Wuchanský koronavirus už zabil přes 360 lidí, je horší než SARS

Novým typem koronaviru, který se od prosince šíří z čínského města Wu-chan, se již nakazilo přes 17.000 lidí a nejméně 362 jich nákaze podlehlo. Státy nadále přijímají opatření proti šíření viru, ale Světová zdravotnická organizace (WHO) varuje před přílišným omezování mezinárodního obchodu a dopravy. Česká vláda dnes rozhodla o přerušení všech přímých leteckých spojů mezi Českem a Čínou.

Thajský ministr zdravotnictví dnes informoval o případu 71leté Číňanky testované pozitivně na koronavirus, která se uzdravila po podání kombinace antivirových léků používaných proti viru HIV a chřipce. Nyní je stejnou kombinací v Thajsku léčena druhá pacientka z Wu-chanu.

Do Česka se v noci na dnešek vrátilo pět Čechů, které z Číny do Evropy dopravil francouzský vládní speciál. Všichni budou asi dva týdny v karanténě v pražské Nemocnici Na Bulovce. Podle ministra zahraničí Tomáše Petříčka české úřady evidují dalších 105 občanů ČR, kteří se chtějí vrátit z Číny do vlasti. Tito lidé však nejsou v ohnisku nákazy koronavirem. Pokud by se nestihli vrátit před přerušením leteckých spojů, stát bude připraven vyslat pro ně vládní speciál.

Do vlasti se dnes vrátili také Italové, Poláci či Švédové evakuovaní z Wu-chanu. Italové a Poláci zůstanou ve 14denní karanténně, Švédové mají následující dva týdny zůstat doma a omezit společenské kontakty.

Všechny mrtvé zatím zaznamenala Čína kromě jednoho muže, který nákaze podlehl na Filipínách. Šéf WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus dnes prohlásil, že novým koronavirem se dosud mimo Čínu nakazilo ve 23 zemích 151 lidí. WHO přitom jako součást Číny označuje i Tchaj-wan.

Ministři zdravotnictví nejsilnějších ekonomik světa (G7 - USA, Kanada, Francie, Německo, Británie, Itálie a Japonsko) se při dnešní telekonferenci shodli, že budou maximálním možným způsobem spolupracovat při výzkumu nového viru, při zavádění preventivních opatření včetně cestovních omezení, a budou rovněž spolupracovat se Světovou zdravotnickou organizací, Evropskou unií i s Čínou.

Mluvčí čínské diplomacie Chua Čchun-jing dnes uvedla, že Čína naléhavě potřebuje zdravotnický materiál, jako jsou ochranné roušky, brýle a kombinézy. Několik zemí, včetně Francie, Británie, Japonska a Jižní Koreje, již zdravotnické potřeby do Číny zaslalo. Premiér Andrej Babiš dnes zopakoval, že Česko si musí zdravotnické rezervy ponechat pro případ náhlé potřeby. Česká vláda ale schválila deset milionů korun jako humanitární pomoc pro Čínu prostřednictvím WHO.

Šéf WHO Ghebreyesus dnes varoval před příliš tvrdými preventivními kroky proti šíření nákazy a vyzval státy, aby vždy jednaly jen na základě důkazů. Čínská vláda současně kritizovala ty země, které na své území odmítají vpustit obyvatele čínské provincie Chu-pej považované za epicentrum nákazy. Peking se konkrétně ohradil proti USA, jež podle něj místo nabídky významnější pomoci jen podněcují paniku.

Rusko oznámilo, že by mohlo začít deportovat cizince, u nichž se prokáže nákaza koronavirem.

Německá společnost Lufthansa dnes kvůli koronaviru zrušila do 29. února letecké spojení s Pekingem a Šanghají; opatření se týká i sesterských společností Swiss Air a Austrian Air. Do 28. března navíc Lufthansa ruší lety do měst Nanking, Šen-jang a Čching-tao. Na plánu letů do Hongkongu a z Hongkongu se naopak nic nemění.

Spojení s pevninskou Čínou kvůli novému koronaviru zrušila na různě dlouhou dobu řada světových leteckých společností včetně British Airways, Air France, Air Canada, American Airlines či United Airlines. Zákaz české vlády pro přímé lety mezi Čínou a Českem bude platit od 9. února do odvolání.

Kvůli nervozitě investorů ohledně koronaviru dnes akcie v Číně po desetidenní přestávce zahájily obchodování prudkým poklesem. Většina hlavních čínských indexů ztratila kolem osmi procent a hodnota všech obchodovaných akcií se tak snížila o více než 400 miliard USD (9,1 bilionu Kč). Ztrácely ale i další akciové trhy v Asii a index světových akcií klesl nejníže za sedm týdnů.

Japonský premiér Šinzó Abe prohlásil, že Japonsko vynaloží veškeré úsilí, aby nový koronavirus neovlivnil letošní letní olympijské hry. Olympiáda v Tokiu začíná 24. července, o jejím zrušení organizátoři zatím neuvažují.

Podle dvou článků zveřejněných v časopise Nature koronavirus na lidi zřejmě přenesli netopýři. Genetická sekvence viru přítomného v těle sedmi zkoumaných pacientů z Wu-chanu se v 96 procentech shodovala s netopýřím koronavirem, uvedli čínští vědci.

Související

Hackeři, ilustrační foto.

Britové řeší čínský hackerský útok, zatímco je Si Ťin-pching v Evropě

Čína je podle informací Sky News zodpovědná za hackerský útok, při němž došlo k nabourání počítačového systému britského ministerstva obrany a úniku personálních údajů zaměstnanců úřadu. Vláda má v úterý o incidentu informovat poslance. Věc vyšla najevo v době, kdy je čínský prezident Si Ťin-pching na návštěvě v Evropě. 

Více souvisejících

Čína SARS Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 54 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

před 3 hodinami

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Ebráhím Raísí

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

před 11 hodinami

Íránský prezident Ebráhím Raísí zemřel při pádu vrtulníku. Uhořel i ministr zahraničí

Íránský prezident Ebráhím Raísí a ministr zahraničních věcí Hosejn Amír Abdollahján zahynuli při pádu vrtulníku, který se v neděli v husté mlze zhroutil v hornatém terénu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy