Tokio hlásí pátý den v řadě více než 3000 případů koronaviru

Japonské Tokio, které hostí letní olympijské hry, zaznamenalo už popáté v řadě více než 3000 nově potvrzených případů infekce koronavirem za den. Informovala o tom dnes agentura Kjódó, podle níž testy nově odhalily nákazu u 3058 lidí.

Dosud nejvyšší denní přírůstek město oznámilo v sobotu, kdy úřady ohlásily 4058 infekcí. Dosavadní denní maximum překonala v sobotu i celá země, která zaznamenala 12.341 infikovaných.

Japonsku se zatím dařilo držet koronavirus relativně pod kontrolou, v poslední době se ovšem potýká s vysoce nakažlivou variantou delta. V lidech současná situace budí obavy z toho, že by se olympijské hry mohly stát epicentrem šíření nákazy, poznamenala Kjódó.

Organizátoři olympiády však tvrdí, že mezi nárůstem počtu případů koronaviru v zemi a hrami neexistuje spojení. "Provádíme více než 30.000 testů každý den, rychle izolujeme jakékoliv pozitivní případy a podnikáme náležité kroky, abychom zabránili šíření viru," uvedl dnes výkonný ředitel organizačního výboru Toširo Muto.

Souvislost mezi olympijskými hrami a tempem šíření infekce v zemi popírá rovněž japonský premiér Jošihide Suga. Podle guvernérky města Juriko Koikeové vysoká sledovanost televize nasvědčuje tomu, že lidé vyslyšeli výzvy a zůstávají doma.

Někteří odborníci se však domnívají, že slavnostní nálada sportovního svátku vede k tomu, že veřejnost je k pandemii lhostejnější, uvedla už v sobotu agentura. Mnoho lidí se podle ní sešlo u olympijských sportovišť, aby si užili atmosféru, byť hlediště jsou pro diváky uzavřená.

Organizátoři olympiády dnes oznámili 18 detekovaných případů koronaviru v souvislosti s hrami - v jednom případě je nakažený sportovec nebo sportovkyně ze zahraničí. Celkem se v souvislosti s olympiádou infikovalo dosud 259 osob.

V Japonsku, které má zhruba 126 milionů obyvatel, se od začátku pandemie podle dat americké Univerzity Johnse Hopkinse (JHU) prokázalo přes 927.058 případů infekce a 15.206 lidí tam po koronavirem zemřelo.

Související

Japonská armáda, ilustrační foto

U Japonska při výcviku havarovaly dva vojenské vrtulníky

Jeden člověk zahynul a sedm se pohřešovalo poté, co se nad Tichým oceánem zřítily dva vrtulníky japonského námořnictva. K neštěstí údajně došlo během nočních cvičení. Původně bylo hlášeno, že jeden z vojáků byl vytažen z vody, ale vojenský mluvčí později oznámil, že osoba zemřela. Pátrání po ostatních pokračuje.

Více souvisejících

Japonsko Tokio Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 54 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

před 3 hodinami

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Ebráhím Raísí

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

před 11 hodinami

Íránský prezident Ebráhím Raísí zemřel při pádu vrtulníku. Uhořel i ministr zahraničí

Íránský prezident Ebráhím Raísí a ministr zahraničních věcí Hosejn Amír Abdollahján zahynuli při pádu vrtulníku, který se v neděli v husté mlze zhroutil v hornatém terénu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy