Tisíce růžových medúz zaplavily filipínské pobřeží. Biolog vysvětluje proč

Pláže filipínského ostrova Palawan bývaly oblíbeným cílem turistů, ale když jsou nyní kvůli koronaviru prázdné, zabrala je opět příroda - a zbarvila na růžovo. Biologové zjistili, že se k pobřeží vrátily tisíce růžových medúz, které odtud vyhnala lidská aktivita.

Medúzy rodu kořenoústka s latinským názvem Crambione mastigophora nyní stoupají blíž k hladině, protože už se ve svém přirozeném prostředí necítí ohrožené. Vědci předpokládají, že se dosud držely blíž u mořského dna kvůli přítomnosti turistů, píše Daily Mail.

Na Filipínách je kvůli šíření koronaviru vyhlášena celostátní karanténa. První případ nákazy tu byl potvrzen 30. ledna a od té doby se nakazilo více než 2300 osob, z nichž zhruba stovka zemřela.

Sheldon Rey Boco z Griffithovy univerzity v Austrálii zveřejnil video, které natočil 23. března na pláži Corong Corong na Palawanu. "Medúzy evidentně omezení kvůli covid-19 nijak nepostihlo," napsal k němu.

Jellyfish certainly are not affected by #COVID19 restrictions. Here is a bloom of #jellyfish medusae of the tomato ? jelly, Crambione cf. mastigophora in El Nido, S. Philippines ?? ? Alimar Amor 23 March 2020 pic.twitter.com/5avr1ptJdy

— Sheldon Rey Boco (@SheldonRey) March 28, 2020

Benny Antiporda z filipínského ministerstva životního prostředí a přírodních zdrojů uvedl, že hejna medúz mohly k pobřeží zanést mořské proudy a karanténa zabránila místním obyvatelům a turistům je zahnat.

Podle mořského biologa Ryana Baringa se medúzy mohou obvykle zdržovat hlouběji u dna, aby se vyhnuly davům turistů. Nyní, když jsou pláže prázdné, jim nic nebrání plavat, kam se jim zachce, dodal.

Související

medúzy, ilustrační fotografie

Nejen hadi vás mohou připravit o život. Jedovatí jsou i měkkýši a medúzy

Pokud se někteří z vás chystají vyrazit za exotikou, jistě vás okamžitě napadne, že možná budete mít tu čest s jedovatými hady, pavouky, či žábami. Avšak málokdo ví, že smrt na něj může čekat nikoliv jenom v džungli, nýbrž i v moři. Způsobit jí mohou jak jedovaté medúzy, tak i měkkýši schovaní pod na první pohled překrásnými ulitami. Informoval o tom server 21stoleti.cz.

Více souvisejících

medúzy Filipíny zajímavosti Moře Příroda Turisté

Aktuálně se děje

včera

včera

Teroristé Hamásu

Návrh dohody o příměří má tři fáze, tvrdí Hamás

Návrh dohody o příměří v pásmu Gazy, s níž souhlasilo palestinské hnutí Hamás, má tři fáze a každá trvá 42 dní. Uvedl to v pondělí vysoce postavený představitel Hamásu Chalíl Hajjá v rozhovoru pro katarskou televizi Al-Džazíra, píše agentura Reuters.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Chřestýš

Extrémní změny počasí povedou k masové migraci. Vědci varují před rozšířením jedovatých hadů

Podle nové studie, na kterou upozornil server The Guardian, se očekává, že změna klimatu povede k masové migraci jedovatých hadů do nových oblastí a zemí, které na to nejsou připravené. To zvýší zranitelnost obyvatel vůči uštknutí hady. Vědci ve studii modelovali možné geografické rozšíření 209 druhů jedovatých hadů, které mohou ohrozit lidský život. Závěry ukazují, že největší riziko nesou lidé v nízkopříjmových zemích v jižní a jihovýchodní Asii a v částech Afriky.

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Rusko vyhlašuje cvičení. Použije jaderné zbraně

Ruské ministerstvo obrany v pondělí oznámilo, že uspořádá cvičení s taktickými jadernými zbraněmi. Před několika dny Kreml rozzlobeně reagoval na komentáře vysokých západních představitelů o válce na Ukrajině.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Netanjahu: Pokud se neubráníme sami, nikdo nás neubrání. Zvládneme to i sami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu odmítl tlak mezinárodního společenství, které požaduje pozastavení válečného tažení v Pásmu Gazy. Podle agentur AP a DPA zdůraznil, že Izrael má schopnost bránit se sám, pokud bude potřeba.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy