BBC: Ať vyhraje volby v Turecku kdokoliv, zvítězí nacionalismus. Lidé vědí, že se změny asi nedočkají

Po dvou desetiletích u moci turecký autoritářský vůdce Recep Tayyip Erdogan ví, jak pracovat s davy, jak zaujmout veřejnost a jak si zachovat silné mocenské postavení. Mezi lidmi má řadu podporovatelů, a ti si nedokáží představit, že by blížící se druhé kolo prezidentských voleb nevyhrál.

Lidé se ho na sjezdu taxikářů v Istanbulu nemohli nabažit. Podle serveru BBC ovládal dav jako dirigent orchestr. Podporovatelé jásali a tleskali, a opozici náležitě vypískali.

Shromáždění dosáhlo vrcholu, když prezident pronesl na rozloučenou: "Jeden národ, jedna vlajka, jedna vlast, jeden stát." V té době stálo mnoho stárnoucích řidičů na nohou, tleskalo a zvedalo ruku na pozdrav.

Ayse Ozdoganová, konzervativně oblečená žena v šátku, přišla se svým manželem taxikářem brzy ráno, aby si vyslechla každé slovo svého prezidenta. "Erdogan je pro mě vším," řekla s úsměvem. "Dříve jsme se do nemocnic nemohli dostat, ale teď se můžeme snadno pohybovat. Máme dopravu. Máme všechno. Vylepšil silnice. Postavil mešity. Rozvíjel zemi vysokorychlostními vlaky a podzemními linkami," dodala.

Prezidentovo nacionalistické poselství se zalíbilo mnoha přítomným. Podle Kadira Kavlioglua proto, že milují svou vlast a národ. "Kráčíme neustále za prezidentem. Jsme s ním na každém kroku. Ať už cena brambor a cibule stoupá nebo klesá, můj drahý prezident je naší nadějí," doplnil.

Jenže když šli Turci tento měsíc k volebním urnám, nehlasovali peněženkami. Ceny potravin raketově rostou a inflace dosahuje neuvěřitelných 43 %. Přesto prezident Recep Tayyip Erdogan skončil první se ziskem 49,5 % hlasů. Výsledek, který analytici nepředpokládali.

Jeho soupeř Kemal Kilicdaroglu, vůdce sekulární opozice, získal 44,9 %, což dokládá, že voliči jsou rozděleni. Proč ale Erdogana tolik lidí podporuje, navzdory hospodářské krizi a pomalé reakci vlády na katastrofální dvojité únorové zemětřesení, které zabilo nejméně 50 000 lidí?

"Myslím, že je to teflonový politik," říká profesor Soli Ozel, který přednáší mezinárodní vztahy na istanbulské univerzitě Kadir Has s tím, že z něj vyzařuje síla a Kilicdaroglu takovou vlastnost nemá."

Přesto po zklamání v prvním kole zatočil ostře doprava. Z role starostlivého dědečka se přesunul do pozice nacionalistických zastánců tvrdých rozhodnutí. "Oznamuji, že pošlu všechny uprchlíky zpět domů, jakmile budu zvolen prezidentem, tečka," řekl Kilicdaroglu na nedávném volebním shromáždění.

Jelikož jde o více než tři miliony Syřanů, kteří do Turecka uprchli před válkou, je o poselství, které má v Turecku pozitivní ohlas. Podle serveru to ale znamená, že ať už bude příštím tureckým prezidentem kdokoliv, zvítězí nacionalismus. Voliči ostatně už zvolili nejnacionalističtější a nejkonzervativnější parlament všech dob, v němž si Erdoganova vládnoucí koalice AK (Spravedlnost a rozvoj) udržela kontrolu.

Zeynep (21) a Mert (23) studují psychologii a jejich přátelství začalo v univerzitním klubu LGBTQ+, který byl už uzavřen. Ostatně průvody homosexuálů jsou zakázány od roku 2015. A situace pro ně nevypadá v budoucnu o nic lépe.

"Erdogan nás, v každém projevu, na každé akci, kterou pořádá, začal vykreslovat jako cíle. Den za dnem z nás stát dělá nepřítele," tvrdí. "To, co vláda říká, má dopad na lidi. Vidíte, jak se to odráží v těch, kteří jsou vám nejblíže, dokonce i ve vaší rodině. Pokud to bude pokračovat, co dál? Nakonec žijeme stále ve střehu a napjatí, pořád ve strachu," dodal Mert. 

Zeynep stále doufá v novou éru, ale ví, že přijít nemusí. "Je mi 21 let a oni jsou tady už 20 let. Chci změnu, a pokud to neuvidím, budu smutná a vyděšená. Budou na nás útočit víc. Budou nám více upírat naše práva. Myslím, že zakážou mnohem více věcí. Ale pořád budeme něco dělat, pořád budeme bojovat," dodala.

Podle analytiků ale nejde Erdoganovi o to, že by jako autokrat zoufale lpěl na moci. "To, co by bylo zlikvidováno, je stávající systém, a to může být pro představitele režimu nepřijatelné," uvádí server Turkey Analysts.

Druhé kolo voleb se odehraje už tuto neděli a ačkoliv byl před prvním kolem hlasování podle průzkumů favoritem Kilicdaroglu, političtí analytici jsou nyní skeptičtí a předpokládají, že Kilicdaroglovy šance na porážku Erdogana nejsou velké.

Související

Turecko, ilustrační foto

Turecko definitivně zastavilo veškerý obchod s Izraelem

Dva anonymní turečtí úředníci informovali agenturu Bloomberg, že Turecko úplně zastavilo veškerý obchod s Izraelem. Tím chce Ankara vyjádřit svůj nesouhlas s Izraelem kvůli jeho jednání v Pásmu Gazy, což ostře kritizuje turecký prezident Recep Tayyip Erdogan.

Více souvisejících

Turecko volby v Turecku Recep Tayyip Erdogan

Aktuálně se děje

včera

Rusko, Kreml

Rusko z vládního webu vymazalo změnu hranic v Baltském moři

Návrh ruského ministerstva obrany na revizi námořních hranic Ruska na východě Baltského moře byl ve středu odstraněn z vládního portálu, kde byl zveřejněn. Tento návrh vyvolal zmatek a obavy mezi členskými zeměmi NATO, jako jsou Finsko, Švédsko, Litva a Estonsko, uvedla agentura Reuters.

včera

včera

včera

Volby ve Velké Británii

Britské parlamentní volby mohou být už za pár týdnů, tvrdí média

Britové si budou volit nové složení parlamentu už v červenci, píší dnes tamní média. Uvedl to například deník Guardian. Podle informací televize ITV se má hlasovat 4. července. Očekávalo se přitom, že volby proběhnou nejdříve na podzim. Premiér Rishi Sunak ve středu řekl, že volby budou v druhé polovině roku.  

včera

včera

včera

včera

včera

Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 v Praze

Švýcaři výhrou nad Finy rozhodli o čtvrtfinálovém soupeři pro Česko. Jsou jím USA

V úterý se odehrály poslední zápasy v rámci skupin na letošním hokejovém světovém šampionátu v Praze a Ostravě. Ty tak rozhodly o tom, s kým se kdo utká ve čtvrtfinále, což zajímalo především českou reprezentaci. Ta se nakonec utká ve čtvrtek od 20:20 v Praze s neoblíbenými Američany, přičemž o tom rozhodl úterní večerní duel Švýcarska s Finskem, kde země helvétského kříže vyhrála 3:1 zásluhou Kevina Fialy, jenž nejen dvakrát skóroval, ale i jednou asistoval.

včera

Palestina

Spor o Palestinu: Německo vznik státu podporuje, USA jsou opatrnější

Americký prezident Joe Biden je přesvědčen, že palestinský stát by měl vzniknout po přímých jednáních mezi stranami, a nikoli jednostranným uznáním, uvedl ve středu Bílý dům. Reagoval tak na oznámení Irska, Španělska a Norska, že tento měsíc uznají státnost Palestiny, píše agentura Reuters.

včera

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Nejčastější nemocí z povolání byl loni opět covid

V roce 2023 bylo v Národním registru nemocí z povolání (NRNP) zapsáno celkem 7001 profesionálních onemocnění u 6156 osob, z toho u 4960 žen a 1196 mužů. I loni nadále přetrvával vysoký počet hlášených nemocí z povolání způsobených virem SARS-CoV-2. Nejčastěji se covidem-19 v zaměstnání nakazili lidé pracující v oboru Zdravotní a sociální péče. V tiskové zprávě o tom dnes informoval Státní zdravotní ústav (SZÚ).

včera

včera

Palestina

Francie: Palestina není stát. Nesplnila podmínky pro uznání

Podmínky pro uznání Palestiny jako státu zatím nebyly splněny, uvedl ve středu francouzský ministr zahraničí Stéphane Séjourné po oznámení několika evropských zemí, že tak učiní v naději na přinesení míru na Blízký východ. Uvedla to agentura Reuters.

včera

včera

včera

Poslanecká sněmovna, ilustrační fotografie.

Sněmovna schválila změnu pravidel oddlužení. Bude trvat kratší dobu

Doba oddlužení se má zkrátit z pěti na pouhé tři roky pro všechny dlužníky. Poslanci ve středu schválili vládní novelu insolvenčního zákona, která má ovšem své kritiky. Podle nich totiž zhorší pozici věřitelů, například samoživitelů či bytových družstev. Předlohu ještě musí posoudit Senát.  

včera

Robert Fico

Ficův stav je stále vážný. Převoz do Bratislavy je vyloučený

Stav slovenského premiéra Roberta Fica (Směr-SD) je stabilizovaný, ale zůstává vážný, odpovídající rozsahu a vážnosti zranění, které utrpěl. Po jednání Rady bezpečnosti SR to novinářům řekl místopředseda vlády a ministr obrany Robert Kaliňák (Směr-SD).

včera

včera

včera

Zemřel Vojtěch Adam, uznávaný vědec podlehl těžké nemoci

Ve věku pouhých 42 let zemřel emeritní prorektor Mendelovy univerzity v Brně a významný vědec Vojtěch Adam, který v úterý podlehl krátké těžké nemoci. O Adamově úmrtí informovala právě univerzita na webových stránkách. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy