Uzbecká tajná služba údajně využívá komerční hackerské programy

Uzbecká tajná služba použila komerčně dostupné počítačové špionážní programy k řadě útoků proti opozičním aktivistům a disidentům, upozornila moskevská firma Kaspersky Lab zaměřená na počítačovou bezpečnost. Zjištění podle agentury Reuters svědčí o tom, že vlády po celém světě jsou ochotny nakupovat sofistikované hackerské nástroje a odborné znalosti k tomu, aby špehovaly politické soupeře.

Výzkumník Kaspersky Lab Brian Bartholomew na konferenci v Londýně uvedl, že za útoky stála jednotka 02616 uzbecké Služby národní bezpečnosti, naposledy přejmenovaná na Službu státní bezpečnosti, která v zahraničí bývá stále označována anglickou zkratkou NSS.

NSS se podle dvou lidí obeznámených s útoky zaměřila na regionální zpravodajské servery Fergana News, Eltuz, Centre1 a Palestine Chronicle, které informují o uzbecké vládě.

Bartholomew na konferenci Virus Bulletin prohlásil, že je schopen tyto aktivity připsat NSS vinou chyb, jichž se hackeři dopustili při mazání svých stop na internetu.

V jednom případu šlo útok vysledoval až k doméně registrované na jméno O. T. Chodžakbarov, který v adresáři uvedl jako svou organizaci "vojenský útvar 02616". Podle veřejně dostupného uzbeckého obchodního rejstříku je útvar 02616 státní organizací a Omonilachon Tulkunovič Chodžakbarov byl v roce 2005 uveden jako důstojník NSS v prezidentském výnosu o vyznamenání.

NSS neodpověděla na otázky položené prostřednictvím uzbeckého ministerstva zahraničí a Reuters nedokázal získat Chodžakbarovovo vyjádření. Ani uzbecká prezidentská kancelář na dotazy neodpověděla.

Podle Kaspersky Lab jednotka 02616 útoky prováděla za pomoci softwaru od německé firmy FinFisher. Ani ta nereagovala na žádosti o vyjádření.

Maily od italského prodejce počítačových programů Hacking Team, zveřejněné na WikiLeaks v roce 2015, ukázaly, že zákazníkem byla NSS. Letos se firma stala součástí švýcarsko-italské společnosti Memento Labs. Její šéf Paolo Lezzi tvrdí, že uzbecká vláda není v současnosti zákazníkem a že neví o dřívějších operacích Hacking Teamu.

Uzbekistán, postsovětská středoasijská země s 32 miliony obyvatel, se od smrti prezidenta Islama Karimova v roce 2016 snaží zlepšit svou pověst. Vláda je však pravidelně kritizována ochránci lidských práv za kroky proti disidentům a objevují se zprávy o mučení a špehování mimo jiné novinářů.

Claudio Guarnieri z Amnesty International uvedl, že uzbecké úřady jsou známé tím, že kybernetické útoky zaměřují na kritiky vládní politiky ve snaze diskreditovat je kompromitujícím materiálem. Bartholomew odmítl upřesnit, kdo se stal terčem NSS; řekl jen, že jednotka útočí na ochránce lidských práv, novináře a disidenty.

Kromě nákupu hackerských nástrojů začala jednotka 02616 v říjnu 2018 vyvíjet vlastní program zaměřený na pronikání do počítačů a mobilních telefonů, tvrdí Bartholomew. Země, jako je Uzbekistán, se obracejí nejprve na externí prodejce, aby rychle zdokonalily své možnosti pronikat do cizích počítačů, ale "vždy usilují o větší nezávislost", uvedl výzkumník Bill Marczak z kanadské skupiny Citizen Lab.

Související

Petr Fiala

Fiala uzavírá cestu po Asii v Uzbekistánu, připojil se k němu Kupka

Premiér Petra Fiala (ODS) dnes uzavírá svou cestu po Asii na návštěvě Uzbekistánu, kde se k české delegaci připojil také ministr dopravy a Fialův spolustraník Martin Kupka. Oba politici se snažili místní představitele přesvědčit k investici do dopravních prostředků z České republiky. 

Více souvisejících

uzbekistán Hackeři

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační foto

Chcete se nám mstít? ICC varoval před odvetou vůči soudu

Prokurátoři Mezinárodního trestního soudu (ICC) v Haagu v pátek varovali před jednotlivci, kteří hrozí odvetou vůči soudu nebo jeho zaměstnancům. Takové jednání může podle ICC představovat trestný čin vůči výkonu spravedlnosti, informuje agentura AFP.

včera

Viktor Orbán /Fidesz/, maďarský premiér

Evropa si v současné době hraje s ohněm, varuje Orbán

Předseda maďarské vlády Viktor Orbán v pátečním rozhovoru pro veřejnoprávní rozhlas Kossuth Radio zdůraznil, že Evropa si v současné době hraje s ohněm ve vztahu k otázce války a míru. Maďarsko podle něj odmítá být vtáhnuté do konfliktu.

včera

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Velmi důležité, velmi nebezpečné. Kreml zareagoval na návrhy Camerona a Macrona

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov v pátek vyjádřil znepokojení nad slovy britského ministra zahraničních věcí Davida Camerona, který hovořil o právu Kyjeva útočit na ruské objekty s britskými zbraněmi. Podobně reagoval na slova francouzského prezidenta Emmanuela Macrona o možnosti vyslání vojáků na Ukrajinu, informuje agentura Reuters.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ministerstvo zahraničí, ilustrační fotografie.

Česko vyzývá Rusko, aby přestalo s kybernetickými útoky

Česko společně s EU, NATO a dalšími mezinárodními partnery odsuzuje aktivity ruského státního aktéra APT28, uvedlo ministerstvo zahraničí v pátek. APT28 je spojován s ruskou vojenskou rozvědkou GRU a dlouhodobě provádí kyberšpionážní kampaň v evropských zemích.

včera

včera

včera

včera

Napětí v Nigeru: Ruští vojáci vstoupili na základnu, kde sídlí americká armáda

Podle vysokého představitele obrany USA vstoupil ruský vojenský personál na leteckou základnu v Nigeru, kde jsou umístěny americké jednotky. Tento krok následuje po rozhodnutí nigerské junty zbavit se americké síly.

Zdroj: Julie Jarošová

Další zprávy