V Indonéské provincii Papua vypukly krvavé střety. 26 mrtvých, vládní budovy v plamenech

Na 26 mrtvých vzrostla v indonéské provincii Papua bilance pondělních nepokojů, které vyvolaly zvěsti, že středoškolský učitel nazval studenty z řad domorodého obyvatelstva opicemi. Rozhořčení demonstranti ve městě Wamena zapalovali vládní budovy, obchody, obytné domy i auta a motocykly. Ve Wameně zahynulo 22 lidí, v provinční metropoli Jayapura pak další čtyři, informovala dnes agentura AP.

Mluvčí papuánské policie Ahmad Musthofa Kamal uvedl, že ve městě Wamena bylo také hospitalizováno 72 zraněných, řada z nich s popáleninami či poraněním hlavy. Kamal předpokládá, že počet mrtvých ve Wameně poroste, protože ještě nebyly prohledány všechny vypálené objekty.

Ve správním středisku provincie Papua Jayapuře se v pondělí střetli příslušníci bezpečnostních sil s demonstranty, kteří po nich házeli kamení. Bezpečnostní síly podle některých zpráv začaly do účastníků protestu střílet. Jeden z vojáků byl ubodán, další tři mrtví jsou studentští demonstranti. Zranění utrpělo 27 lidí.

Indonéská provincie Papua se nachází na západě ostrova Nová Guinea a sousedí se samostatným státem Papua-Nová Guinea. Oblast je etnicky a kulturně odlišná od většiny Indonésie a konflikty mezi domorodci a indonéskými bezpečnostními silami jsou v ní běžné.

Nejnovější střety vypukly v reakci na zprávy, že učitel na střední škole ve Wameně, který nepochází z provincie, urazil studenty z řad domorodého obyvatelstva tím, že je nazval opicemi. Indonéský prezident Joko Widodo novinářům řekl, že násilí ve Wameně bylo vyprovokováno falešnými zprávami, a vyzval obyvatele, aby prověřovali informace zveřejňované na sociálních sítích.

Rozsáhlé protesty zachvátily indonéské provincie Papua a Západní Papua už v srpnu, když policie v druhém největším indonéském městě Surabaya na ostrově Jáva zatkla asi 40 papuánských studentů a obvinila je z hanobení indonéské státní vlajky. Na internetu se pak objevilo video, jak indonéští policisté a vojáci zadržené studenty hrubě uráželi a častovali rasistickými nadávkami.

Do Indonésie byla Papua začleněna až v roce 1969 po hlasování, které mnozí považovali za podvod. Někteří místní obyvatelé, především studenti, v poslední době hlasitě volají po právu na sebeurčení provincie. Po srpnových nepokojích vyslaly indonéské úřady do provincie Papua dalších 6000 policistů a vojáků a určitou dobu také blokovaly v oblasti internet, aby zabránily používání sociálních sítí.

Související

Žhavá láva, ilustrační fotografie.

Sopka v Indonésii se probudila. Úřady varují před hrozbou tsunami

V Indonésii se během probíhajícího týdne probudila sopka Ruang. Úřady ve čtvrtek varovaly před hrozbou vln tsunami, kvůli sopečným erupcím nařídily evakuaci více než 11 tisíc lidí a uzavřely i mezinárodní letiště Kota Kinabalu, informovala zahraniční média. 

Více souvisejících

indonésie Joko Widodo Papua Nová Guinea

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Hokej, ilustrační fotografie.

Z posil z NHL už reprezentaci opustil Zadina, následoval ho i Kodýtek. Týmu bude pomáhat kouč Gross

Týden před startem světového šampionátu v Praze a Ostravě se český národní tým ukazuje fanouškům v Brně, kde se konají České hokejové hry. Jedná se o závěrečnou přípravu na hokejový vrchol této sezóny v domácím prostředí, a proto není divu, že je o tuto akci mezi hokejisty ohromný zájem a na závěrečnou přípravu tak přijelo ze zámoří až deset hokejistů. Národní tým už ale stihli po úvodním zápase v Brně s Finy (1:4) opustit Filip Zadina ze San Jose a Petr Kodýtek z Ilvesu Tampere. Posilu si pak do realizačního týmu přivedl i ze Sparty, a to trenéra Pražanů Pavla Grosse, jenž bude pomáhat se skautingem. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Anthony Blinken a Yoav Gallant

USA nadále odrazují Izrael od postupu do Rafáhu. Z OSN zní hlasy o hladomoru

Washington nadále odrazuje Izrael od útoku na Rafáh na jihu Pásma Gazy. Podle amerického ministra zahraničí Antonyho Blinkena by způsobil nepřijatelné škody, uvedly světové agentury. Izrael podle USA zatím nepředstavil plán ochrany obyvatel, přičemž je známo, že ve městě se tísní až půldruhého milionu lidí, včetně uprchlíků z jiných částí Pásma Gazy. 

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Ilustrační fotografie.

Ruská škola kritizovala válku na Ukrajině. Konec byl nevyhnutelný

Ruské úřady zatočily se soukromou školou Novokolledž v Novosibirsku, která se jako jedna z mála veřejně vyslovila proti válce na Ukrajině. Dočkala se za to prověrek, pokut a neudělení akreditace. Zakladatel zařízení Sergej Černyšov pak byl označen za tzv. zahraničního agenta, informovala ruská mutace BBC. Škola přestane existovat na konci školního roku. 

před 5 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační foto

Chcete se nám mstít? ICC varoval před odvetou vůči soudu

Prokurátoři Mezinárodního trestního soudu (ICC) v Haagu v pátek varovali před jednotlivci, kteří hrozí odvetou vůči soudu nebo jeho zaměstnancům. Takové jednání může podle ICC představovat trestný čin vůči výkonu spravedlnosti, informuje agentura AFP.

včera

Viktor Orbán /Fidesz/, maďarský premiér

Evropa si v současné době hraje s ohněm, varuje Orbán

Předseda maďarské vlády Viktor Orbán v pátečním rozhovoru pro veřejnoprávní rozhlas Kossuth Radio zdůraznil, že Evropa si v současné době hraje s ohněm ve vztahu k otázce války a míru. Maďarsko podle něj odmítá být vtáhnuté do konfliktu.

včera

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Velmi důležité, velmi nebezpečné. Kreml zareagoval na návrhy Camerona a Macrona

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov v pátek vyjádřil znepokojení nad slovy britského ministra zahraničních věcí Davida Camerona, který hovořil o právu Kyjeva útočit na ruské objekty s britskými zbraněmi. Podobně reagoval na slova francouzského prezidenta Emmanuela Macrona o možnosti vyslání vojáků na Ukrajinu, informuje agentura Reuters.

včera

včera

včera

včera

včera

Tuleja ministrem pro vědu a výzkum nebude. Nominace se vzdal

Kandidát na ministra pro vědu, výzkum a inovace Pavel Tuleja (TOP 09) se v pátek rozhodl vzdát nominace do funkce. Ve vládě měl nahradit poslankyni Helenu Langšádlovou, jejíž demisi již přijal prezident Petr Pavel.  

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy