Bělorusko mučí Cichanouskou. Už rok neví, co se stalo s jejím manželem

Běloruská exilová opoziční lídryně Svjatlana Cichanouská v pátek řekla, že už rok nemá žádné zprávy o svém manželovi, který je vězněn v Bělorusku. Chybějící komunikaci přitom označila za formu mučení.

Cichanouská vyzvala generálního tajemníka OSN Antonia Guterrese, aby v této věci zasáhl, přičemž podotkla, že zcela odříznuti od vnějšího světa jsou i další běloruští političtí vězni.

"Už je to rok od té doby, co jsem naposledy slyšela mého manžela Siarheje Cichanouského. Od té doby nic, jen ticho. Žádné dopisy, žádné telefonáty, žádné návštěvy právníků," řekla Cichanouská novinářům ve Vilniusu. "Dostala jsem jen anonymní dopisy, ve kterých se tvrdilo, že zemřel i loni zveřejněný videozáznam, na kterém vlastního manžela sotva poznávám ," dodala.

Manžel Cichanouské skončil za mřížemi v květnu 2020, kdy se chystal kandidovat proti běloruskému prezidentovi Alexandru Lukašenkovi v srpnových prezidentských volbách. Namísto něj pak kandidovala právě Cichanouská, která se následně stala lídryní opozice.

Sporné vítězství Lukašenka v těchto volbách vyvolalo v zemi masové protesty, které však Kremlem podporovaný běloruský režim tvrdě potlačil. Cichanouská po volbách emigrovala do Litvy.

Jejího manžela Siarheje mezitím v roce 2021 odsoudili k 18 letům vězení za "organizování nepokojů a podněcování nenávisti ve společnosti" . V běloruském vězení je kromě něj spousta dalších opozičních politických lídrů.

Cichanouská tvrdí, že takové věznění " bez styku s vnějším světem je jistou formou mučení, a to nejen pro samotné politické vězně, ale i pro jejich rodinné příslušníky, kteří žijí v nejistotě a nechtějí věřit v to nejhorší".

Únorová smrt ruského opozičního lídra Alexeje Navalného v ruském vězení vedla podle ní zatím ní jen ke slovům, ale žádným činům. " Zatím jsme mohli slyšet jen slova odsouzení a znepokojení. Musíme jednat, abychom zabránili dalším tragédiím. Mučení lidí ve věznicích musí přestat," řekla a vyzvala Guterrese, aby v této věci zasáhl. "Politickým vězňům musí být umožněn přístup k přiměřené zdravotní péči i komunikace s jejich právníky a rodinami."

Související

Alexandr Lukašenko

Co se stane po smrti Lukašenka? Bělorusové se připravují, Západ neví, Rusko má plán

Zprávy o zdravotních problémech běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka otevřely cestu spekulacím o tom, co se stane po jeho smrti. Vůdkyně běloruské opozice Svjatlana Cichanouská tvrdí, že je na místě začít se na to připravovat, uvedla pro litevskou veřejnoprávní televizi LRT. Ale ačkoliv z úst Bělorusů zaznívá touha po svobodě získané za podpory Západu, podle expertů Evropská unie žádný plán nemá, zatímco Rusko ano.

Více souvisejících

Svjatlana Cichanouská

Aktuálně se děje

před 23 minutami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Netanjahu se poprvé vyjádřil k zatykači na svou osobu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v pondělí odsoudil rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykače proti jeho osobě. Podle Netanjahua jde o absurdní krok a útok na izraelskou armádu a celý Izrael. Uvedla to agentura AP.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

před 5 hodinami

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Vrtulník s Raísím našel turecký dron. Rusko zapojilo do pátrání desítky specialistů

Zdroj tepla pocházejícího z havarovaného vrtulníku, ve kterém zemřeli prezident Ebráhím Raísí a ministr zahraničních věcí Hosejn Amír Abdollahján, identifikoval turecký dron. Turecká strana jeho lokalitu poskytla íránským úřadům. Informovala o tom agentura Reuters.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy