U Galapág ztroskotala nákladní loď. Unikátní ekosystém v ohrožení, zasahuje armáda

Na Galapágách se v neděli potopila nákladní loď s více než dvěma tisíci litry nafty na palubě. Ekvádor proto přijal opatření, která mají zabránit poškození unikátního ekosystému na tomto souostroví v Tichém oceánu, informovala dnes agentura AFP. Správci galapážského národního parku už na hladinu spustily norné stěny a rozmístily do moře savé látky.

Ekvádorská vláda podle ministra životního prostředí Raúla Ledesmy Huerty přijala "okamžitá" opatření, aby zabránila úniku nafty z havarované lodi. Správa Národního parku Galapágy na twitteru uvedla, že ve spolupráci s armádou spustila na vodu norné stěny a rozmístila absorpční materiály.

#SanCristóbal| El @parquegalapagos y @armada_ecuador colocan barreras de contención y paños absorbentes para reducir el riesgo ambiental por hundimiento de gabarra Orca, con 600 galones de diesel almacenados. Desde #SantaCruz se dispone el envío de material de contingencia. pic.twitter.com/nQ0aRVug8I

— Parque Galápagos (@parquegalapagos) December 22, 2019

Podle národního parku loď Orca havarovala v přístavu na ostrově San Cristóbal, který leží ve východní části souostroví Galapágy. Na plavidlo spadl jeřáb, který na něj překládal kontejner. Na palubě lodi bylo 600 galonů, tedy asi 2500 litrů nafty. Při nehodě utrpěl zranění jeden člověk.

Galapážské souostroví je izolovanou přírodní rezervací v Tichém oceánu vzdálenou asi 1000 kilometrů od břehů Ekvádoru, kterému patří. Tvoří je asi 130 ostrovů, na kterých žijí endemické druhy, tedy zvířata, která se vyskytují pouze tam.

Souostroví je jedním z nejzranitelnějších ekosystémů na světě. Od roku 1978 je na seznamu světového přírodního dědictví UNESCO. Žijí zde například tučňáci, leguáni a obří suchozemské želvy.

Související

Želvy

Na Galapágy se vrátila želva, která pomohla zachránit svůj poddruh

Do volné přírody na jednom z Galapážských ostrovů vypustili ekvádorští ochranáři patnáct samců želv sloních, kteří v uplynulých desítkách let pomáhali se záchranou svého druhu. Byl mezi nimi i více než stoletý Diego, jemuž je připisován hlavní podíl na záchraně poddruhu chelonoidis nigra hoodensis, informovala dnes agentura Reuters.

Více souvisejících

galapágy ekologická havárie Lodní nehody Příroda ekvádor

Aktuálně se děje

před 38 minutami

před 57 minutami

Aktualizováno před 1 hodinou

před 1 hodinou

Robert Fico

Atentátník na Fica se sám stal terčem útoku

Údajný útočník, který ve středu střílel na slovenského premiéra Roberta Fica, se v roce 2016 stal sám terčem útoku. Juraj Cintula tehdy pracoval jako ochranka obchodního domu ve městě Levice.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Aktualizováno před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Vlastimil Harapes

Zemřel známý baletní mistr Vlastimil Harapes

Česko zasáhla ve středu smutná zpráva. Ve věku 77 let zemřel tanečník a herec Vlastimil Harapes. O jeho úmrtí informovalo Národní divadlo. Harapes v poslední době bojoval s vážnými zdravotními problémy. 

před 4 hodinami

Aktualizováno před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Česká televize, ilustrační foto

Ministerstvo kultury navrhlo od příštího roku zvýšení koncesionářských poplatků

Česká televize získá příští rok díky zvýšení koncesionářských poplatků navíc 865 milionů korun a Český rozhlas si polepší o 331 milionů korun. Ministerstvo kultury navrhuje od roku 2025 zvýšit televizní poplatek o 15 Kč na 150 Kč měsíčně a rozhlasový poplatek o 10 Kč na 55 Kč měsíčně, jak uvedl ministr kultury Martin Baxa (ODS) na dnešní tiskové konferenci. 

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Češi začnou nejvíce umírat na rakovinu, varují lékaři. Onemocní jí polovina lidí

Podle onkologů bude rakovina v roce 2030 nejčastější příčinou úmrtí v České republice. V současnosti vedou onemocnění srdce, ale nádory již nyní způsobují přibližně 28.000 úmrtí ročně, což představuje čtvrtinu všech úmrtí.

Zdroj: Karolína Svobodová

Další zprávy