V Asii se objevují druhé vlny covid-19. Možná ukazují, že se koronaviru nezbavíme

V Hongkongu, Jižní Koreji a Číně, které byly v Asii v boji proti koronaviru nejúspěšnější díky směsici opatření sahajících od přísné karantény až po rychlé testování, se nyní objevují nové případy nákazy. Mohou posloužit jako varování, že covid-19 může být téměř nemožné zcela vyhladit, napsal server agentury Bloomberg.

Je to bolestivá připomínka, že otevírání zemí a obnovení normálního života lidí může provázet výskyt nových, nevystopovatelných ohnisek nákazy - a to dokonce i po delší době bez nových případů. Vědci už varovali, že tato nemoc možná nikdy nezmizí, protože se skrývá v některých lidech, u nichž se ale neprojeví žádné známky onemocnění.

"S ohledem na asymptomatickou populaci se budou tyto případy objevovat z nečekaných zdrojů," tvrdí Nicholas Thomas, profesor veřejného zdraví na Hongkongské univerzitě. "Restartování jednotlivých zemí nevyhnutelně povede k objevení dalších případů," dodal.

V Hongkongu tento týden 66letá pacientka, která v poslední době nikam necestovala, ukončila 23 dní trvající období bez nových případů nákazy. Nyní už se potvrdilo, že se nakazili také někteří členové její rodiny a panují obavy, že mohla roznést koronavirus i mezi další obyvatele města, když se pohybovala v rušných hongkongských ulicích, než se u ní nemoc projevila a potvrdila.

Na čínské pevnině přimělo více než 20 nových případů nákazy v severovýchodní části země místní úřady vyhlásit omezení pohybu ve dvou městech. A ve třech městech s celkem 13 milióny obyvatel se znovu uzavřely školy, do nichž se sotva vrátili studenti.

Nedaleko od nového čínského ohniska zaznamenala Jižní Korea více než 100 nových případů v několika nočních klubech, kam chodí homosexuální zákazníci. Zdravotníci se snaží otestovat více než 5500 lidí, kteří od konce dubna tyto kluby navštívili, ale někteří se bojí přihlásit vzhledem k přetrvávající homofobii v zemi.

"Nyní už je dokázáno, že tato epidemie má velmi dlouhý dozvuk," řekl Wu Cun-jou, hlavní epidemiolog čínského Střediska pro kontrolu a prevenci nemocí. Sdílí tak sílící názor, že virus jen tak nezmizí, na rozdíl od svého blízkého bratrance, který v roce 2003 způsobil epidemii nemoci SARS, jíž se v Asii nakazilo zhruba 8000 lidí.

Lidé s nemocí SARS byli ihned a viditelně nemocní - a jakmile byli umístěni do karantény a léčby, šíření choroby se zastavilo.

Ale koronavirus způsobující covid-19 se u mnoha lidí projevuje jen mizivými, žádnými, nebo nezvyklými symptomy. Proto je pravděpodobné, že budou přetrvávat nezjištěné řetězce nákazy, a stejně jako v případě chřipky může počet nakažených sezónně kolísat.

"Musíme najít způsoby, jak prozatím s koronavirem žít. Tohle je teď nový 'normální stav'," upozornil Takeši Kasai, regionální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) pro oblast západního Pacifiku. "Dokud bude v našem propojeném světě tento virus kolovat, a dokud nebudeme mít bezpečnou a účinnou vakcínu, všichni budou nadále ohrožení," dodal.

Po celém světě se nyní pracuje na vývoji více než stovky vakcín, ale experti varují, že může trvat nejméně rok, než bude některá z nich připravena k použití.

Související

Tibetský duchovní vůdce Dalajláma Rozhovor

Povstání Tibeťanů proti čínské armádě vypuklo před 65 lety. Spustila jej fáma, uvádí odborník Kučera

Před 65 lety, 10. března 1959, vypuklo v tibetské Lhase rozsáhlé povstání. Přestože odpor místního obyvatelstva proti čínské nadvládě sílil již delší dobu, bezprostřední rozbuškou se stala fáma o chystaném zatčení tibetského duchovního vůdce Dalajlámy a jeho následný útěk, vysvětluje Ondřej Kučera v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Odborník na moderní čínské dějiny z Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci také upozorňuje, že Tibet měl před čínskou anexí velice komplikované postavení a vnitřní uspořádání, nejednalo se však o otrokářský režim, jak bývá Pekingem podsouváno. Dále vysvětlil například to, jakou roli v eskalaci odporu v Tibetu sehrály Spojené státy, proč je obtížné určit počet obětí povstání a jaké mělo dopad na další vývoj Tibetu.

Více souvisejících

Asie Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Markéta Pekarová Adamová

Pekarová Adamová vyrazila do Pobaltí. Lotyšsko dá čtvrt miliardy na munici pro Ukrajinu

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) navštívila v rámci baltské cesty Lotyšsko. V Rize jednala s předsedkyní parlamentu Daigou Mieriņou o dalších způsobech podpory Ukrajiny a s premiérkou Evikou Siliņou o bezpečnostní i ekonomické spolupráci. Na místní vojenské základně navštívila také české vojáky pomáhající chránit východní křídlo NATO.

včera

včera

Pavel Novotný (ODS) na 29. kongresu strany

ODS rozhodne o osudu Pavla Novotného až po eurovolbách

Výkonná rada ODS bude v úterý 11. června rozhodovat o osudu starosty pražských Řeporyjí Pavla Novotného, jemuž kvůli některým vyjádřením hrozí vyloučení z vládní strany. Informovala o tom agentura ČTK. Rozhodnutí tak padne až po volbách do Evropského parlamentu. 

včera

Princ William se svou rodinou

Princ William obstál v těžké zkoušce. Spekulace jeho ženě na zdraví nepřidaly

Britskou monarchií v prvních měsících letošního roku otřásly diagnózy, které si vyslechli král Karel III. a princezna Kate. U obou členů královské rodiny byla odhalena rakovina. Oporou jim samozřejmě jsou nejbližší, důležitá je zejména role prince Williama. Následník trůnu se ale s atmosférou v Británii vyrovnával dost těžce. 

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

Alexander De Croo

Moderátor po útoku na Fica vyzval k odstranění belgického premiéra

Belgický premiér Alexander De Croo podal ve čtvrtek stížnost na rozhlasového moderátora, který posluchače vyzýval k jeho "odstranění". Nejmenovaný moderátor, kterého vyšetřuje policie, se tak vyjádřil v souvislosti se středečním atentátem na slovenského premiéra Roberta Fica. 

včera

Rakušané se v Praze postarali o další senzaci, připsali si historické vítězství nad Finskem. Švédové překvapení nepřipustili

Dívat se na zápas hokejového MS v Česku, ve kterém hrají rakouští hokejisté, se hokejovým fanouškům vyplatí. Poté, co dokázali dostáhnout duel s Kanadou do prodloužení poté, co ve třetí třetině nastříleli pět branek, nyní zaskočili dalšího favorita turnaje a o Finy. Ti sice vedli 2:0, jenže vedení postupem času ztratili a co víc, v poslední vteřině dokázali zápas otočit zásluhou své životní trefy Benjamina Baumgartnera, který se postaral o rakouskou historickou výhru nad tímto severským soupeřem. To Švédové nadále jedou na vítězné vlně a po zdolání Kazachstánu 3:1 už se o nich může pomalu mluvit jako o čtvrtfinalistech.

Zdroj: David Holub

Další zprávy