OSN, aby odsoudila vraždu prominentního íránského jaderného fyzika Mohsena Fachrízádeha a aby podnikla kroky proti pachatelům. Íránský prezident Hasan Rúhání dnes z činu obvinil Spojené státy a Izrael a stejně jako duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí pohrozil odvetou. Íránský vyslanec u OSN upozornil, že Teherán si vyhrazuje právo podniknout "veškerá nezbytná opatření".

Generální tajemník OSN António Guterres podle svého mluvčího vyzval ke zdrženlivosti a poukázal na potřebu vyhnout se krokům, které by vedly k eskalaci napětí v regionu. Informovala o tom agentura Reuters.

"Bezohledné ruce globální arogance, jejímž žoldákem je uzurpátorský sionistický režim, jsou potřísněny krví syna tohoto národa," uvedl Rúhání v prohlášení, které zveřejnil jeho úřad. Íránští politici výraz "globální arogance" používají pro Spojené státy a termín "uzurpátorský sionistický režim" pro Izrael.

Fachrízádeh měl podle západních tajných služeb na starosti tajný íránský jaderný program. Rúhání ho označil za "mučedníka" a zdůraznil, že jeho smrt nezastaví úspěchy Teheránu.

Terrorists murdered an eminent Iranian scientist today. This cowardice—with serious indications of Israeli role—shows desperate warmongering of perpetratorsIran calls on int'l community—and especially EU—to end their shameful double standards & condemn this act of state terror.

— Javad Zarif (@JZarif) November 27, 2020

Alí Chameneí vybídl k potrestání těch, kteří vraždu zosnovali a provedli. Neuvedl ale, kdo by to měl být. O Fachrízádehovi hovořil jako o prominentním a význačném jaderném vědci.

Íránsky vyslanec u OSN uvedl, že existují "vážné známky" toho, že za vraždu je zodpovědný Izrael. "Írán si vyhrazuje právo podniknout veškerá nezbytná opatření k ochraně svých lidí a k zabezpečení svých zájmů," napsal v dopisu pro Guterrese a Radu bezpečnosti OSN. Varoval rovněž před jakýmikoliv nezodpovědnými opatřeními ze strany Spojených států a Izraele vůči Íránu, a to "zejména během zbývajícího období současné administrativy USA".

Izraelský ministr pro záležitosti židovských osad Cachi Hanegbi prohlásil, že netuší, kdo íránského fyzika zabil. "Nevím, kdo to udělal. A není to tak, že nemluvím, protože mne váže zodpovědnost. Opravdu to netuším," prohlásil Hanegbi, který patří k vládní straně Likud a je považován za premiérova blízkého spolupracovníka. Je zatím jediný, kdo se v Izraeli k věci vyjádřil.

Podle dnešní zprávy izraelského televizního kanálu N12, na kterou se odvolává agentura Reuters, ale uvedl v pohotovost svá diplomatická zastoupení na celém světě. Židovský stát byl podezírán z vražd vědců před deseti lety, kdy panovalo napětí kolem íránského jaderného programu. Páteční čin nesl znaky pečlivě naplánovaného přepadení ve vojenském stylu, uvedla agentura AP.

Fachrízádeh podlehl v nemocnici zraněním, která utrpěl při pátečním útoku nedaleko Teheránu. Západní zdroje Fachrízádeha označují za šéfa íránského programu jaderných zbraní. Útok na auto s Fachrízádehem a jeho ochrankou se odehrál ve městě Ábsard východně od Teheránu. Svědci nejprve slyšeli výbuch a pak střelbu. Kromě Fachrízádeha byli zraněni i jeho strážci.

Agentura Reuters napsala, že do Perského zálivu tento týden jen několik dní před smrtí předního jaderného vědce připlula americká letadlová loď USS Nimitz. Americké námořnictvo dnes ale uvedlo, že její vyslání s žádnou konkrétní hrozbou nesouvisí.

Smrt Fachrízádeha by mohla vyvolat konfrontaci mezi Íránem a jeho protivníky v posledních týdnech vlády amerického prezidenta Donalda Trumpa, napsala agentura Reuters. Zároveň může zkomplikovat jakékoli úsilí nově zvoleného prezidenta Joea Bidena o zmírňování amerických sankcí proti Íránu, které zahájil už Barack Obama.

To nebyl útok jen na profesora, ale na diplomatické úsilí, které měly obě země vyvinout poté, co se Joe Biden ujme úřadu," uvedl na twitteru politolog íránského původu Mohsen Milani z univerzity v Tampě na Floridě. Podobně to podle agentury DPA vidí prominentní íránská novinářka Sahra Asghariová: "Útok byl cenou, kterou Írán musel zaplatit za Trumpovu volební porážku."

Související

Více souvisejících

Írán António Guterres Mohsen Fachrízádeh (fyzik) OSN Izrael Hasan Rúhání Alí Chameneí (íránský ajatolláh) Americká armáda (U.S. Navy) USS Nimitz USA (Spojené státy americké) Donald Trump Joe Biden

Aktuálně se děje

před 37 minutami

Charles Michel, Summit skupiny G7, Hirošima, Japonsko, 19.–21. května 2023

Před 20 lety se EU masivně rozšířila. Michel naznačil, kdy dojde k dalšímu přijímání států

Přijetí deseti států do EU v roce 2004 symbolizovalo odstranění železné opony a překonání historického dělení Evropy. Německý prezident Frank-Walter Steinmeier zdůraznil v úterý na konferenci "20 let Česka v EU" na Pražském hradě, že to byl zásadní průlom. Připomněl, že i tehdy existovaly obavy, zda EU bude schopna zvládnout výzvy spojené s takto rozsáhlým rozšířením.  

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Ilustrační fotografie

Muž s mečem zaútočil na lidi v Londýně

Muž zaútočil s autem a mečem na lidi na severovýchodním předměstí Londýna. Uvedla to v úterý místní policie, která podezřelého zadržela. Se zraněními bylo hospitalizováno v Hainaultu pět osob, informuje BBC.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 10 hodinami

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

Dnes je Mezinárodní den tance. Kdy a jak začali lidé tančit?

Tanec je starý tak jako samo lidstvo. Během dlouhé historie prošel tanec vývojem a mnoha proměnami. Vznikly jeho specifické podoby pojící se s obdobími v roce, důležitými okamžiky v životě člověka nebo nejrůznějšími rituály. Pomocí tance se vyjadřovaly emoce či národní identita. Jaká je historie tance, který má dnes svůj mezinárodní den?

Zdroj: Lucie Žáková

Další zprávy