V Almaty bylo zadrženo dalších přes 2000 účastníků nepokojů

V největším kazachstánském městě Almaty bylo za poslední den zadrženo dalších 2159 účastníků nepokojů, které začátkem tohoto měsíce propukly původně jako protesty proti zdražení paliva a rozšířily se do řady kazachstánských měst. Přestože situace ve městě je stabilizovaná, platí zde stále mimořádný stav a zákaz vycházení. Dnes o tom informovala agentura Interfax.

Zadržení se podle vedení města dopustili rabování nebo jiné nezákonné činnosti. Vedení města doplnilo, že ve dvou čtvrtích bylo zabaveno 67 střelných zbraní a množství nábojů.

Dohromady bylo v Kazachstánu v souvislosti s nepokoji zatčeno již zhruba 16.000 lidí. Tamní úřady ve čtvrtek informovaly, že ve většině správních celků byl ukončen stav protiteroristické operace. Výjimku tvoří mimo jiné právě město Almaty, které bylo minulý týden ohniskem nepokojů.

Ve čtvrtek začali vojáci z Ruska a dalších postsovětských zemí nasazení v Kazachstánu předávat objekty, které v posledních dnech chránili, členům kazachstánských bezpečnostních složek. Stahování cizích vojáků vyslaných minulý týden do Kazachstánu má být završeno do 19. ledna.

Nepokoje původně začaly 2. ledna jako protesty proti zdražování paliva, demonstranti ale zaútočili i na vládní budovy v několika městech. Ruská a místní média v neděli s odkazem na zdravotníky uvedla, že o život přišlo 164 lidí. Kazachstánské úřady udávají, že střety si vyžádaly životy také 16 příslušníků bezpečnostních sil. Prezident Kasym-Žomart Tokajev tvrdí, že mezi protestujícími byli teroristé z různých středoasijských zemí, z Afghánistánu a z Blízkého východu.

Související

Více souvisejících

kazachstán

Aktuálně se děje

před 53 minutami

před 1 hodinou

Josef Středula

Odbory budou ještě během května protestovat proti vládním krokům

Odbory svolaly na úterý 21. května protest v Praze, oznámila Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS) na webu. Zástupci zaměstnanců se chtějí vymezit proti chystaným změnám v zákoníku práce či důchodech, například proti propuštění bez udání důvodu či prodlužování věku odchodu do penze.

Aktualizováno před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Jan Lipavský

Lipavský potvrdil, že Česko odvolalo velvyslance z Ruska

Vláda odvolala velvyslance Vítězslava Pivoňku z Ruska, uvedl ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) v nedělním vydání diskuzního pořadu Za pět minut dvanáct na televizi Nova. Šéf diplomacie zdůraznil, že Česko tak nebude nikdo reprezentovat na úterní inauguraci ruského prezidenta Vladimira Putina. 

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Volodymyr Zelenskyj

Ukrajinci poklekávají jedině k modlitbě, vzkázal Zelenskyj do Ruska

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v neděli na pravoslavné Velikonoce prohlásil, že Ukrajinci poklekávají jedině k modlitbě. V projevu vyzval spoluobčany, aby se modlili za sebe navzájem a za vojáky na frontě. Kyjev už déle než dva roky vzdoruje ruské agresi, jde o třetí velikonoční svátky během probíhající války. 

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Zničená Ukrajina.

Ukrajině hrozí porážka kvůli váhající Evropě, tvrdí analýza z Německa

Rusko pod vedením Vladimira Putina sice ekonomicky i technicky oproti NATO ztrácí, přesto válku na Ukrajině vyhraje, domnívá se německý novinář Christoph von Marschall. Napsal to v analýze pro týdeník Focus a deník Tagesspiegel. Podle jeho názoru se může opakovat scénář z Afghánistánu, který západní spojenci v roce 2021 opustili a ponechali napospas Tálibánu. 

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Ukrajinské migranty Česko potřebuje. Vyplácí se nám

Nepřijímat migranty – ani ty z oblastí válečných konfliktů, ani ty ekonomické, zkrátka nikoho. Takové hlasy se ozývají ze širokého spektra rádoby vlasteneckých či populistických stran. Takové tunelové vidění ale zcela ignoruje fakta a ekonomickou realitu. Data ukazují, že se migrace Česku vyplácí.

Zdroj: Petr Nutil

Další zprávy